Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) - w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Chodzi tu o:

  • pracowników w rozumieniu kodeksu pracy, z wyjątkiem m.in. młodocianych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • osoby wskazane powyżej przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji.

Czytaj również: Pracodawca pomoże nowemu pracownikowi w przekazaniu środków na jeden rachunek PPK>>
 

Trzymiesięczny okres zatrudnienia

Wymagany do zawarcia umowy prowadzenie PPK 3-miesięczny okres zatrudnienia - zarówno w przypadku zleceniobiorców, jak i pracowników - oznacza 90 dni. Wlicza się do niego okresy zatrudnienia danej osoby z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w tym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach, jeżeli z mocy odrębnych przepisów aktualny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot, który poprzednio zatrudniał tę osobę.

Do okresu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnienia na podstawie tytułów innych niż wymienione w definicji osoby zatrudnionej oraz okresów dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oznacza to np., że jeżeli nowy pracownik był wcześniej – w okresie poprzednich 12 miesięcy – zatrudniony w tym samym podmiocie zatrudniającym na podstawie umowy zlecenia, ale nie podlegał z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, to przy ustalaniu 90 dni zatrudnienia, potrzebnych do zawarcia dla niego umowy o prowadzenie PPK, nie uwzględnia się okresu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia. 

Co ważne, do 90 dni zatrudnienia wlicza się tylko okresy obowiązkowego polegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w definicji osoby zatrudnionej. 

 


Ponowne zatrudnienie uczestnika PPK

Jeśli dana osoba była wcześniej zatrudniona w określonym podmiocie i z tytułu tego zatrudnienia ma już zawartą umowę o powadzenie PPK, a następnie - po przerwie – wraca do tego podmiotu, to podmiot ten nie zawiera już dla niej kolejnej umowy o prowadzenie PPK (nawet jeśli przed ustaniem poprzedniego zatrudnienia uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK).

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podmiot zatrudniający - w czasie przerwy w zatrudnieniu danego uczestnika PPK - zmienił instytucję finansową zarządzającą PPK. Jeśli uczestnik PPK miałby zawartą umowę o prowadzenie PPK z inną instytucją finansową niż ta, z którą podmiot zatrudniający ma obecnie zawartą umowę o zarządzanie PPK, to podmiot ten miałby obowiązek zawrzeć - w imieniu tego uczestnika - nową umowę o prowadzenie PPK, z nową instytucją finansową.

 


Oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK

Nowozatrudniona osoba, która u poprzedniego pracodawcy była uczestnikiem PPK, jest zobowiązana do złożenia nowemu podmiotowi zatrudniającemu oświadczenia o zawartych w jej imieniu umowach o prowadzenie PPK. Oświadczenie to powinna złożyć w terminie 7 dni po upływie 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło jej 90 dni zatrudnienia w nowym podmiocie.

Niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia aktualny podmiot zatrudniający informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową, czyli przelanie jego dotychczasowych oszczędności zgromadzonych w PPK (na rachunkach wskazanych w złożonym oświadczeniu) na nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję finansową, z którą obecny podmiot zatrudniający zawarł dla niego umowę prowadzenie PPK.

Uczestnik PPK może - w terminie 7 dni od otrzymania tej informacji - pisemnie zawiadomić pracodawcę o braku zgody na taki transfer. W przypadku nieotrzymania takiej informacji, pracodawca uznaje, że uczestnik PPK wyraził zgodę na transfer i składa do instytucji finansowej wniosek o wypłatę transferową.

 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj>>.  

Podstawa prawna:

  • ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342),
  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 423 ze zm.).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.