Posłowie PiS wycofują projekt zamrożenia składów władz pięciu spółek państwowych

Spółki Prawo gospodarcze

Posłowie PiS wycofali kontrowersyjny projekt przewidujący że m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad w zarządach i radach nadzorczych. Po silnej krytyce ze strony ekspertów, a nawet polityków Solidarnej Polski przyznali, że są wątpliwości konstytucyjne.

26.10.2022

Podatek od hurtowego zakupu mieszkań może spowodować wzrost cen lokali

Nieruchomości

Planowane przez rząd wprowadzenie podatku od hurtowego zakupu mieszkań może obniżyć atrakcyjność inwestycyjną tego segmentu rynku nieruchomości, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do ponownego wzrostu cen mieszkań w Polsce, uważają prawnicy międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper.

26.10.2022

Getin Bank w restrukturyzacji, ale sądy nie zawsze wstrzymują spłatę rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Do sądów wpływają wnioski od klientów będącego w procesie restrukturyzacji Getin Noble Bank o wstrzymanie spłat rat kredytu. Część z nich wydaje postanowienia korzystne dla kredytobiorców, ale są jednak i takie, które tego nie robią. Rozbieżności biorą się z różnej interpretacji przepisu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.  

26.10.2022

Dlaczego w składach nie ma węgla - są wstępne wyniki kontroli UOKiK

Rynek i konsument

Utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu są główną przyczyną wysokich cen i niedoborów węgla w składach. To wstępne wnioski z pierwszej części badania rynku prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie sprawdzane są działania producentów, importerów i dużych pośredników na rynku.

25.10.2022

Czy klienci EuCO odzyskają pieniądze? Kłopotliwa restrukturyzacja dla ofiar wypadków

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Od lat powraca kwestia uregulowania branży pośredników odszkodowawczych i teraz widać, jak słabo chronione są osoby przez nich obsługiwane. Klienci kancelarii odszkodowawczej EuCO, która nie przekazała im należnych odszkodowań, wypłaconych przez ubezpieczycieli na jej konto, mogą mieć problem z wyegzekwowaniem w rozsądnym terminie pieniędzy, o ile dojdzie do otwarcia postępowania sanacyjnego, o które zawnioskował zarząd spółki.

25.10.2022

Getin Noble Bank: Co z osobami, które nie złożyły skargi do WSA?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowicze zadłużeni w Getin Noble Banku, którzy nie złożyli w terminie skargi do WSA na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku, nie są pozbawieni możliwości dochodzenia swoich praw. Mogą oni złożyć wniosek o przywrócenie terminu albo zgłosić swój udział w postępowaniu jako uczestnik.

24.10.2022

100 tys. mieszkań w stolicy bez prawa do gruntu - jest projekt, jak to zmienić

Nieruchomości

W stolicy ponad 100 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach nie ma uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty na starych osiedlach wybudowanych w czasach PRL-u. Od lat trwają próby wyprostowania tej sytuacji, ale kończyły się fiaskiem. Teraz mamy kolejne podejście. Tym razem nad przepisami pracuje resort rozwoju. Władze spółdzielni chwalą wstępne założenia, ale uważają, że same uregulowania to za mało. Potrzebne jest pilne wyprostowanie stanu prawnego warszawskich osiedli.

22.10.2022

Reklamowy świat influencerów jest bogatszy, niż wytyczne UOKiK

Prawnicy Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji

Wydane niedawno instrukcje co do przestrzegania prawa konkurencji przez influencerów, zaczynają odnosić skutek, ale nasuwają też wiele wątpliwości. Nie określiły konsekwencji namawiania pracowników do promowania działalności pracodawcy na prywatnych kontach internetowych. Nawet nie wszyscy prawnicy wiedzą, że ich profile na Facebooku czy Instagramie trzeba odpowiednio oznaczać.

21.10.2022

Pozytywna opinia RPO do projektu o zawodzie windykatora

Prawo gospodarcze Finanse

Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił propozycje pozytywnie. Jego zdaniem brak kompleksowej regulacji pozbawia dłużników możliwości obrony ich praw w toku pozaegzekucyjnej windykacji.

20.10.2022

Zatory płatnicze – jak sobie z nimi poradzić?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Nawet blisko 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce może mierzyć się z problemem zatorów płatniczych. Długie terminy płatności są często narzucane przez najsilniejszych graczy na rynku....

20.10.2022

Louis Vuitton przegrał spór z polskim przedsiębiorcą o szachownicę na torebkach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.

19.10.2022

Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin - tu inwestorzy najszybciej załatwią formalności budowlane

Budownictwo

Inwestorzy czekają na wydanie warunków zabudowy nawet rok. Lepiej jest w przypadku pozwoleń na budowę – ponad jedna na cztery decyzje została wydana w czasie nie dłuższym niż 65 dni od chwili złożenia wniosku. Liderem w tej kategorii jest miasto Łódź, w którym wszystkie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych wydano w 2021 roku w czasie nieprzekraczającym 65 dni - wynika z Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

19.10.2022

Nowela KSH daje mocne uprawnienia radom nadzorczym

Spółki

Ostatnie zmiany do kodeksu spółek handlowych niewątpliwie ułatwią radom nadzorczym efektywne wykonywanie ich obowiązków. Możliwość zapraszania do współpracy eksperta, żądania dokumentów, informacji i wyjaśnień od szerokiego grona osób zaangażowanych w spółkę da radzie nadzorczej konkretne narzędzia do faktycznego sprawowania nadzoru - pisze Joanna Fasula, senior associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

19.10.2022

Za nieprawidłowości firma sprzedająca węgiel zapłaci nawet 15 tys. zł kary

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy

Przepisy projektowanej ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe stawiają w gorszej sytuacji firmy mające pozwolenie na handel opałem, niż gminy. Zarówno w kwestii wymogów płatności, jak również odpowiedzialności. Za każdą nieprawidłowość w dystrybucji węgla - np. sprzedaż bez zaświadczenia - zapłacą 5 tys. zł kary administracyjnej.

19.10.2022

MFiPR: Pierwsza zaliczka z unijnego budżetu trafiła już do Polski

Środowisko Finanse publiczne Prawo unijne

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą zaliczkę w wysokości 5,5 mln euro na Program Pomoc Techniczna. Wkrótce spodziewamy się kolejnych wpłat – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podano, Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę 13 warunków, a w zakresie pozostałych siedmiu toczy się dialog techniczny ze stroną polską.

18.10.2022

Ustawa zamrażająca ceny prądu może... zamrozić rynek

Małe i średnie firmy

Jeszcze w tym tygodniu może zostać uchwalona ustawa zamrażająca ceny prądu dla małych firm i odbiorców indywidualnych. I choć ma wspomagać biznes, to przedsiębiorcy z branży energetycznej wytykają jej poważne wady. Wskazują m.in. na brak gwarancji wypłaty pełnych rekompensat dla spółek obrotu energią, a także na możliwe niezgodności z prawem unijnym.

18.10.2022

Odpowiedzialność za sztuczną inteligencję będzie uregulowana

Nowe technologie

Parlament europejski po raz kolejny podejmuje próbę uregulowania odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję. Z jej wykorzystywaniem wiąże się problem odpowiedzialności za szkody. Czy odpowiedzialny może być właściciel mienia, który kupił i zainstalował narzędzie monitorujące, a może jego twórca? Jak wygląda w tym przypadku odpowiedzialność za produkt? Co z sytuacją, gdy samo urządzenie wprowadza dodatkowe ryzyko?

15.10.2022

TSUE: Nie tylko podróbki luksusowych towarów wolno niszczyć

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ochrona konkurencji

Gdy towary noszą legalny znak towarowy, ale wprowadzono je na rynek bez zgody właściciela tego znaku, prawo dopuszcza ich zniszczenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej polskiej firmy Perfumesco.pl., handlującej perfumami marki Hugo Boss.

13.10.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski