Grzegorz Keler

Artykuły autora

Projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach budzi wątpliwości

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.

13.07.2023

1 lipca wchodzi w życie nowy próg dla działalności nieewidencjonowanej

Małe i średnie firmy Finanse

1 lipca zostanie podniesiona wysokość progu, dzięki któremu dorabiający do pensji oraz mali przedsiębiorcy nie muszą rejestrować swojej działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie będzie to już 50, ale 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli od 1 lipca 2700 zł.

30.06.2023

Dr Keler: Puste faktury nadal interesują fiskusa

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Niedawny wyrok TSUE przypomniał podatnikom o problemie tzw. pustych faktur, zwracając dodatkowo uwagę na jeden z aspektów tego zagadnienia, dotyczący czynności pozornych w świetle prawa cywilnego. W tym kontekście warto zadać pytanie, czy puste faktury nadal mieszczą się w obszarze zainteresowania organów podatkowych i w jaki sposób fiskus radzi sobie z tym problemem.

06.06.2023

Zatwierdzanie sprawozdania finansowego - w tym roku nie będzie przedłużenia terminu

Prawo gospodarcze Finanse

Inaczej niż w ubiegłych latach, Minister Finansów nie zdecydował się na przedłużenie terminów związanych ze sporządzeniem sprawozdania finansowego oraz wykonania innych obowiązków w zakresie sprawozdawczości finansowej. Tymczasem dla większości podmiotów zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania, pierwszy termin w tym zakresie upłynął już z końcem marca. Proces sprawozdawczy powinien zatem już trwać.

04.04.2023

Nowe zasady informowania o cenach w promocji nie zawsze sprawiedliwe

Rynek i konsument Prawo unijne

Obowiązujące od niedawna przepisy mają zwiększyć ochronę konsumentów, poprzez zapewnienie im wiedzy co do tego, czy obniżka ceny rzeczywiście ma charakter promocyjny, a nie pozorny. Część rynku podnosi jednak zastrzeżenia do słuszności takiego podejścia, wskazując, że w przypadku niektórych produktów zmiany cen są częste i uzależnione od czynników zewnętrznych.

04.02.2023
1  2