SA: Wpis do księgi nieprawidłowy, ale bez odrębnego procesu się nie obejdzie

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Jeżeli wpis do księgi wieczystej miał charakter konstytutywny, próba kwestionowania jego prawidłowości w procesie o zapłatę będzie nieskuteczna. Małżonek, który nie odpowiada za długi męża może podważyć ważność hipoteki przymusowej tylko w odrębnym postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

07.02.2019

NSA: Wycinka drzew po ocenie ich wartości przyrodniczej

Środowisko Budownictwo

Zanim prezydent miasta wyda pozwolenie na wycinkę drzew musi ustalić czy konieczne jest wycięcie i czy możliwe jest posadzenie innych drzew w to miejsce. Dopiero takie przyjęcie stanu faktycznego da odpowiedź, czy zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów jest w ogóle możliwe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.02.2019

Zaświadczenia o przekształceniu niepotrzebne do sprzedaży mieszkań

Budownictwo

Po przekształceniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, powstał problem z interpretacją przepisów w zakresie zaświadczeń o przekształceniach. Kłopotliwą sytuację dla notariuszy, sądów i obywateli chcących sprzedać mieszkanie ostatecznie rozwiązano.

04.02.2019

Rada Legislacyjna: Ograniczenie barier w obrocie ziemią ma wady

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Rządowy projekt ustawy Prawo o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Rada Legislacyjna ma jednak zastrzeżenia do tych przepisów, które w nadmiernym stopniu ingerują w prawo własności.

28.01.2019

Nowe prawo zamówień publicznych z nowymi procedurami

Zamówienia publiczne Budownictwo

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skierowało do konsultacji publicznych dwa projekty. Jeden to liczące 682 artykuły nowe prawo zamówień publicznych, a drugi to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji i postępowanie koncyliacyjne.

25.01.2019

Plany miejscowe uchwalane są coraz wolniej i dla mniejszych terenów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prace nad planami miejscowymi w gminach nie przyspieszają, mimo wysokiej presji inwestycyjnej. A brak planów skutkuje chaotyczną zabudową przestrzeni. Do tego cyfryzacja dokumentów planistycznych jest niewystarczająca, co powoduje jej nieprzydatność dla efektywnego monitoringu planowania przestrzennego.

24.01.2019

Przepisy o uprawnieniach budowlanych trafią do Sejmu

Budownictwo

Senat przygotował zmiany dla osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Obowiązujące przepisy, za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przestaną obowiązywać już 12 lutego.

24.01.2019

NSA: Przywrócenie terminu niemożliwe, bo strona pomyliła adres

Administracja publiczna Budownictwo

Zaadresowanie przesyłki ze skargą na nieaktualny adres organu to niedbalstwo i obciąża winą stronę, która nie może skutecznie starać się o przywrócenie terminu na dokonanie czynności. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ewentualne uchybienia doręczyciela są bez znaczenia.

24.01.2019

NSA: Zabytek nie był chroniony przez bezczynność wójta

Administracja publiczna Budownictwo

Wójt nie stworzył w terminie gminnej ewidencji zabytków, która chroniłaby budynki przed nieuzgodnioną z wojewódzkim konserwatorem rozbiórką. NSA uznał, że niedopuszczalne byłoby przyjęcie, że w razie bezczynności wójta ochrona wynikająca z przepisów przejściowych trwa w nieskończoność.

22.01.2019

Waloryzacja kontraktów - resort infrastruktury poszedł na niewielkie ustępstwa

Zamówienia publiczne Budownictwo

W zamówieniach ogłaszanych przez GDDKiA oraz PKP PLK maksymalna wysokość waloryzacji wyniesie 5 proc. – to główne założenie klauzul waloryzacyjnych, z którego strona rządowa się nie wycofa. Branży budowlanej udało się porozumieć w kwestiach dotyczących podwykonawców, a także technicznych aspektów rozliczeń.

22.01.2019

Spór o Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Budownictwo

Deweloperzy mocno skrytykowali Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. O jego utworzenie zabiega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma chronić kupujących przed bankructwem firm. Marek Niechciał zapewnia, że wpłaty na niego nie przekroczą 1 proc. Ustawa jednak tego nie gwarantuje.

16.01.2019

Użytkowania wieczystego nie ma, ale chaos jest

Budownictwo Prawo gospodarcze

Wiele samorządów wciąż nie uchwaliło bonifikat za opłatę przekształceniową. Urzędy rozpoczęły już pracę związaną z informowaniem mieszkańców o nowym prawie i przygotowywaniem zaświadczeń. Według ekspertów jest jednak wiele wątpliwości.

16.01.2019

SN: Naruszenie zasad współżycia powoduje obniżenie opłat za użytkowanie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Spółka nie musi uiszczać pełnej opłaty za użytkowanie wieczyste, w sytuacji, gdy miasto przez lata utrudniało postawienie na gruncie budynku - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego. - Takie zachowanie naruszyło zasady współżycia społecznego - dodał SN.

13.01.2019

Rozporządzenie o ochronie przeciwpożarowej w escape roomach podpisane

BHP Budownictwo

Przed otworzeniem escape roomu oraz co najmniej raz na dwa lata będzie trzeba przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne. Takie zmiany zakłada szybka zmiana rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej, którą właśnie podpisał szef MSWiA. To reakcja na pożar sprzed tygodnia w takim obiekcie w Koszalinie.

11.01.2019

Czynsz normowany, ale norm brakuje

Budownictwo

Wobec braku przepisów dotyczących relacji między maksymalnym czynszem normowanym a czynszem normowanym faktycznie stosowanym przez operatora mieszkaniowego, należy zakładać, że kwestię ustalenia czynszu normowanego w wysokości niższej pozostawiono do uznania tego operatora - pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

11.01.2019

WSA: Nie każda mapa potwierdzi zajęcie pasa drogowego

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Mapa sytuacyjna nie jest wystarczającym dowodem do wykazania, że tablica reklamowa znajdowała się w pasie drogowym - orzekł WSA we Wrocławiu. Szczególnie, gdy nie wskazano na niej żadnego organu, z którego zasobów mapa miałaby pochodzić, nie dołączono opisu mapy ani dokumentów określających status prawny nieruchomości, której dotyczy spór.

10.01.2019

Są wzory dokumentów dla urzędów i właścicieli gruntów w związku z ustawą uwłaszczeniową

Budownictwo Prawo gospodarcze

Resort rozwoju udostępnił wzory dokumentów, które mają pomóc w realizacji ustawy przekształcającej użytkowanie wieczyste we własność. Urzędy mogą skorzystać m.in. z wzoru zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Mieszkańcom może przydać się szablon wniosku o wydanie zaświadczenia o własności lub zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty z wnioskiem o bonifikatę.

09.01.2019

Ujednolicenie i uproszczenie prawa budowlanego pilnie potrzebne

Budownictwo

Nie udało się osiągnąć nawet niewielkiej części z zakładanych celów programu „Mieszkanie+”, a „lex deweloper” spotyka się z nieprzychylnością samorządów. Wyjściem z tej sytuacji nie jest tworzenie nowych „specustaw”, ale uporządkowanie prawa budowlanego - pisze Jacek Kosiński.

09.01.2019
Prawo.pl