WSA: Członek zarządu podważył swoje powołanie, ale i tak spłaci długi spółki

Prawo cywilne Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu chciała uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wskazując, że obejmując funkcję została wprowadzona w błąd przez byłego partnera. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli o wyrażeniu zgody na przyjęcie i pełnienie obowiązków w zarządzie nie miało jednak wpływu na orzeczenie o odpowiedzialności majątkowej.

18.11.2021

SN: Prowizja od pożyczki może być niedozwolona, nawet jeśli nie przekracza ustawowego limitu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Okoliczność, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości maksymalnej granicy określonej w ustawie o kredycie konsumenckim nie wyłącza oceny przez sąd, czy postanowienia określające te koszty są niedozwolone. Przy czym prowizja nie jest świadczeniem głównym - taki jest sens uchwał, które zapadły w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego 26 i 27 października br.

29.10.2021

SN: Akademia muzyczna ukarana za zużycie energii w okresie kryzysu

Prawo cywilne

Maksymalna wysokość kary w warunkach zagrożenia energetycznego kraju nie może przekroczyć 15 procent przychodu osiągniętego przez ukarany podmiot w poprzednim roku podatkowym. Nawet jeśli nie byłby to przedsiębiorca - taki jest sens uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

27.10.2021

SN: Agent płatności dopuszczalny, ale terminów trzeba dotrzymywać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pozwana sieć handlowa Auchan mogła posługiwać się podmiotem trzecim - agentem płatności w celu wykonywaniu swoich obowiązków do zapłaty wynagrodzenia kontrahentowi - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Jednak sąd drugiej instancji powinien ustalić, jakie korzyści z tej dodatkowej umowy wynikały dla dostawcy towarów. Praktyka pokazała wszak, że płatności nie regulowano terminowo.

26.10.2021

WSA: Zamknięcie siłowni w pandemii słuszne, ale zastosowany tryb niezgodny z prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.

25.09.2021

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie

23.09.2021

SN: Lichwiarskie odsetki od umowy pożyczki - nakaz zapłaty uchylony po 22 latach

Prawo cywilne

Wydanie nakazu zapłaty rażąco wygórowanych odsetek narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i podważa jego bezpieczeństwo prawne - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Tym samym dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego konieczne było uchylenie nakazu zapłaty, mimo, że prawomocne orzeczenie zapadło w 1999 roku.

17.09.2021

SN: Opłata za wycięcie drzew - zwrot nienależnego świadczenia

Prawo cywilne

Błąd Sądu Apelacyjnego polegał na tym, że przyjął on, iż zwrot opłaty za wycięcie drzew i krzewów był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej przez dewelopera. W ocenie SN pobrana opłata miała charakter publiczno-prawny i nie podlega kwalifikacji jako działalność gospodarcza, a zatem termin przedawnienia roszczeń jest dłuższy - orzekł Sąd Najwyższy.

10.09.2021

NSA: Projekt bez kominów powodem odmowy udzielenia pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo

Były podstawy do uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę i odmowę udzielenia pozwolenia na budowę we wznowionym postępowaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nową okolicznością, o której organ w momencie podejmowania decyzji nie wiedział, były kominy na sąsiednim budynku, nie uwzględnione w projekcie.

07.09.2021

SN: Firma nie może konsumentowi narzucać lokalizacji sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zapis w umowie określający właściwość sądu według miejsca działalności przedsiębiorcy umożliwia swego rodzaju „manipulowanie” właściwością miejscową i skierowanie sprawy do sądu korzystniej dla siebie położonego. Pozbawia też konsumenta dogodności polegającej na prowadzeniu procesu przed sądem miejsca jego zamieszkania, w zależności od tego, jakie miejsce wskaże jako miejsce płatności

06.09.2021

SN: "Z miłości do piękna" - sformułowanie zgodne z ustawą

Prawo cywilne Rynek i konsument

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła skargę kasacyjną przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który nałożył karę finansową na stację TVN. Powodem był film uznany za reklamę, a nie wskazanie sponsorskie. Przepisy dotyczące kar są nieprecyzyjne, a w programie nie było bezpośredniej zachęty do zakupu biżuterii spółki Apart.

01.09.2021

WSA oddalił skargi na decyzję o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 25 sierpnia br. oddalił skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Bank S.A. Zdaniem BFG oznacza to zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja Funduszu nie została wydana z naruszeniem prawa. Swoje wątpliwości co do tego zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

26.08.2021

Motywacje stron podstawą sądowego ustalania istnienia stosunku pracy

Prawo pracy HR

Powszechnym zjawiskiem jest zawieranie umów cywilnoprawnych: umów zlecenia, umów o dzieło, umów o współpracy zamiast umów o pracę. Asumptem do takich decyzji przedsiębiorców jest co do zasady niższa kosztowość takich umów. Z czasem może okazać się, iż potrzeby takich osób zmieniają się i decydują się one na wszczęcie postępowania o ustalenie istnienia stosunku pracy.

20.08.2021

Interpunkcja zdecydowała o wygranej w sporze o zamówienie publiczne

Najpierw Krajowa Izba Odwoławcza a potem sąd uznały, że jeśli zamawiający oczekując przedstawienia referencji nie wpisał w nawiasie określenia "na przykład" lub "takich jak", to nie dawał dowolności w interpretacji zamówienia przez składających oferty. A więc chcąc budować szkołę mieli wykazać się wybudowaniem innych szkół, a nie np. hal sportowych.

16.08.2021

NSA: Kursanci nie wyjeżdżali na miasto, bo za wolno jeździli

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Łodzi słusznie zakazał przedsiębiorcy prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Były też podstawy do skreślenia skarżącego z rejestru działalności regulowanej przedsiębiorców szkolących kierowców. Naruszenia zaś dotyczyły zaniechania wyjazdów kursantów na miasto z powodu dużego natężenia ruchu i korków ulicznych.

14.08.2021

Prokurator Generalny chce zmiany reguł przedawnienia roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego

13.08.2021

SA: Firma z kłopotami w pandemii nie zapłaci kosztów procesu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Chociaż apelacja była zasadna, sąd nie zdecydował się zasądzić na rzecz powoda kosztów procesu, a jedynie te wynikające z zastępstwa procesowego. Uznał, że z powodu epidemii koronawirusa jego sytuacja finansowa nie była bowiem najlepsza - musiał bowiem zamknąć działalność gastronomiczną podczas lockdownu.

04.08.2021

WSA: Sąd przeciwdziała zmianom klimatycznym i odmawia wycięcia lasu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

W interesie publicznym jest zachowanie i ochrona funkcji lasu. Właściciel, choćby dotknięty klęską suszy, która nie nosi znamion klęski żywiołowej, nie może zatem wyciąć należącego do niego lasu by powiększyć areał uprawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.07.2021

SN: Różne terminy przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Rozłożenie świadczenia jednorazowego na raty skutkuje różnymi terminami rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę poszczególnych wymaganych rat, zgodnie z art. 120 kodeksu cywilnego - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej 27 lipca br. Uchwała ta ma duże znaczenie dla kredytobiorców i pożyczkobiorców, którzy spóźniają się ze spłacaniem rat.

27.07.2021

TK: Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją

Rynek i konsument

We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał ograniczenia handlu w niedzielę za zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan a czekał on aż trzy lata na rozpatrzenie. Eksperci nie mają wątpliwości, że utrzymywanie tego typu zakazu nie ma sensu

27.07.2021