Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowelizacji dwóch ustaw: o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) i o własności lokali. Na razie projektu nie ma. Pojawiła się jedynie informacja na ten temat w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Czytaj też: WSA: Stosunki właścicieli lokali z deweloperem bez wpływu na obowiązki wspólnoty
Pełnomocnikiem tylko osoba z rodziny
Projekt ma doprecyzować, kto może być pełnomocnikiem zastępującym członka spółdzielni mieszkaniowej podczas walnego zgromadzenia. Proponuje się, żeby mogła być nim wyłącznie jego osoba bliska, tj. zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu.
Art. 8[3] ust.1[1] usm przewiduje, że członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Natomiast pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka, w praktyce bywa z tym różnie.
Koniec pandemii w spółdzielniach
Ministerstwo rozwoju proponuje wyłączyć stosowanie wobec spółdzielni mieszkaniowych art. 15zzzr ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, dalej specustawa. Zgodnie z tą regulacją posiedzenia organów osób prawnych mogą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej bez konieczności jednoczesnej obecności członków tych organów. Dotyczy to także spółdzielni mieszkaniowych.
Przepis miał obowiązywać tylko w czasie epidemii COVID-19. Tymczasem niektóre spółdzielnie mieszkaniowe wciąż organizują głosowania na piśmie nad uchwałami walnego zgromadzenia w trybie art. 15zzzr specustawy zamiast zwołać walne zgromadzenie w formie tradycyjnej (stacjonarnej). Zdaniem resortu rozwoju narusza to prawa członków do osobistego udziału w walnym zgromadzeniu i ogranicza znacząco możliwość realizowania przyznanych im ustawowo praw. Posiedzenie walnego zgromadzenia w formie stacjonarnej umożliwia dyskusję głosowanie nad uchwałami.
Podziemne garaże: łatwiejsze zarządzanie
Wspólnota mieszkaniowa będzie z mocy prawa i bez względu na przyjętą w niej formę zarządu (zarząd składający się z osób fizycznych lub zarządca powierzony) zarządzać garażem podziemnym, czyli prowadzić ewidencję kosztów oraz dokumentację techniczną, rozliczać oraz składać sprawozdanie ze swej działalności wraz z częścią finansową współwłaścicielom garażu, którymi zazwyczaj są właściciele mieszkań oraz lokali użytkowych w bloku.
Współwłaściciele garażu będą natomiast podejmować czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu garażem, np. uchwały w sprawie wysokości zaliczki na jego utrzymanie, przeprowadzenia remontu. Proponowana zmiana ma rozwiązać pojawiające się dziś problemy związane z zarządzaniem podziemnymi garażami.
Problem działek po obrysie budynku
Projekt ma ułatwić wspólnotom mieszkaniowym zgłaszanie wobec Skarbu Państwa oraz gmin roszczeń o zawarcie umowy przeniesienia własności gruntu lub jego części. Obecnie jest to dość duży problem. Wiele budynków znajduje się na działkach wydzielonych po ich obrysie. Nie mają one więc typowych parametrów działek budowlanych. Wprawdzie ustawa o gospodarce nieruchomościami daje prawo wspólnotom z występowaniem roszczeń w tej sprawie, ale brakuje odpowiednich przepisów w uwl.
W tym celu wspólnota podejmie uchwały o wyrażeniu zgody na nabycie działki oraz udzielającej zarządowi (zarządcy) pełnomocnictwa w tej sprawie. Natomiast nabyty grunt wejdzie do majątku właścicieli lokali.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.