Po spełnieniu warunków określonych w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), minister właściwy do spraw pracy przekazuje uczestnikowi PPK, za pośrednictwem PFR S.A., wpłatę powitalną w kwocie równej 250 zł. Wpłata ta jest następnie ewidencjonowana na rachunku uczestnika PPK.

Czytaj również: Zmiany w ustawie o PPK umożliwiają szybszy transfer oszczędności z jednego rachunku na drugi>>

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany od 4 czerwca 2022 r. >>>

Termin zaewidencjonowania wpłaty powitalnej

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, wpłaty powitalne przekazywane były do PFR w terminie do 30 dni po zakończeniu kwartału. Jednocześnie, przepisy stanowiły, że w tym samym terminie wpłata powitalna powinna trafić na rachunek uczestnika PPK. W praktyce mogłoby okazać się, że wpłata powitalna nie zostałaby zaewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika PPK w terminie ustawowym, jeżeli minister właściwy do spraw pracy przekazałby PFR środki np. w ostatnim dniu terminu na ich przekazanie.

W związku z tym niezbędne było wydłużenie terminu na przekazanie wpłaty powitalnej na rachunek uczestnika PPK. Zmiana art. 31 ust. 2 ustawy o PPK, która wydłużyła o 15 dni termin na przekazanie uczestnikowi PPK wpłaty powitalnej, weszła w życie 4 czerwca 2022 r. Obecnie wpłata powitalna jest ewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika w terminie 45 dni po zakończeniu kwartału.  

Sprawdź też: Czy wpłata podstawowa i dodatkowa na PPK są opodatkowane? >>>

 


 

Zaległe dopłaty roczne

Dopłata roczna niezaewidencjonowana na rachunku PPK w terminie będzie mogła być zaewidencjonowana na tym rachunku w latach następnych. Oznacza to, że uczestnikom PPK będą mogły zostać przekazane „zaległe” dopłaty roczne, do których nabyli prawo, ale które - z jakiegoś powodu - nie zostały zaewidencjonowane na ich rachunku.

Zgodnie z dodanym nowelizacją art. 34 ust. 5 ustawy o PPK, jeżeli uczestnik PPK, który nabył prawo do dopłaty rocznej za dany rok, nie został uwzględniony w informacji o liczbie uczestników PPK, którzy nabyli prawo do dopłaty rocznej za ten rok, przekazywanej ministrowi właściwemu do spraw pracy, dopłatę roczną za ten rok ewidencjonuje się na rachunku PPK tego uczestnika PPK w roku następnym albo w kolejnych latach, na wniosek złożony przez tego uczestnika PPK, PFR, instytucję finansową lub podmiot zatrudniający – pod warunkiem, że prawo do tej dopłaty rocznej nie uległo przedawnieniu.

Uwaga! Zmiana dotycząca możliwości przekazywania uczestnikom PPK zaległych dopłat rocznych wejdzie w życie 21 listopada 2022 r. z mocą od 1 lipca 2019 r.

 


Zwrot niezaewidencjonowanych wpłat

Dla celów porządkowych, wprowadzono również przepisy wskazujące, że niezaewidencjonowane na rachunku PPK wpłaty powitalne lub dopłaty roczne podlegają zwrotowi. Zwrot jest dokonywany za pośrednictwem PFR, na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy. Nowe przepisy w tym zakresie weszły w życie 21 maja 2022 r. z mocą od 1 lipca 2019 r.

 

 

Nienależne dopłaty od państwa

Ostatnią nowelizacją ustawy o PPK uregulowano również kwestię korekt nienależnych wpłat do PPK, w tym wpłat powitalnych i dopłat rocznych. Zgodnie z nowym art. 28a ustawy o PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okażą się nienależne w całości lub w części, będą podlegać zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę, tak samo jak nienależne wpłaty sfinansowane przez podmiot zatrudniający czy uczestnika PPK. W przypadku dopłat od państwa środki wrócą do ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem PFR. Co ważne, wycofanie środków z nienależnych wpłat i dopłat będzie możliwe bez konieczności uzyskania dyspozycji odkupienia/umorzenia jednostek uczestnictwa/rozrachunkowych od osoby, na rzecz której te wpłaty lub dopłaty zostały dokonane. Nowe zasady zwrotu nienależnych wpłat i dopłat wejdą w życie 21 listopada 2022 r.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.