TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok w sprawie gazociągu Opal

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.

15.07.2021

SN: Sędziowie rejonowi nie zauważyli, że przepis uchylono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Uwagi sądu pierwszej instancji uszła zarówno utrata mocy obowiązującej artykułu o karach za samowolę budowlaną, jak i konieczność zakwalifikowania zachowania sprzecznego z prawem jako wykroczenia - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I umorzyła postępowanie mimo upływu terminu przedawnienia w momencie składania kasacji przez prokuratora.

15.07.2021

NSA: Opłata recyklingowa nie do zwrotu

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Opłata recyklingowa nie stanowi obciążenia ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekła Naczelny Sąd Administracyjny.

14.07.2021

Wątpliwości co do statusu KRS wpływają też na sądownictwo polubowne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skarga o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej przeciwko PZU Życie nie może zostać rozpoznana z powodu wątpliwości strony co do właściwego powołania i bezstronności sędziego. Spór toczy się od ponad 10 lat i był już raz rozpoznany przez Sąd Najwyższy, który dopatrzył się uchybień w wyroku sądu polubownego.

07.07.2021

Izba Cywilna SN: Kredytobiorca może żądać zwrotu świadczenia od banku

Prawo cywilne Rynek i konsument

We wtorek 6 lipca Izba Cywilna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały dotyczacej kredytów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Uznała, że roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia, a także w sprawie zwrotu uzyskanego bezpodstawnego wzbogacenia w razie uznania umowy za nieważną lub bezskuteczną, zostały rozstrzygnięte w uchwałach tej Izby z 2021 r.

06.07.2021

NSA: Przegrana Polski w procesie gospodarczym przed sądem polubownym nie jest tajemnicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wyrok Trybunału Arbitrażowego niekorzystny dla rządu polskiego zawiera elementy i fragmenty niewątpliwie bez znaczenia dla interesów Rzeczypospolitej, jak i indywidualnego interesu gospodarczego przedsiębiorcy, więc może być udostępniony jako informacja publiczna - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że nie cały wyrok zawiera dane tajne.

05.07.2021

NSA: Podcienia i prześwity nie zaliczone do powierzchni budynku

Budownictwo

Spór między wspólnotą mieszkaniową a wojewodą i deweloperem był wywołany ograniczeniem dopływu światła do nieruchomości sąsiednich. Jednak wyroki, które zapadły w tej sprawie dowodzą, że normy ISO zostały zachowane, a organ nie złamał prawa - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.07.2021

Izba Cywilna SN: Wykreślenie z rejestru spółki i skarga o wznowienie postępowania

Prawo cywilne Spółki

Trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego - Agnieszka Piotrowska, Anna Kozłowska i Krzysztof Pietrzykowski powzięli wątpliwość prawną: Czy w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zakończonej wykreśleniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dopuszczalna skarga o wznowienie postępowania na żądanie zainteresowanego?

01.07.2021

WSA: Numer księgi wieczystej to chroniona dana osobowa

Samorząd terytorialny RODO

Numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Główny Geodeta Kraju nie miał więc podstaw prawnych do ujawniania tych numerów w serwisie Geoportal2, a tym samym umyślnie naruszał przepisy o ochronie danych osobowych - uznał w swoim wyroku Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie, którego uzasadnienie właśnie zostało opublikowane.

29.06.2021

SN: Spółka nie dostała dofinansowania, bo pracownicy obchodzili Boże Ciało

Prawo cywilne Administracja publiczna

Spółka nie udowodniła, że utrata dofinansowania spowodowana była wydaniem bezprawnej decyzji o odmowie podpisania umowy na dofinansowanie innowacyjnej inwestycji - orzekł Sąd Najwyższy. I stwierdził, że jedyną przyczyną niezawarcia umowy był brak zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami, które można było załatwić w dwa, trzy dni, ale przeszkodziły temu dni wolne od pracy.

21.06.2021

NSA: Słowo "Mistrz" powinno wskazywać na dużą trudność krzyżówki

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Znak towarowy ma charakter opisowy i jest pozbawiony dostatecznych znamion odróżniających, jeżeli przynajmniej w jednym ze swych możliwych znaczeń określa cechę towarów. A to stanowi bezwzględną podstawę unieważnienia tego znaku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił znak "Mistrz" określający pismo z krzyżówkami. Zdaniem NSA ten element słowny nie ma istotnego znaczenia.

15.06.2021

SN: Doręczenie opinii biegłego rozpoczyna termin wymagalności odsetek za hałas

Środowisko Prawo cywilne Transport

Rozbudowanie lotniska w Poznaniu spowodowało falę roszczeń okolicznych mieszkańców o odszkodowania za hałas. Jeden ze sporów po ośmiu latach procesu został rozstrzygnięty przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego. Odszkodowanie należało się, ale odsetki lotnisko zapłaci nie od dnia wezwania do zapłaty, ale od dnia doręczenia opinii biegłego o wartości wyliczonej szkody.

11.06.2021

TSUE: Roszczenie frankowicza wobec banku nie przedawnia się

Kredyty frankowe

Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy o jej nieuczciwych warunkach, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na ich podstawie. Tak w czwartek uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

10.06.2021

SN: Za oddychanie smogiem nie należy się zadośćuczynienie

Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Ochronie jako dobra osobistego podlegają zdrowie, wolność, prywatność, do naruszenia i zagrożenia których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

28.05.2021

Przeważająca działalność - złamanie zakazu handlu w niedzielę ukarane grzywną

Prawo karne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Można ukarać właściciela sklepów za prowadzenie handlu w niedziele i święta mimo zakazu, jeśli zadeklarował on przeważającą działalność inaczej niż w rzeczywistości ją wykonuje, np. deklarował handel pieczywem, a sprzedaje papierosy - odpowiedziała Izba Karna Sądu Najwyższego. Decydujący jest rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru

27.05.2021

Za urządzenia energetyczne należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Przedsiębiorstwo przesyłowe będzie musiało zapłaci właścicielowi za bezumowne korzystanie z nieruchomości przeszło 100 tys. zł. - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. SA doszedł również do wniosku, że firma działała w złej wierze, bez trudu bowiem mogła uzyskać informację, kto jest właścicielem nieruchomości, z której korzystała przez długie lata.

20.05.2021

TK: Niekonstytucyjny przepis prawa górniczego

Środowisko Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.

12.05.2021

SN powie, czy mogą być kary umowne bez terminu i w procentach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.

12.05.2021

SA: Demontaż nagrobka nie narusza kultu zmarłych

Prawo cywilne

Spór o nagrobek pomiędzy zakładem kamieniarskim a klientem powinien być rozwiązany na płaszczyźnie kontraktowej z uwzględnieniem zasady wzajemności umowy o dzieło. Obowiązkom pozwanej odpowiada po stronie zamawiającego powoda obowiązek zapłaty - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie uznając, że demontaż nagrobka nie narusza dóbr osobistych.

10.05.2021

Jest "frankowa" uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy nie wypowiedział się na temat dopuszczalności pozwów przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału banku. Orzekł jedynie, że w przypadku nieważności umowy kredytobiorcy i bankowi przysługują dwa odrębne roszczenia. Uznał też, że termin przedawnienia biegnie od momentu, gdy umowa stała się nieważna. Tym samym wydłużył bankom czas na pozywanie klientów o zwrot kapitału.

07.05.2021