NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020

SN: Można odzyskać pieniądze zgromadzone na polisolokacie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.

17.07.2020

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze

Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.

10.07.2020

SN: Uchwała walnego zgromadzenia o wykluczeniu akcji z giełdy jest ważna

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do przyjęcia nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w sytuacji, gdy ustawa nie regulowała wykluczenia akcji z obrotu giełdowego i przeniesienia ich na rynek NewConnect - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. I dodała, że uchwała zgromadzenia była podjęta w styczniu 2017 roku, a więc zanim przepisy regulujące zmianę rynku weszły w życie.

08.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

SN: Sporny tryb wycofania akcji z obrotu

Prawo cywilne Spółki

Problemem uchwały walnego zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zmianę rynku notowań akcji i wyłączenie akcji z obrotu zajmie się 30 czerwca Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Zaprzestanie notowań akcji nie może być dowolną decyzją spółki, musi pozostawać pod kontrolą państwa, tylko pytanie na jakich warunkach.

26.06.2020

SN: Pierwsza skarga nadzwyczajna rzecznika przedsiębiorstw - niezasadna

Finanse

Nie doszło do naruszenia zasady zaufania obywatela do państwa, gdyż zarzuty skargi nadzwyczajnej ograniczały się tylko do wskazania przepisów proceduralnych. Tak uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN i oddaliła skargę wniesioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Rzecznik zaskarżył postanowienie wydane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucające skargę o wznowienie postępowania.

25.06.2020

SN: Zatajenie danych przez spółkę emitującą obligacje powoduje powstanie szkody

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Przy emisji obligacji w ofercie niepublicznej ważne znaczenie marketingowe ma zabezpieczenie hipoteczne, dlatego nabywcom trzeba podać wszystkie informacje dotyczące nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi II instancji.

24.06.2020

SN: Odpowiedzialność przedsiębiorcy, który nie zgłosił wniosku o upadłość

Prawo cywilne Spółki Zarządzanie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 30 czerwca podejmie uchwałę w sprawie zasad stosowania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej z powodu niezgłoszenia upadłości w terminie. Chociaż wątpliwe jest pokrzywdzenie wierzycieli. Kara ta jest surowa i może obowiązywać nawet 10 lat.

22.06.2020

SN rozstrzygnie czy należy się kara umowna za brak zapłaty podwykonawcom

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odpowie 30 czerwca na zagadnienie prawne dotyczące pieniężnego charakteru zobowiązania i nieważności zastrzeżenia kary umownej za brak zapłaty lub nieterminową zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom. Problem jest istotny, gdyż wiąże się z umowami o roboty budowlane i zapłatą dla osób korzystających ze szczególnej ochrony.

18.06.2020

Strasburg: Kara za nawoływanie do bojkotu produktów z Izraela narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne Prawo cywilne

Skazanie karne palestyńskich aktywistów we Francji za prowadzenie kampanii nakłaniającej do bojkotu produktów pochodzących z Izraela stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii z art. 10 Konwencji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału wypowiedzi i działania podlegają ochronie jeśli nie zamieniają się w mowę nienawiści i nie nawołują do stosowania przemocy.

17.06.2020

NSA: Fikcyjna działalność spółki nie uratuje prezesa przed zaległościami

Ordynacja Spółki

Prezes zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki. Okazało się jednak, że motywy jej zawiązania były bez znaczenia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nawet jeżeli przedsięwzięcie miało mieć charakter fikcyjny i było nakierowane na popełnienie czynu zabronionego, to członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania.

10.06.2020

TSUE, broniąc niemieckiego banku, wskazał kierunek frankowiczom

Kredyty frankowe

Konsument po odstąpieniu od umowy nie może domagać się od banku odszkodowania za bezumowne korzystanie z jego kapitału w postaci wpłaconych rat – tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w niemieckiej sprawie. Zdaniem RPO to orzeczenie pokazuje, że również bank nie może wystąpić z takim roszczeniem po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt frankowy z powodu nieuczciwych klauzul.

09.06.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

WSA: Skarżący dostał decyzję wcześniej niż pełnomocnik, więc termin biegnie

Środowisko Administracja publiczna

Termin odwołania od decyzji należy odnosić nie do daty sformalizowanego doręczenia decyzji danej stronie, lecz do daty wejścia tej decyzji do obrotu prawnego. A to następuje z dniem dokonania pierwszego skutecznego doręczenia postanowienia którejkolwiek ze stron postępowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

19.05.2020

SN: Odsetki wyższe niż dług rażąco naruszą prawo

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił w całości zaskarżony nakaz zapłaty. Celem umowy pożyczki nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie pożyczkodawcy i faktyczne doprowadzenie pożyczkobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - uznał sąd w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

17.05.2020

SN: Nieudowodniona zmowa cenowa na rynku rowerów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd apelacyjny błędnie uznał, że mogą istnieć pionowe porozumienia ustalające sztywne lub minimalne ceny odsprzedaży, z tej przyczyny, że nie mają zdolności do zakłócania konkurencji - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I uchylił wyrok sądu II instancji z powodu błędnej wykładni przepisu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

06.05.2020

WSA: Odpowiedzialność za delikt administracyjny nie przechodzi na spółkę jawną

Spółki Prawo gospodarcze

Sprawa dotyczyła kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem. Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę jawną i zarzucili nieważność wydanej decyzji, z uwagi na skierowanie jej do osoby niebędącej stroną. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie można wywodzić przejścia odpowiedzialności za delikt administracyjny na nowo powstały podmiot.

04.05.2020

Sąd Apelacyjny „odblokował” pozew grupowy przeciwko mBankowi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Łodzi ponownie zajmie się pozwem liczącej 1725 osób przeciwko mBankowi. Sąd Apelacyjny uchylił bowiem jego wyrok oddalający powództwo frankowiczów. W uzasadnieniu wskazał, że sąd okręgowy musi rozważyć nieważność zawartych umów. Sąd odrzucił także wniosek o wyłączenie sędziego, który ma kredyt.

30.04.2020

SN po raz pierwszy unieważnił umowę o kredyt we frankach

Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok w sprawie o kredyt indeksowany. Po raz pierwszy uznał, że wadliwy mechanizm indeksacji prowadzi do unieważnienia umowy. Po drugie przyznał, że jego dotychczasowe stanowisko, co do uzupełnienia umowy kursem średnim było błędne. Po trzecie wskazał, że banki mogą występować z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie.

23.04.2020