SN ma ustalić, jak liczyć głosy za uchwałą akcjonariuszy

Prawo cywilne Spółki

Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwość, czy sądy mogą potwierdzać, że wbrew treści protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki, a w efekcie i wbrew stanowisku spółki, za przyjęciem określonej uchwały oddano liczbę głosów wystarczającą do uznania, że uchwała została podjęta. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w tej sprawie.

09.02.2021

SN: Syndyk miał prawo domagać się zwrotu udziałów w SKOK

Prawo cywilne

Jeśli pozwany prowadził działalność przestępczą na szkodę Kasy – skutkującą powstaniem w jej majątku szkody o znacznej wartości, to uwzględnienie rozpoznawanej skargi nadzwyczajnej na rzecz członka Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej jest niemożliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

08.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

TSUE: Ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem rytualnym zgodne z unijnym prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.

31.01.2021

WSA: Nie akt notarialny, tylko szkic decyduje o tym, kto będzie legalizował oranżerię

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

W sporze o legalizację samowolnie wybudowanej oranżerii organy uznały, że stroną postępowania była wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu, ponieważ pomieszczenie to nie zostało wymienione w akcie notarialnym. Kluczowy był jednak szkic lokalu, z którego wynikało, że jedynym użytkownikiem oranżerii był właściciel lokalu, więc to on powinien być adresatem postanowień.

30.01.2021

WSA: Prezes UODO mógł ukarać niemiecką spółkę za brak współpracy

Prawo gospodarcze RODO

Kara nałożona na firmę przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za brak współpracy w toku postępowania była zasadna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę spółki East Power. Firma ma zapłacić 15 tys. zł. Była to pierwsza kara wymierzona przez UODO w trybie transgranicznym.

28.01.2021

SN: Oszustwo - udowodnione, oskarżanie innych osób - nieskuteczne

Prawo karne Rachunkowość Prawo gospodarcze

Skazany przyczynił się do niewypłacalności spółki, oszukał ją nielegalnie sprzedając paliwo bez opłacenia faktur VAT - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i nie zgodził się na wznowienie postępowania. Uznał, że nowe dowody w sprawie nie świadczą o niewinności sprawcy, a śledztwo wszczęte wobec prokuratora, który go oskarżał, nie jest wystarczającym powodem do uchylenia wyroków skazujących.

20.01.2021

NSA: Decyzja budowlana nie zastąpi pozwolenia konserwatora zabytków

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.

12.01.2021

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

08.01.2021

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.

17.12.2020

SN wyjaśni, kto odpowiada za zniszczenie jezdni płynami

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

14.12.2020

TSUE: Pozew o odszkodowanie za opóźniony lot nie tylko w kraju przewoźnika

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.

09.12.2020

SN: Służebność przesyłu nie obejmuje pasa ochronnego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu nie obejmuje terenu znajdującego się w strefie ochronnej, związanej z oddziaływaniem linii elektroenergetycznej - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Powierzchnia nieruchomości zajęta pod służebność powinna odpowiadać warunkom eksploatacji sieci przyjętym w przedsiębiorstwie

26.11.2020

SN: Świadome ukrycie dokumentów księgowych przed wspólnikiem podlega karze

Prawo karne Spółki

Oskarżeni w pełni świadomie „odcięli” wspólnika od wszelkiej dokumentacji dotyczącej spółek - uznał Sąd Najwyższy. Nawet, jeżeli przyjąć, że motywem oskarżonych była chęć ochrony interesów spółek przed potencjalnymi działaniami wspólnika, to fakt ten nie wyłącza jeszcze braku umyślności po stronie oskarżonych. SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

09.11.2020

SN: Można badać dobrą wiarę nabywcy udziałów z licytacji komorniczej

Prawo cywilne Prawnicy Spółki

Można skutecznie kwestionować nabycie udziałów spółki w drodze licytacji komorniczej i dobrą wiarę - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji. Dodał, że dopóki nie zapadło prawomocne orzeczenie dotyczące czynności komornika, prawa i rzeczy nie przechodzą na nabywcę. Problem dotyczył podważenia tytułu egzekucyjnego i ochrony wspólnika spółki.

20.10.2020

SN: Trzeba wyjaśnić, czy kredyt frankowy był właściwie wypłacany

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy uchylił się od odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z umową o kredyt denominowany po usunięciu z niej nieuczciwych klauzul, czy upada, czy może dalej wiązać. Izba Cywilna jedynie uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego, sugerując, że należy ustalić, czy kurs po którym dokonano wypłaty, był ustalony z kredytobiorcami. Jeśli tak, to umowa przekształciła się w złotową, a kredyt „odfrankowił”. Jeśli nie, to bank przelał złotówki bez umowy.

15.10.2020

SA: Nie nadaje się klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi

Prawo cywilne Spółki

Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.

15.10.2020

Sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej byłego Fortis Banku

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym we wtorek orzeczeniu zakwestionował umowę kredytową byłego Fortis Banku, która wskazywała wprost kwotę we frankach szwajcarskich i od początku umożliwiała spłatę kredytu w tej walucie CHF, zaś przeliczenie z niej na złote przy wypłacie kredytu miało charakter techniczny.

14.10.2020

SN: Deliktu Urzędu Skarbowego nie ma, bo nie wydał decyzji, ale egzekucję przeprowadził

Prawo cywilne

Odszkodowanie za nielegalne zajęcie i sprzedaż rzeczy przez Urząd Skarbowy nie należy się jej właścicielowi, choć nie zalegał on ze spłatą podatków. Roszczenie oddalono, dlatego że powód nie zaskarżył decyzji, bo jej nie wydano, ale sposób prowadzenia egzekucji - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził przedawnienie roszczenia.

06.10.2020

WSA: Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze od kłopotów PKP

Budownictwo Prawo gospodarcze

Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.

02.10.2020