Uczestnikiem PPK jest osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, dla której pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK. Oznacza to, że jeśli pracodawca zawarł w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK, złożona przez niego - już po zawarciu tej umowy - rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK będzie oznaczała jedynie zawieszenie dokonywania wpłat do programu,   a pracownik pozostanie uczestnikiem PPK.

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - WZÓR >>>

Rezygnacja nie oznacza „wypisania” z PPK

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zobowiązuje pracodawcę do zaprzestania ich naliczania i odprowadzania. Nie oznacza jednak „wypisania” tej osoby z programu. Jeśli uczestnik PPK zmieni zdanie i podejmie decyzję o kontynuowaniu oszczędzania to wznowienie wpłat na jego rachunek PPK nastąpi na  podstawie złożonego pracodawcy wniosku o dokonywanie wpłat do PPK, bez konieczności ponownego zapisywania go do programu (zawarcia dla niego kolejnej umowy o prowadzenie PPK).

Zobacz również: Nowy pracownik będzie mógł szybciej zostać uczestnikiem PPK >>

Sprawdź w LEX: Zasady rezygnacji z wpłat do PPK >>>

Pierwsze wpłaty do PPK po złożeniu wniosku o dokonywanie wpłat powinny zostać przekazane do instytucji finansowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wniosek został złożony. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wniosek został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia należy naliczyć pierwsze wpłaty do PPK. Natomiast, jeśli taki wniosek został złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty powinny zostać naliczone w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i dokonane do 15. dnia kolejnego miesiąca.

 

Rezygnacja nie oznacza konieczności wycofania środków

W przypadku, gdy uczestnik PPK rezygnuje z oszczędzania w PPK zgromadzone przez niego dotychczas środki pozostają na jego rachunku PPK do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Złożenie deklaracji o rezygnacji nie wiąże się bowiem z obowiązkiem wycofania zgromadzonych środków. Uczestnik może jednak – nawet po złożeniu rezygnacji z PPK - dokonać zwrotu środków w każdym momencie (przed osiągnięciem 60 roku życia) lub wypłacić zgromadzone środki w tzw. szczególnych sytuacjach życiowych czyli w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego małżonka lub dziecka oraz na wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Sprawdź w LEX: Na jakich zasadach można dokonać potrąceń ze zwróconej pracownikowi kwoty z powodu rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK? >>>

Czytaj w LEX: Szuba Marzena, Pracownicze plany kapitałowe - ratunek dla polskiego systemu emerytalnego? >>>

 


Zmiana tytułu do ubezpieczeń społecznych lub obowiązku podlegania tym ubezpieczeniom

Warto dodać, że uczestnikiem PPK pozostaje się też po ustaniu zatrudnienia u pracodawcy, który zapisał nas do PPK. Jeśli więc uczestnik PPK zostanie ponownie zatrudniony w tej samej firmie, pracodawca nie będzie musiał zawierać dla niego nowej umowy o prowadzenie PPK. Pracownik ten bowiem nadal będzie uczestnikiem PPK, co oznacza, że zatrudniając go ponownie pracodawca będzie zobowiązany naliczać od jego wynagrodzenia wpłaty do PPK. Podobnie na status uczestnika PPK nie ma wpływu zmiana jego podstawy zatrudnienia. Oznacza to, że osoba będąca uczestnikiem PPK, która w okresie zatrudnienia u danego pracodawcy zmieni tytuł do ubezpieczeń - np. zostanie z nią rozwiązana umowa o pracę i zawarta umowa zlecenia nadal pozostanie uczestnikiem PPK. Jeśli z tytułu zawartej umowy zlecenia osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (nawet dobrowolnie), pracodawca będzie zobowiązany do naliczania od jej wynagrodzenia - osiąganego z tytułu zawartej umowy zlecenia - wpłat do PPK. Oczywiście pod warunkiem, że nie złoży ona wcześniej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. 

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html

Joanna Gawęda, ekspert PFR Portal PPK