Ministerstwo Aktywów Państwowych, które przygotowało projekt, informowało, że „zachodzi pilna konieczność objęcia ochroną (…) podmiotu Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Częstochowie (numer KRS: 0000790933) prowadzącego działalność na rzecz obronności państwa”.
Zagraniczny biznes patrzy na Hutę Częstochowa
Jak wskazano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, firma ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa – jako jedyny zakład hutniczy w kraju, posiada zdolności technologiczne do produkcji hartowanych blach grubych na potrzeby przemysłu obronnego. Ma również jedną z największych w UE hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego.
Podmiot ten został wpisany do wykazu prowadzonego przez rząd na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Znajdują się na niej spółki m.in. z sektora energetycznego i zbrojeniowego o różnej formie własności, które podlegają szczególnym rygorom – m.in. nie można ich zbyć bez zgody właściwego ministra. Przypomnijmy - w wyniku ostatniej nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, w wykazie znalazły się m.in. spółki medialne: TVN, Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat.
Czytaj więcej:
TVN i Polsat jako spółki strategiczne? Plan Tuska nie taki prosty prawnie
Czy TVN i Polsat to telekomy? Rząd jest tego pewien, prawnicy - niekoniecznie
MON organem kontroli dla Huty Częstochowa
Tzw. organem kontroli w stosunku do Liberty Częstochowa został minister obrony narodowej.
- Organ kontroli prowadzić będzie postępowania administracyjne, których przedmiotem będzie kontrola czynności prawnych organów podmiotu ujętego w wykazie podmiotów podlegających ochronie oraz inwestorów dokonujących nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie – wyjaśniało Ministerstwo Aktywów Państwowych w założeniach projektu. - Efektem tych postępowań będzie wydanie decyzji administracyjnych o sprzeciwie do wskazanych czynności prawnych lub decyzji o braku sprzeciwu czytamy w założeniach – czytamy dalej.
Sprawdź w LEX: ROZPORZĄDZENIE z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli >
Krótki termin vacatio legis
Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po jego ogłoszeniu. Jak tłumaczył projektodawca, „w uzasadnionych przypadkach, akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie”.
- W przypadku projektowanego rozporządzenia zidentyfikowano przesłanki skrócenia terminu vacatio legis, zaś z uwagi na treść i charakter projektowanej regulacji, zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie – czytamy w założeniach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.