Kolejna runda pomocy dla firm energochłoonych ruszyła 25 października

Energetyka

Od 25 października o pomoc mogą wnioskować przedsiębiorstwa energochłonne z sektorów: wydobywczego oraz przetwórstwa przemysłowego. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 tysięcy firm. Pomocy udzieli im minister rozwoju i technologii, a operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

25.10.2023

Galerie handlowe usiłują przerzucać na sklepy kosztowne inwestycje

Finanse Nieruchomości

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zwraca uwagę, że istniejące centra handlowe wymagają systematycznie nowych inwestycji – zarówno ze względu na ich starzenie się, jak i zmiany standardów wymagane przez przepisy prawa unijnego. Prawo nakłada obowiązki związane z nieruchomością na właścicieli – dotyczą one bezpieczeństwa i zgodności z aktualnymi przepisami. Niestety, wynajmujący próbują przenosić te zadania na najemców – czyli sklepy i punkty usługowe.

25.10.2023

Niekorzystny dla frankowiczów wyrok SN nie zaszkodzi innym kredytobiorcom

Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi nie mają powodów do obaw, że wyrok Sądu Najwyższego, oddalający skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał za sprzeczne z Konstytucją odsetki od kredytu frankowego, zmieni linię orzeczniczą w sprawie płacenia odsetek z kredytu frankowego. Eksperci uspokajają: orzeczenie zostało wydane w szczególnym stanie prawnym i dotyczyło rażąco źle sformułowanych zarzutów, a nie kwestii typowo merytorycznych związanych z umową.

25.10.2023

Zaproponowane stawki opłaty produktowej zagrożeniem dla systemu kaucyjnego

Środowisko Prawo gospodarcze

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące opłaty produktowej, które stanowi motywację dla producentów do realizowania poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w systemie kaucyjnym. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste proponowane niskie stawki mogą przynieść odwrotny skutek, czego konsekwencją będzie brak systemu kaucyjnego w Polsce, który ma wejść w styczniu 2025 r.

24.10.2023

Szersza ochrona oznaczeń geograficznych na terenie UE - podpisano rozporządzenie

Prawo europejskie Własność intelektualna

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej popisali nowe rozporządzenie, które rozszerza ochronę oznaczeń geograficznych na produkty rzemieślnicze i przemysłowe. Ma to pomóc lepiej chronić renomowane produkty nieżywnościowe, z których słynie dane państwo, na gruncie prawa własności intelektualnej. Nowe prawo ma zostać oficjalnie opublikowane na początku listopada - wejdzie w życie po upływie 20 dni.

24.10.2023

Niepłacenie ubezpieczenia przez kredytobiorcę z Getin jest ryzykowne

Banki Kredyty frankowe

W wypadku większość kredytobiorców, jednym z zabezpieczeń wykonania umowy kredytu był przelew (cesja) przyszłych wierzytelności wynikających z umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj cesja spełnia swoje zadanie. Jednak w przypadku frankowiczów z Getin Noble Bank pojawiają się wątpliwości co do zasadności wykonywania zawartych przez kredytobiorcę umów ubezpieczenia z umową cesji na rzecz banku.

24.10.2023

URE: W III kwartale 2023 r. średnia cena energii nadal spadała

Prawo gospodarcze Energetyka

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował średnią cenę energii elektrycznej z rozliczeń wytwórców z podmiotami z własnych grup kapitałowych, które miały miejsce w trzecim kwartale 2023 roku. Z zestawienia wynika, że ceny energii wciąż systematycznie spadają - były one niższe niż w II kwartale 2023 r.

23.10.2023

KPMG: Firmy mają tylko rok na wdrożenie dyrektywy związanej z cyberbezpieczeństwem

Nowe technologie Prawo europejskie

Zgodnie z dyrektywą NIS2 wprowadzającą nowe ramy odpowiedzialności w zakresie nadzoru i zarządzania ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, organizacje objęte regulacją znajdują się teraz w decydującym okresie implementacyjnym. Równo 12 miesięcy mają firmy działające w sektorze publicznym i prywatnym państw członkowskich UE, aby dostosować się do nowych standardów, w tym m.in. przygotować własną politykę organizacyjną, określić procedury operacyjne i wybrać technologie wspierające cały proces.

23.10.2023

Bank nie przejrzy mediów społecznościowych kredytobiorcy przed udzieleniem pożyczki

Banki Kredyty Prawo europejskie

Nowelizacja unijnej dyrektywy o kredytach konsumenckich, która została zatwierdzona we wrześniu przez Parlament Europejski, ma wzmocnić ochronę kredytobiorców, ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich i nałożyć na banki obowiązek kierowania się obiektywnymi kryteriami ekonomicznymi przy decydowaniu o udzieleniu kredytu. Teraz Polska będzie musiała dostosować krajowe przepisy do nowej regulacji.

23.10.2023

Koniec najmu lub dzierżawy – jakie są prawa i obowiązki obu stron umowy?

Budownictwo

Wraz z zakończeniem najmu lub dzierżawy strony umowy przede wszystkim powinny się rozliczyć – zwłaszcza w zakresie płatności czynszu, nakładów na przedmiot najmu lub kosztów związanych z jego naprawą bądź remontem. Konieczne jest także zapewnienie właścicielowi możliwości swobodnego wykonywania swoich uprawnień w stosunku do nieruchomości lub ruchomości oddanej w najem lub w dzierżawę.

21.10.2023

DLA Piper & Marsh: Rośnie popularność ubezpieczeń W&I w transakcjach na spółkach publicznych

Finanse Ubezpieczenia

Coraz więcej inwestorów w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku korzysta z ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (ubezpieczenie W&I, ang. warranty and indemnity insurance) - wskazują prawnicy z kancelarii DLA Piper oraz eksperci brokera ubezpieczeniowego Marsh. Ubezpieczenia W&I najczęściej wykorzystywane są przy przejęciach spółek prywatnych, ale ich popularność rośnie także przy przejęciach spółek publicznych.

20.10.2023

SN: Po rozwodzie wystarczy, że tylko jeden eksmałżonek walczy o unieważnienie umowy frankowej

Banki Kredyty frankowe

W czwartek, 19 października, Sąd Najwyższy otworzył drogę do unieważnienia umowy kredytowej frankowiczom, którzy są w konflikcie ze współkredytobiorcami m.in. rozwiedzionym małżeństwom. Przesądził bowiem, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

19.10.2023

Finał w sprawie pierwszej kary nałożonej przez UODO. NSA przyznał rację urzędowi

Wymiar sprawiedliwości RODO

Po ponad czterech latach swój finał ma sprawa dotycząca nałożenia pierwszej kary pieniężnej przez UODO. NSA oddalił w środę skargę kasacyjną spółki. Potwierdził też słuszność stanowiska z decyzji prezesa UODO, jak i wyroku WSA, zgodnie z którym spółka powinna spełnić obowiązek informacyjny wobec osób prowadzących działalność gospodarczą, których dane pozyskała.

19.10.2023

Biznes powinien zaangażować się w walkę ze smogiem - raport Lewiatana

Rynek Małe i średnie firmy

W Polsce – kraju z wyjątkowo złą jakością powietrza – w strategiach społecznej odpowiedzialności biznesu warto częściej i lepiej inicjować działania, które pomogą w walce ze smogiem – przekonują eksperci w raporcie „Antysmogowi. Najlepsze praktyki CSR dotyczące jakości powietrza”, przygotowanym przez Konfederację Lewiatan. Wynika z niego jednak również, że firmy często nie wiedzą, jak wdrażać długofalowe strategie, albo robią to nieumiejętnie.

19.10.2023

Nowe regulacje stanowione coraz bardziej niechlujnie – także dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ok. 30 proc. projektów aktów prawnych Sejm procedował krócej niż dwa tygodnie, natomiast rekord szybkości przyjmowania nowych przepisów wyniósł… 113 minut. Powszechna stała się praktyka „wrzutek”, czyli przepisów nie mających nic wspólnego z nowelizowaną ustawą, a opinie ekspertów zgłoszone w trakcie procesu legislacyjnego były często ignorowane. Jak oceniają eksperci Fundacji Batorego, to były trudne cztery lata, także dla przedsiębiorców.

19.10.2023

Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC

Ubezpieczenia

Eksperci ubezpieczeniowi apelują, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody – są na to aż 3 lata, ale po czasie trudniej właściwie określić wysokość odszkodowania. Do najczęstszych błędów popełnianych przez zgłaszających szkodę kierowców należą m.in. pozyskanie niepełnych danych od sprawcy kolizji oraz brak dokumentacji zdjęciowej.

18.10.2023

Zakupy w niedzielę i brak podwyżki PIT i CIT - co zostanie z wyborczych obietnic

Prawo gospodarcze

Płatny urlop dla samozatrudnionych, brak podwyżek podatku PIT, CIT i VAT do 2026 r., zryczałtowana składka zdrowotna czy wreszcie otwarte sklepy we wszystkie niedziele. Takie m.in. obietnice w kampanii wyborczej złożyła Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Przedsiębiorcy liczą, że nie zapomną o nich i już wkrótce wdrożą je w życie. Od nowego rządu i Sejmu chcą również większej stabilności prawa, nic tak bowiem nie szkodzi biznesowi, jak ciągłe zmiany.

18.10.2023

Miód musi zawierać informację z jakiego kraju pochodzi

Prawo gospodarcze

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi znowelizował rozporządzenie z 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Sprzedawcy i producenci muszą zmienić etykiety na opakowaniach miodu i dodać kraj pochodzenia, jednak dopiero za pół roku. Stare etykiety zostaną całkowicie wycofane z obrotu za półtora roku - w 2025 r.

17.10.2023

Firmy na celowniku hakerów, ransomware króluje wśród cyberataków

Nowe technologie

Najczęściej przeprowadzanym atakiem na duże i średnie firmy są incydenty ransomware – wynika z danych „Acronis Mid-Year Cyberthreats Report 2023”. Wprowadzeniem do tych ataków są kampanie phishingowe – liczba fałszywych wiadomości w pierwszej połowie 2023 roku wzrosła aż o 464 proc., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

17.10.2023

Przepisy o patodeweloperce zatopią małych graczy

Budownictwo

Deweloper będzie musiał urządzić plac zabaw nawet, gdy planuje budowę tylko jednego bloku. Inwestorzy i eksperci ostrzegają, że proponowane rozwiązanie uderzy w małych inwestorów. Nie będą oni w stanie sprostać narzuconym wymogom. Nowe regulacje będą też miały wpływ na ceny mieszkań. Taki może być efekt wejścia w życie przepisów o patodeweloperce. Eksperci apelują o przesunięcie o pół roku wejścia w życie nowych uregulowań.

17.10.2023