Będzie uproszczona procedura przeprowadzania egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych

Spółki

Część pisemna egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych będzie prowadzana w formie testu jednokrotnego wyboru, zawierającego 100 pytań z 4 proponowanymi odpowiedziami, z czasem na rozwiązanie testu wynoszącym 100 minut - to zmiana, jaką przewiduje projekt rozporządzenia, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych. Kandydaci na egzaminie nie będą mogli korzystać z materiałów i korygować udzielonej już odpowiedzi.

18.02.2024

Mieszany cel umowy może pozbawić kredytobiorcę ochrony należnej konsumentom

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeżeli kredyt jedynie w minimalnym stopniu służył celom konsumenckim, to kredytobiorcy nie mają ochrony właściwej dla konsumentów. W konsekwencji w takich przypadkach nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące niedozwolonych postanowień umownych – orzekł Sąd Najwyższy. Zdaniem pełnomocników kredytobiorców to krok w złym kierunku, który zamiast pomóc - jeszcze bardziej skomplikuje sytuację.

17.02.2024

Data Act: Nowe oblicze zarządzania danymi w Unii Europejskiej

Nowe technologie Prawo unijne

Data Act wprowadza nowe standardy w branży przetwarzania danych, kładąc nacisk na większą kontrolę klientów nad ich danymi oraz na otwartość i konkurencyjność rynku. To rozporządzenie, mając na celu wspieranie innowacji i ochronę interesów użytkowników, przyczynia się do kształtowania bardziej zrównoważonego i dynamicznego ekosystemu cyfrowego - piszą Maciej Kuranc oraz Natalia Kotłowska-Wochna z kancelarii Kochański & Partners.

17.02.2024

Firmom ma być lepiej, ruszyły prace zespołu ds. deregulacji prawa

Spółki Małe i średnie firmy

Pakiet deregulacyjny to główny temat pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych. Jego zadaniem jest wspieranie ministra rozwoju w odbiurokratyzowaniu przepisów ważnych dla przedsiębiorców oraz opracowanie rozwiązań ułatwiających m.in. kontrolę działalności gospodarczej, zawieranie umów leasingu i przyspieszających postępowania administracyjne. 

16.02.2024

Ustawa lombardowa kulą u nogi rolników, szykują się zmiany

Finanse Kredyty Rolnictwo

Od 7 stycznia rolnicy mają status konsumenta - także wtedy, gdy zaciągają pożyczki lub korzystają z leasingu w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. - To absurd - twierdzą posłowie z Klubu Parlamentarnego PSL-Trzecia Droga. I chcą szybkich zmian w prawie. Status konsumenta jest bowiem dla rolników kulą u nogi. Zamyka im drogę do tańszego finansowania dla przedsiębiorców.

16.02.2024

Przepisy o patodeweloperce od 1 kwietnia - czeka nas paraliż inwestycji

Budownictwo

Apele do Ministra Rozwoju i Technologii nie pomogły. Nie planuje zmienić daty wejścia w życie przepisów o patodeweloperce - dowiedział się serwis Prawo.pl. Oznacza to hiobowe wieści nie tylko dla branży budowlanej, ale też dla inwestorów. Zostało im tylko 1,5 miesiąca na dostosowanie się do nowych wymogów. W wielu wypadkach może to się nie udać, a to oznacza paraliż na tysiącach budów.

15.02.2024

UOKiK: Banki nie chcą zwracać klientom skradzionych pieniędzy

Rynek i konsument Banki

Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Plus Bank – to kolejne banki, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji. Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.

14.02.2024

Coraz więcej przedsiębiorców zobowiązanych do rocznych opłat za BDO

Odpady Prawo gospodarcze

Roczne opłaty za wpis do bazy danych o odpadach będą musiały po raz pierwszy uiścić m.in. firmy wprowadzające do obrotu plastikowe jednorazówki. Termin mija już wkrótce, bo 29 lutego. Przedsiębiorca wnosi tylko jedną opłatę, niezależnie od tego, z ilu tytułów ma wpis. Jeśli nie zapłaci, zostanie wykreślony z rejestru.

14.02.2024

Lewiatan: Sześć dni na konsultacje programu o małych elektrowniach wiatrowych to za mało

Prawo gospodarcze Energetyka

Małe mikroinstalacje wiatrowe, mimo że nie zyskały dotychczas dużej popularności w żadnym europejskim kraju, są interesującym segmentem odnawialnych źródeł energii. Konfederacja Lewiatan uważa jednak, że dopłaty do ich zakupu w wysokości 30 tys. zł, czyli 50 proc. kosztów budowy, są przedwczesne i nieuzasadnione.

13.02.2024

Parlament Europejski może przyjąć AI Act jeszcze w tym miesiącu

Nowe technologie Prawo unijne

Jest szansa, że Parlament Europejski zatwierdzi AI Act (czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji) podczas najbliższej sesji, która rozpocznie się 26 lutego br. To przedostatni krok do przyjęcia przełomowej regulacji. We wtorek porozumienie w sprawie nowych przepisów zatwierdziły unijne komisje. Polska już teraz powinna zacząć pracować nad strategią wdrożenia nowych regulacji.

13.02.2024

Sąd oddala wniosek o wpis nowej rady nadzorczej TVP - co dalej z mediami publicznymi?

Spółki

Sąd rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił skargę na postanowienie referendarza, która dotyczyła odmowy wpisu "nowej" rady nadzorczej TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na razie nie zostało upublicznione uzasadnienie wyroku, jednak skutki orzeczenia są już bardziej dotkliwe - decyzję podjął bowiem sędzia zawodowy. Tym samym wpis nowego składu rady nadzorczej TVP został na razie zablokowany.

13.02.2024

Akt o usługach cyfrowych zaraz wchodzi w życie, a nadal dużo do zrobienia

Nowe technologie Prawo unijne

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zacznie obowiązywać już w najbliższą sobotę. I choć niedawno w resorcie cyfryzacji zakończono konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację, to nadal nie znamy nawet roboczej wersji projektu. Może to spowodować problemy interpretacyjne, bo rozporządzenie tak czy inaczej wpłynie na krajowe regulacje.

13.02.2024

SN odpowie, czy frankowicze muszą czekać na wynik postępowania wobec Getinu

Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów ma odpowiedzieć na pytanie, czy postępowania dotyczące ważności umów frankowiczów z Getin Noble Bank muszą poczekać na rozstrzygnięcie do czasu zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, czy mogą być one kontynuowane. Prawnicy mają nadzieję, że SN opowie się za drugą opcją, która oznaczałaby, że kredytobiorcy nie będą pozostawać latami w zawieszeniu.

12.02.2024

Europejska Rada Ochrony Danych uruchomiła narzędzie do audytu stron internetowych

RODO

Oprogramowanie, które zostało opracowane przez specjalistę z grupy ekspertów wspierających Europejską Radę Ochrony Danych, ma charakter otwarty i wolny. Może być wykorzystywane zarówno przez audytorów prawnych i technicznych w organach ochrony danych, jak i przez administratorów i podmioty przetwarzające, chcących przetestować własne strony internetowe.

12.02.2024

Potrzebne narzędzia, by odpolitycznienie spółek nie było pustym hasłem

Spółki

Położenie większego nacisku na kwalifikacje i zatrudnianie fachowców, wzmocnienie nadzoru, stworzenie skutecznych narzędzi weryfikacji i zaostrzenie odpowiedzialności polityków za podejmowane decyzje właścicielskie. To, zdaniem prawników, kluczowe kwestie, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w przepisach mających pomóc w odpolitycznieniu państwowych spółek. Toczą się prace nad projektem ustawy.

12.02.2024

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

10.02.2024

Coraz więcej firm deklaruje podejmowanie działań w obszarze ESG

Środowisko Prawo unijne ESG

Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte wskazuje, że prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość. 49 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzonych transakcji. Na znaczeniu nadal także zyskują kwestie ESG, które w swoich strategiach inwestycyjnych uwzględnia ponad połowa ankietowanych.

09.02.2024

Eksperci apelują o rozważenie wyrzucenia przepisów o patodeweloperce do kosza

Budownictwo

Komitet ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej to kolejna organizacja, która apeluje do ministra Rozwoju i Technologii o przesunięcie o co najmniej pół roku wejścia w życie przepisów o patodeweloperce. Ostrzega, że jeżeli resort tego nie zrobi, to na rynku nieruchomości może dojść do kolejnych turbulencji, które znów spowodują podwyżkę cen mieszkań. Zdaniem Komitetu warto teżo zastanowić się nad wyrzuceniem przepisów do kosza.

09.02.2024

Rząd szykuje kolejne wakacje kredytowe dla bogatych

Banki Kredyty

Rządowy projekt dotyczący wakacji kredytowych budzi kontrowersje - będą z nich mogli skorzystać także majętni kredytobiorcy. Do tego dochodzi liberalizacja zasad pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, której efektem będzie obniżenie zdolności kredytowej osób, które będą chciały skorzystać z nowego, rządowego programu "Mieszkanie na start". Tu również może okazać się, że na nowy kredyt stać będzie tylko... bogatych.

09.02.2024

Wymiana kadr w państwowych spółkach prostsza niż w mediach - choć są punkty zapalne

Spółki

Chociaż i w przypadku mediów publicznych, i państwowych spółkach mamy do czynienia z podmiotami Skarbu Państwa, ich sytuacja nie jest identyczna. Dlatego zmiany kadrowe w „zwykłych” spółkach przebiegają raczej sprawnie i bez większych kontrowersji. Eksperci podkreślają, że wciąż pozostają jednak kwestie, które mogą okazać się problematyczne - na przykład obsadzenie stanowisk fachowcami.

09.02.2024