Komornik może wejść na polisę, ale nie zgarnie całej wypłaty

Prawo cywilne Finanse

Rosnąca liczba postępowań egzekucyjnych sprawia, że dłużnicy często pytają o to, czy komornik może zająć odszkodowanie albo świadczenie otrzymane z umów ubezpieczeniowych. Odpowiedź zależy od tego, o jaką polisę chodzi. Ale jeśli ktoś ma polisolokatę, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony oszczędności, które się na niej znajdują.

11.03.2021

Coraz więcej ataków phishingowych. Uważać muszą i banki, i ich klienci

Rynek i konsument Nowe technologie Finanse

Pandemia służy oszustom wyłudzającym dane do kont bankowych. By im utrudnić, zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego banki powinny dać klientowi możliwość ustawienia potwierdzenia silnym uwierzytelnieniem każdej płatności. Nie powinny też wysyłać smsów z linkami, bo w ten sposób działają też cyberprzestępcy. Do tego pojawiają się nowe metody przechwytywania naszych danych,

27.02.2021

Pandemia to dobry czas dla polis dla członków zarządu

Spółki Finanse

W czasie pandemii wzrasta ryzyko roszczeń wobec członków zarządów. Są pozywani, np. za straty spowodowane złą organizacją pracy w pandemii. Mogą się zabezpieczyć finansowo polisą D&O, czyli ubezpieczeniem dla członków władz spółek. W czasie pandemii zainteresowanie tymi polisami znacząco wzrosło.

26.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021

Agencja celna nie uniknie odpowiedzialności

Doradca podatkowy Finanse Transport

Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

19.02.2021

Nadzór chce ograniczyć misseling

Spółki Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko w sprawie zarządzania produktowego. Celem wprowadzenia regulacji było uporządkowanie strategii dystrybucyjnych firm inwestycyjnych, a także podniesienie jakości świadczenia tych usług poprzez określenie katalogu instrumentów, które mogą być ich przedmiotem.

18.02.2021

KNF oczekuje od banków lepszego zabezpieczania płatności

Rynek i konsument Finanse

Instytucje finansowe, banki powinny mocniej edukować swoich klientów w kwestii cyberbezpieczeństwa - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. Według Komisji w bankach powinna obowiązywać zasada silnego uwierzytelnienia każdej płatności w systemie transakcyjnym, a ewentualne odstępstwa powinny mieć miejsce tylko za zgodą klienta.

16.02.2021

Rekrutacja w branży IT. Trudny rok zakończony dużymi wzrostami

Prawo pracy HR Finanse Koronawirus

W 2020 roku opublikowano łącznie blisko 34.500 ofert pracy dla branży IT. Większość z nich skierowana była do najbardziej doświadczonych kandydatów. Do 35 proc. wzrosła też liczba ogłoszeń z jasno określoną wysokością wynagrodzenia. Ponadto zmalała różnica w wysokości zarobków pomiędzy największymi miastami Polski a mniejszymi ośrodkami,

15.02.2021

UOKiK pyta o odpowiedzialność domów maklerskich za skutki awarii systemów transakcyjnych

Rynek i konsument Nowe technologie Finanse

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wszczęciu postępowania w sprawie odpowiedzialności domów maklerskich za skutki awarii systemów transakcyjnych. Według Urzędu klienci tych instytucji mogą być poszkodowani przez awarie systemów transakcyjnych, które uniemożliwiają złożenie zlecenia po cenie obowiązującej w danej chwili.

15.02.2021

Składka od reklamy - unijny Trybunał może uratować polskie media

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów do 16 lutego czeka na uwagi i propozycje do projektu przepisów dotyczących planowanego podatku od przychodów z reklam. Jest jednak mało prawdopodobne, że rząd zrezygnuje z wprowadzenia nowej daniny. Ostatnią deską ratunku dla polskich mediów może okazać się Trybunał Sprawiedliwości UE, którego ostatnie wyroki stają w obronie pluralizmu w mediach.

11.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021

CRIDO doradzało przy przejęciu udziałów w Aerosol Service

Doradca podatkowy Finanse Compliance

CRIDO doradzało w zakresie Corporate Finance i wsparcia prawnego przy transakcji przejęcia pełnej kontroli nad Aerosol Service Sp. z o.o. Nabycie 100 proc. udziałów w spółce przez jej współwłaścicieli Damiana Piotrowskiego i Norberta Piotrowskiego nastąpiło w formie wykupu lewarowanego.

08.02.2021

Kolejny krok w walce z terroryzmem - handel dziełami sztuki ma być pod kontrolą

Prawo karne Policja Finanse

Przedsiębiorców zajmujących się handlem dziełami sztuki czekają istotne zmiany. Rząd chce wprowadzić do polskich przepisów unijne regulacje i tym samym uwzględnić w działaniach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu galerie sztuki i domy aukcyjne. Eksperci wskazują jednak na niedociągnięcia - choćby zbyt wysoką kwotę uzasadniającą zainteresowania państwa taką transakcją.

06.02.2021

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym można unieważnić, ale to niełatwe

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.

06.02.2021

Usługi płatnicze do deregulacji, bezpieczeństwo klientów ma nie ucierpieć

Rynek i konsument Finanse

Zredukowanie rosnących kosztów utrzymania biur usług płatniczych oraz zmniejszenie wymogów regulacyjnych stawianych tej grupie przedsiębiorców - taki cel przyświeca opublikowanemu w czwartek projektowi nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Według jego autorów nie zagrozi to bezpieczeństwu klientów, bo wysokość transakcji realizowanych przez te firmy będzie ograniczona.

28.01.2021

Ostatni moment na sprawozdanie o terminach zapłaty

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse

Zbliża się termin na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W tym roku raporty trzeba wysłać do 1 lutego. Będą one dotyczyły 2020 roku. Kluczowe jest przygotowanie się do prawidłowego sporządzenia sprawozdania - pisze Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.

27.01.2021

Naganiacz do piramid finansowych surowo ukarany przez UOKiK

Rynek i konsument Finanse

Youtuber Damian Żukiewicz (INVESTPROVIDER) otrzymał łącznie blisko 450 tys. zł kary za namawianie do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To pierwsza decyzji dotycząca tzw. naganiaczy na systemy typu piramida.

20.01.2021

Coraz łatwiej odzyskać pieniądze z polisy kapitałowej - wygrana w sądzie lepsza od ugody

Prawo cywilne Finanse

Nie tylko zwrot środków z pobranych przez towarzystwa ubezpieczeniowe opłat likwidacyjnych jest już powszechny, ale coraz częściej dochodzi też do stwierdzenia nieważności umów ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym. A wówczas klienci odzyskują zwrot całej kwoty. Dlatego z punktu widzenia klienta od ugody z ubezpieczycielem lepsza bywa wygrana w sądzie.

20.01.2021

Sebastian Skuza nowym Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek wiceministra Sebastiana Skuzę na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). GIIF stanowi główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

18.01.2021