NSA: Uchylona kara za wystawienie reklamy przy drodze

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Ustalenie czy reklama jest umiejscowiona w pasie drogowym wymaga szczegółowych pomiarów przez osoby posiadające wiadomości specjalne, takich jak geodeta i naniesienia wyników pomiarów na dokumentację z ewidencji gruntów i ewidencji drogowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, popierając wyrok sądu I instancji zmierzający do uzupełniania akt.

22.04.2020

SN: Trwałe zaprzestanie płacenia długów to czas na upadłość

Prawo karne Spółki

Jeśli członkowie zarządu spóźnili się ze zgłoszeniem upadłości o siedem miesięcy nie mogą być uniewinnieni - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Chociaż w ocenianym czasie nie wystąpił stan niewypłacalności spółki w znaczeniu strukturalnym, ale już wówczas trwałe zaprzestała ona spłacania długów - dodał sąd.

03.04.2020

SN: Akt oskarżenia musi być wniesiony przez prokuratora, a nie urząd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez prokuratora oświadczenia o zatwierdzeniu aktu oskarżenia sporządzonego przez Urząd Celny i wniesienie go ponownie nie wyeliminowało przeszkody i dalej nie można było prowadzić postępowania - orzekł Sąd Najwyższy i umorzył sprawę. Mimo, że prokurator generalny wniósł kasację na niekorzyść.

26.03.2020

NSA: Ograniczanie dostępności gier hazardowych nie narusza wolności gospodarczej

Prawo gospodarcze

Polskie przepisy nie zakazują całkowicie organizowania gier hazardowych. Zawierają jedynie regulacje, które mają zmniejszyć dostępność do hazardu i zwiększyć kontrolę nad tą branżą. Dlatego nie można uznać, że naruszają przepisy Karty Praw Podstawowych UE. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

SN: Twórcom muzyki do filmów zagranicznych należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do twierdzenia, że prawo do wynagrodzenia nie należy się twórcom zagranicznym muzyki do filmu i choreografom. Ale wcześniej spółka wykorzystująca importowane filmy ma obowiązek przekazać ZAIKS-owi dane, za jaką cenę i ile egzemplarzy sprzedała - orzekł Sąd Najwyższy.

12.03.2020

SN odpowie czy spółka wydmuszka może cofnąć pozew?

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 12 marca, czy możliwe jest zabronienie przez sąd cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki. Problem w tym, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia.

11.03.2020

SN: Administrator hipoteki nie może sam dochodzić roszczeń w sądach

Prawo cywilne Spółki

Obligatariusz ma prawo dochodzić od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 1995 r. o obligacjach - orzekła w uchwale Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Administrator hipoteki samodzielnie nie może wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi.

07.03.2020

Jest pierwszy wyrok w sprawie GetBack

W piątek 6 marca Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił transakcję zakupu obligacji i zasądził 96 tys. zł na rzecz poszkodowanej w aferze GetBack. Co ważne nadał wyrokowi klauzulę natychmiastowej wykonalności. Zdaniem sądu za straty klientki odpowiada bank i biuro maklerskie, które oferowały te obligacje.

06.03.2020

WSA: Skreślenie z ewidencji przedsiębiorców z powodu błędnych danych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić działalność gospodarczą, musi podać aktualne dane do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej. Utrata tytułu prawnego do lokalu może prowadzić do wykreślenia z rejestru przedsiębiorców - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. I często tak się dzieje, gdy właściciel nieruchomości nie godzi się na używanie jego adresu.

06.03.2020

SN: Zadatku nie trzeba zwracać, gdy nie doszło do realizacji umowy przedwstępnej

Środowisko Prawo cywilne Budownictwo Prawo gospodarcze

Przyczyny niezawarcia umowy przyrzeczonej leżały wyłącznie po stronie powodowej, gdyż nie dysponowała prawem do technologii, według której miała być wybudowana stacja odpadów - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że słusznie sąd pierwszej instancji oddalił pozew spółki powodowej. Zadatek w tej sytuacji pozostaje w rękach pozwanej.

05.03.2020

Pojazd zastępczy od ubezpieczyciela, albo według jego stawek

Prawo cywilne Rynek i konsument

Poszkodowany w kolizji drogowej ma prawo skorzystać z pojazdu zastępczego. W celu minimalizacji szkody powinien jednak wybrać ofertę ubezpieczyciela albo sam wynająć samochód, ale w stawce przez niego akceptowanej. W przeciwnym razie musi udowodnić, że poniesienie wyższych kosztów wynajmu było celowe i ekonomicznie uzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

24.02.2020

Za upadek w tańcu radości przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Po załadowaniu towaru kontrahent miał spontanicznie porwać przedsiębiorcę do tańca, który zakończył się... upadkiem i złamaniem nogi. Przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania, bo do zdarzenia nie doszło „podczas” wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale „w związku” z nią

22.02.2020

Kupno roszczenia ryzykowne, gdy przelew był dokonywany bez podstawy prawnej

Prawo cywilne

Strony umowy przelewu wierzytelności nie muszą ujawniać w umowie podstawy prawnej tej czynności. Jednak gdy zobowiązany podniesie zarzut braku kauzy tej czynności, samo zaprzeczanie nie wystarczy by wygrać sprawę przed sądem - orzekł Sąd Rejonowy dla Szczecina -Centrum w Szczecinie.

21.02.2020

WSA: Rozbudowa przedsiębiorstwa nie umorzy zaległości podatkowych

Ordynacja Finanse

Ponoszenie kosztów na modernizację, przebudowę lub rozbudowę przedsiębiorstwa mieści się w realiach gospodarczych. Dlatego podejmowane inwestycje nie są elementem nadzwyczajnym, nieprzewidywalnym i niezależnym od samego przedsiębiorcy. Oznacza to, że sytuacja podatnika nie była wyjątkowa i nie uzasadniała umorzenia zaległości. Tak orzekł WSA w Lublinie.

18.02.2020

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.

06.02.2020

SN: Weterynarz odbierająca zwierzęta uniewinniona od zarzutu naruszenia etyki

Prawo karne Prawo gospodarcze

Jeśli w wyrokach sądów zawodowych brakuje opisu czynu popełnionego przez weterynarza to nie można ukarać takiej osoby - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że wpis na facebooku obwinionej opisujący odebranie właścicielowi zwierzęcia nie musiał naruszać dobrych obyczajów. Dlatego orzekł o uniewinnieniu.

31.01.2020

TSUE: Instytucje publiczne mają tylko 30 dni na regulowanie faktur

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kraje Unii Europejskiej powinny dołożyć wszelki starań, by instytucje publiczne płatności przedsiębiorstw prywatnych realizowały w terminie 30, względnie 60 dni. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE we włoskiej sprawie. Stawia on pod znakiem zapytania także zgodność polskich przepisów z prawem UE.

30.01.2020

Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo dostawca jej nie uzasadnił

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

We wrocławskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok ważny dla właścicieli zakładów przemysłowych, w których energia stanowi jeden z większych kosztów prowadzenia działalności. Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo przedsiębiorstwo obrotu nie wykazało jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. 

30.01.2020