Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych (dalej: PPK) są prywatną własnością uczestnika PPK. Uczestnik sam decyduje o tym, w jaki sposób i kiedy z nich skorzysta. Należy jednak pamiętać, że o ile zwrot środków z PPK (czyli wycofanie środków przed ukończeniem przez uczestnika PPK 60. roku życia), wypłata na wkład własny lub wypłata w związku z poważnym zachorowaniem nie oznaczają dla uczestnika PPK końca oszczędzania w tym programie, to rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia już tak.

Czytaj również: Uczestnik PPK będzie mógł otrzymać zaległą dopłatę roczną>>

WZORY DOKUMENTÓW w LEX:

Gdy pracownik zaczyna wypłatę środków po 60. roku życia 

Jeśli pozostający w zatrudnieniu uczestnik PPK - po ukończeniu 60. roku życia - rozpocznie wypłatę swoich oszczędności z PPK, pracodawca nie będzie mógł obliczać, pobierać ani dokonywać wpłat na jego rachunek PPK (zarówno tych finansowanych przez tego uczestnika, jak i wpłat finansowanych przez pracodawcę). Jeśli uczestnik pracowniczych planów kapitałowych ma kilka rachunków PPK, rozpoczęcie wypłaty tylko z jednego z nich spowoduje, że na żaden jego rachunek PPK nie będą mogły być już dokonywane nowe wpłaty.  

Ważne! Ukończenie przez uczestnika PPK 60 lat nie oznacza dla niego konieczności wypłaty środków z PPK.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany od 4 czerwca 2022 r. >>>

Aby zaprzestać dokonywania wpłat na rachunek PPK takiego uczestnika pracodawca musi jednak wiedzieć, że rozpoczął on wypłatę swoich oszczędności z PPK. Obecnie informację o złożeniu przez uczestnika PPK wniosku o wypłatę środków po ukończeniu 60. roku życia otrzymuje tylko pracodawca, z którym instytucja finansowa - do której uczestnik PPK złożył wniosek o taką wypłatę - ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. Pozostali pracodawcy – przy założeniu, że uczestnik PPK pracuje w więcej niż jednym miejscu - takiej informacji już nie dostają, a co za tym idzie mogą nie wiedzieć, że powinni zaprzestać już dokonywania wpłat do PPK za taką osobę.

Ważne! Obecnie - w celu wypełnia obowiązku wynikającego z art. 97 ust. 3 ustawy o PPK, czyli zaprzestania dokonywania jakichkolwiek wpłat do PPK w przypadku rozpoczęcia wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika po osiągnięciu przez niego 60. roku życia) – pracodawca może zobowiązać uczestnika PPK do złożenia mu stosownego oświadczenia o rozpoczęciu takich wypłat.

Sprawdź PROCEDURĘ: Zasady rezygnacji z wpłat do PPK >>>

 

 

Po zmianach informacja dotrze do wszystkich

Od 21 listopada 2022 r. nastąpi zmiana przepisów w tym zakresie i informację o rozpoczęciu wypłat oszczędności przez uczestnika PPK otrzymają wszyscy zatrudniający go pracodawcy. O rozpoczęciu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK instytucja finansowa, do której uczestnik złoży wniosek o wypłatę, poinformuje pracodawcę, z którym ma zawartą umowę o zarządzanie PPK oraz PFR. PFR, za pomocą systemu teleinformatycznego ewidencji PPK, informacje taką przekaże innym instytucjom finansowym, które również prowadzą rachunki PPK dla tego uczestnika. A te z kolei niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia otrzymania od PFR takiej informacji, będą informować  o tym pracodawców, z którymi zawarły umowy o zarządzanie PPK

 


Dopłata roczna

Należy także pamiętać, że uczestnik PPK, który – po ukończeniu 60. roku życia – rozpocznie  wypłatę środków z PPK przed zaewidencjonowaniem dopłaty rocznej za dany rok na jego rachunku PPK, mimo nabycia prawa do tej dopłaty – nie otrzyma jej.

Ważne: W przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane.

W związku z tym, że dopłata roczna jest ewidencjonowana na rachunku PPK w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje to podejmując decyzje o rozpoczęciu wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK warto wziąć ten fakt pod uwagę.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.