Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek Obwieszczenie Prezesa GUS  z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. Wynika z niego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł. Dla porównania dodajmy, że miesiąc wcześniej, czyli w kwietniu wynagrodzenie to wynosiło  6626,95 zł.

We wtorek na stronie GUS pojawił się również komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2022 r. Ogłoszono w nim, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2022 r. wyniosło 6398,94 zł. W tym przypadku również odnotowany został spadek wysokości tego wynagrodzenia, ponieważ z danych GUS wynika, że w kwietniu 2022 r. wynagrodzenie to wynosiło 6626,43 zł.  

Czytaj również: GUS: Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł>>
 

 

W całym 2022 r. wzrost wynagrodzeń na poziomie zbliżonym do inflacji?

Polski Instytut Ekonomiczny komentując wtorkowe dane GUS podał, że spodziewa się, iż w całym 2022 roku wzrost wynagrodzeń wyniesie średnio 13,2 proc. - Będzie to wartość zbliżona do inflacji. Kolejny rok również przyniesie dwucyfrowe wyniki. Osłabienie aktywności gospodarczej prawdopodobnie zmniejszy jedynie skalę niedoboru pracowników. (...) Dalej będziemy obserwować również szybki wzrost najniższych wynagrodzeń w związku z podnoszeniem wynagrodzenia minimalnego - napisano w komentarzu PIE, cytowanym przez PAP.

Jak zwraca uwagę PIE, wzrost wynagrodzeń lekko spowolnił w maju, a kolejne miesiące także przyniosą słabsze wyniki, jednak pensje będą rosnąć w dwucyfrowym tempie przez cały rok. PIE wskazuje, że badania koniunktury konsumenckiej sugerują, iż pracownicy są mniej pewni stabilności swojego zatrudnienia. - Niemniej jednak na rynku pracy wciąż obserwujemy częste rotacje pracowników między pracodawcami – dodano w komentarzu.