Resort kultury: To nie nasza wina, że platformy streamingowe nie wypłacają tantiem

Prawo cywilne Prawo unijne

Problemy z wypłatą przez serwisy streamingowe tantiem dla artystów nie są winą opóźnień legislacyjnych - takie stanowisko opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak faktem jest opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy, gwarantującej twórcom dodatkowe wynagrodzenia za odtwarzanie filmów czy muzyki w internecie.

18.11.2022

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd - uwaga na procedury i terminy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.

17.11.2022

Czy fintech może być też ESG? - 29 listopada konferencja

Nowe technologie Finanse

Wiarygodne i spójne raportowanie ESG wpływa na postrzeganie organizacji. Nie jest to jednak proces łatwy, a zmagają się z nim organizacje na całym świecie. Ponadto przedsiębiorcy muszą przygotować się na nowe unijne wymogi. Jak sobie z tym poradzić? 29 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja “ESG in fintech”. W jej trakcie będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

17.11.2022

Ciemne chmury nad firmami odszkodowawczymi - dwa projekty zmian

Finanse Ubezpieczenia

W debacie nad uregulowaniem rynku pośredników odszkodowawczych wszystkie zainteresowane strony powołują się na ochronę poszkodowanych, ale opinie o tym, co dla nich jest najlepsze, są różne. Ministerstwo Sprawiedliwości chce podwyższonych standardów dla kancelarii odszkodowawczych, a Naczelna Rada Adwokacka proponuje, by tego typu działalnością zajmowali się tylko prawnicy.

17.11.2022

Zamrożone ceny prądu dla małych przedsiębiorców tylko po złożeniu oświadczenia do 30 listopada

Domowe finanse Małe i średnie firmy Energetyka

Małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione do korzystania z zamrożonych cen prądu same będą musiały zadeklarować, jaką część energii zużywają na ich podstawową działalność. Będzie to trzeba zrobić w specjalnym oświadczeniu, składanym do 30 listopada. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało jego projekt.

16.11.2022

Ustawa znosząca obligo giełdowe dla wytwórców energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzenie odpowiedzialności w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - to cele nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

16.11.2022

Prezydent podpisał zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".

16.11.2022

Czynsze w galeriach handlowych są w euro - najemcy wolą "złotówki"

Prawo cywilne Rynek i konsument

Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych uważa, że umowy najmu w galeriach handlowych powinny być wyrażone w złotych, a nie w euro. Obecnie większość najemców jest zobligowanych do podpisywania umów z czynszem wyrażonym w euro. Uważają to za nieuzasadnione i niesprawiedliwe dla sklepów czy punktów usługowych, które działając w Polsce otrzymują płatności od klientów w złotych.

16.11.2022

Akt o Usługach Cyfrowych, czyli konstytucja internetu małymi krokami wchodzi w życie

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 16 listopada 2022 r. obowiązuje Akt o Usługach Cyfrowych, ale większość jego przepisów wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2024 r., dając tym samym czas dostawcom usług pośrednich w internecie na przygotowanie się do nowych regulacji. AUC dotyczy bowiem dostawców usług pośrednich oraz ich odpowiedzialności za rozpowszechniane treści.

16.11.2022

Już wkrótce pozwolenia na budowę tylko cyfrowe - budzi to protest rynku

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, by całkowicie zrezygnować z tradycyjnej formy załatwiania formalności budowlanych, czyli papierowej. Dozwolona ma być jedynie forma cyfrowa. Nikomu jednak taki pomysł się nie podoba. Pozbawiłby bowiem miliony Polaków możliwości legalnej budowy. Nie są też do tego przygotowane urzędy. Resort nie chce się jednak wycofać ze swojego pomysłu.

16.11.2022

Lokalizacja przetwarzanych danych ważna dla ich bezpieczeństwa

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO

Aż 73 proc. firm musi przetwarzać dane we własnym kraju lub regionie – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę WithSecure. Rezydencja danych, czyli ich fizyczna lokalizacja, to kwestia, o którą przedsiębiorstwa muszą dbać zarówno ze względów prawnych, jak i związanych z cyberbezpieczeństwem. 

14.11.2022

Getin Bank: Sądy różnie podchodzą do wstrzymania spłaty rat kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z Getin Noble Banku nadal nie wiedzą, na czym stoją. Ich sytuacja w różnych sądach jest bardzo zróżnicowana i dopiero kształtują się kierunki, w których podążają poszczególne składy orzekające. Dla kredytobiorców dobrą wiadomością jest jednak to, że na razie główne postępowania sądowe są rozpoznawane w normalnym trybie.

14.11.2022

Księgi wieczyste jawne, wypis można uzyskać elektronicznie

Nieruchomości

Księgi wieczyste to jeden z najważniejszych rejestrów publicznych – zwłaszcza dla wszystkich zainteresowanych obrotem nieruchomościami. Warto pamiętać, że można je nie tylko przeglądać w internecie, ale również otrzymać dokumenty online. Wystarczy zalogować się na odpowiedniej stronie internetowej. Księgi wieczyste są jawne, a więc każdy ma prawo zapoznać się z ich treścią.

12.11.2022

Ustawa antylichwiarska ma chronić najsłabszych uczestników rynku finansowego

Rynek i konsument Finanse

Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.

10.11.2022

Rząd określił szczegóły kalkulacji podatku od zysków energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią

10.11.2022

Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

10.11.2022

Organizacje pozywają Komisję Europejską przed TSUE w sprawie lasów

Środowisko Administracja publiczna

Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.

10.11.2022

Rynek kapitałowy dostanie nowe przepisy, w tym zachęty ekologiczne

CIT Finanse

Ministerstwo Finansów chce usprawnić działanie polskiego rynku kapitałowego poprzez wdrożenie w przyszłym roku pakietu ustaw, wspomagających m.in. inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne. Reforma ma też zredukować obciążenia biurokratyczne dla firm z sektora finansowego. To część realizowanej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

09.11.2022

Ile węgla w węglu - rząd zapewnia o dobrej jakości, ale z reklamacją mogą być problemy

Samorząd terytorialny Węgiel

Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy otrzyma certyfikat potwierdzający jego jakość. Gdy nie będzie zgodny z rzeczywistością, złej jakości węgiel wolno zareklamować, ale nie będzie to proste. Same gminy będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi na dniach powinny podpisać umowy, ale obawiają się, że zostaną pozostawione same sobie i tylko one będą adresatami roszczeń mieszkańców.

09.11.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski