SO: Ustna umowa o roboty budowlane wskazuje, że szczegółów nie ustalono

Gdy strony umowy o roboty budowlane ustnie uzgodniły zakres prac, bez odnoszenia się do szczegółowych wyliczeń za materiały i robociznę, ustalone wynagrodzenie nie jest z reguły wynagrodzeniem ryczałtowym. W razie wątpliwości, wykonawcy należy się wówczas wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym jego nakładom

23.01.2020

SN: Słuszna kara dla PGNiG za utrzymanie niekorzystnych umów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie dotyczącej kary pieniężnej w wysokości 10 mln 442 tys. zł nałożonej na tę spółkę w 2015 roku za niewykonanie decyzji z 2013 roku zobowiązującej ją do wprowadzenia modyfikacji do kontraktów gazowych korzystnych dla odbiorców.

23.01.2020

Sąd: Umowa kredytu online ważna, gdy właściwa osoba po drugiej stronie

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Klient, który nie wyraził zgody na zawarcie z bankiem umowy online kredytu gotówkowego nie może być taką umową związany. Może jednak odpowiadać za udostępnienie loginów do konta bankowego osobie nieuprawnionej - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy, który rozpatrywał sprawę córki dysponującej dostępem do rachunku matki.

22.01.2020

SA: Uchwały nieistniejącej nie można zaskarżyć

Budownictwo

Jeżeli uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie określonych prac nie zyskała poparcia większości, to oznacza, że w ogóle nie została przyjęta. Jako uchwała nieistniejąca w obrocie nie może być zatem zaskarżona orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.01.2020

WSA: Zatarcie skazania uratowało stację kontroli pojazdów

Prawo karne Prawo gospodarcze

Postępowanie administracyjne zostało wszczęte w styczniu 2019 r. Tymczasem już we wrześniu 2018 r. doszło do zatarcia skazania. Oznacza to, że w dacie wszczęcia postępowania nie istniała już przesłanka do wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

13.01.2020

Jest już uzasadnienie wyroku w sprawie Bisnode

RODO

Jawność rejestru nie daje prawa do dowolnego przetwarzania danych z niego, w tym nie wyłącza obowiązku informacyjnego. Co więcej powinien on zostać spełniony niezależnie od daty pozyskania danych. Niewspółmiernie duży wysiłek nie może być utożsamiany z wysokością kosztów. To wnioski z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku

10.01.2020

Liść marihuany nie może być w UE znakiem towarowym

Prawo gospodarcze

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Jest to sprzeczne z porządkiem publicznym, a ponadto Unia uzupełnia działania podejmowane przez państwa członkowskie w celu ograniczenia szkodliwego wpływu narkotyków. Tak uznał Sąd Unii Europejskiej.

07.01.2020

Umowa państwa Dziubaków - unieważniona

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił w piątek umowę kredytu we frankach szwajcarskich państwa Dziubaków. Uznał, że bank rażąco naruszył interesy konsumentów, bo nie poinformował ich o faktycznym ryzyku - w długiej perspektywie kurs CHF jest bowiem nieprzewidywalny. Sąd orzekł także, że bank jednostronnie kształtował kurs franka. Oddalił jednak powództwo o zapłatę.

03.01.2020

WSA: Nie każdą samowolę budowlaną można legalizować

Administracja publiczna Budownictwo

Postępowanie zmierzające do likwidacji skutków samowoli budowlanej jest podzielone na kilka etapów. Konieczne jest ustalenie, że obiekt został wybudowany bez pozwolenia i można go zalegalizować. Dopiero wówczas można przejść do sprawdzenia zgodność inwestycji z przepisami i kwestii naprawy występujących naruszeń – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

29.12.2019

WSA: Ochrona prawa własności to za mało, aby być stroną w procesie budowlanym

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Legitymacja procesowa strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę nie została powiązana z jakimikolwiek ograniczeniami, jakie mogą powstać w zagospodarowaniu terenu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ich źródłem nie mogą być wyłącznie przepisy z zakresu prawa cywilnego o ochronie prawa własności.

27.12.2019

WSA: Legalizowana samowola nie może naruszać ładu przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo

Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.12.2019

SN: Nieogłoszenie upadłości przez spółkę i szkoda wierzyciela

Prawo cywilne

Wierzyciel musi udowodnić, że poniósł szkodę w wyniku zaniechania zgłoszenia upadłości, bo zmniejszył się majątek masy upadłości i wskutek tego w podziale funduszy masy nie otrzyma nic, albo otrzyma mniej, niż by na niego przypadało, gdyby wniosek zgłoszono - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wierzyciela.

23.12.2019

WSA: Nieprecyzyjne przepisy planu nie uzasadniają odmowy

Administracja publiczna Budownictwo

Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na budowę z powodu braku precyzji czy niejasności ustaleń miejscowego planu. Negatywna dla wnioskodawcy decyzja może zostać wydana wyłącznie, gdy inwestycja jest w sposób oczywisty niezgodna z przepisami, w tym z miejscowym planem.

21.12.2019

SN też za zwrotem kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne

Uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu. Tak uznał Sąd Najwyższy i potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.12.2019

Najwyższa kara za naruszenie RODO uchylona przez sąd

RODO

Spółka powinna poinformować indywidualnych przedsiębiorców, że przetwarza ich dane, ale tylko tych, którzy aktualnie prowadzą działalność lub ją zawiesili. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w środę częściowo uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym karę w wysokości 943 tysięcy złotych dla firmy Bisnode.

12.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019

SN: Wydawca musi zapłacić za bezprawne wydanie książki podwójne wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.

06.12.2019

SN: Porty Lotnicze muszą zapłacić pełne wynagrodzenie podwykonawcy

Prawo cywilne

Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.

05.12.2019

Samochodzik - zabawka wyrządziła szkodę, ale odszkodowanie jak za prawdziwy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

04.12.2019

TSUE: Ograniczenia w handlu bronią potrzebne dla bezpieczeństwa

Rynek i konsument Prawo unijne

Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.

03.12.2019