Dziedziczenie firmy bez podatku od spadku

Małe i średnie firmy Finanse Podatek od spadków i darowizn

25 listopada 2018 roku zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Nie trzeba będzie płacić podatku od odziedziczonej firmy. Na zmianie skorzystają także spadkobiercy spoza kręgu najbliższej rodziny.

22.11.2018

Prawo szyte pod banki spółdzielcze może uderzyć w innych

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ma już wielką władzę, a dostanie jeszcze większą. Będzie bowiem mogła decydować o przejmowaniu banków. Agresywne działania połączone z brakiem ich rozliczalności mogą prowadzić do roszczeń przeciwko naszemu krajowi – mówi Maciej Gawroński

22.11.2018

Wkrótce jeszcze większa władza dla KNF

Prawo gospodarcze Finanse

Nie tylko banki spółdzielcze boją się nowych przepisów o przejmowaniu banków. Za brak precyzji krytykują je też prawnicy. Podkreślają, że uchwalane w pośpiechu zmiany dadzą Komisji Nadzoru Finansowego dużą władzę.

21.11.2018

Dyrektorzy finansowi widzą zaostrzenie polityki podatkowej

Ordynacja Finanse

Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.

20.11.2018

MF: System bankowy jest bezpieczny

Prawo gospodarcze Finanse

Getin Noble Bank i Idea Bank na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Sytuacja obu instytucji była przedmiotem wczorajszego, specjalnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Ma to związek z tzw. aferą KNF.

19.11.2018

Przepisy o przejmowaniu banków są potrzebne, ale nie w takiej formie

Prawo gospodarcze Finanse

Uchwalone w obecnym kształcie przez Sejm przepisy o przejmowaniu banków dają o wiele większą władzę Komisji Nadzoru Finansowego niż miała dotychczas. Do przejęcia może bowiem dojść na podstawie samego „podejrzenia”. Ponadto przejmowany bank w praktyce nie będzie miał możliwości zakwestionowania jej decyzji

19.11.2018

MF: Poprawka do ustawy o KNF bez związku z aferą

Finanse

Poprawka o przejmowaniu banków przywraca stan prawny z 2016 roku – zapewnia Ministerstwo Finansów. Związek Banków Polskich przyznaje, że gdyby nie okoliczności, nie budziłaby tak wielkich kontrowersji. ZBP chce jednak zmian w sposobie głosowania w KNF i jawności procedur. Senacka komisja zarekomendował przyjęcie ustawy bez poprawek.

16.11.2018

Senatorowie zajmą się kontrowersyjną ustawą o KNF

Finanse

Senat będzie pracował nad przepisami pozwalającymi na uproszczone przejmowanie osłabionych banków. Członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych nie poparli wniosku senatora Kazimierza Kleiny o zdjęcie z porządku obrad kontrowersyjnej ustawy o nadzorze finansowym.

16.11.2018

Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy są trudniejsze do wdrożenia niż RODO

Prawo gospodarcze Finanse Compliance

Nowe przepisy mają być skutecznym gwarantem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Teraz więc liczy się nie tylko dążenie do skutku i staranne działanie, ale skuteczność tego działania. Instytucja musi więc sama udowodnić dochowanie należytej staranności przy konstruowaniu systemu przeciwdziałania praniu.

09.11.2018

Ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań

Finanse

W pierwszym półroczu 2018 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły ponad 20 mld zł odszkodowań i świadczeń wraz z kosztami likwidacji szkód i windykacji regresów. To o 5 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

05.11.2018

Nowe zasady dystrybucji polis spowalniają sprzedaż

Finanse

Wbrew przewidywaniom, to nie analiza potrzeb klienta ma największy wpływ na bieżącą pracę agentów tylko dodatkowe obowiązki informacyjne. Zdaniem pośredników najwięcej czasu zajmuje im konieczność...

05.11.2018

UE coraz bliżej nowej regulacji o złych kredytach

Rynek i konsument Finanse

Banki zostaną zobowiązane do tworzenia specjalnych rezerw na pokrycie zagrożonych kredytów. W środę państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską.

31.10.2018

KNF: nie każdy może być członkiem zarządu banku

Spółki Finanse Kontrola zarządcza

W poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowisko skierowane do rad nadzorczych banków. Przypomina w nim, kto zgodnie z prawem, może zostać członkiem zarządu, a także o konsekwencjach...

29.10.2018

Sprzedaż tzw. polisolokat coraz trudniejsza

Domowe finanse Finanse

Jakąkolwiek zmianę zakresu oferowanych polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, także zmianę funduszu, będzie musiało poprzedzić badanie potrzeb klienta. Tak wynika z najnowszego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego.

29.10.2018

Odszkodowanie z Auto Casco, nawet bez ważnych badań technicznych pojazdu

Prawo cywilne Finanse

Odmowa wypłaty odszkodowania z powodu braku badania technicznego, gdy stan techniczny pojazdu nie miał żadnego wpływu na powstanie szkody godzi w zasady współżycia społecznego. Sam brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym, nie jest równoznaczny z tym, że pojazd jest niesprawny, a tym bardziej nie może być kwalifikowany jako przyczyna szkody

27.10.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski