Dofinansowanie dla niepełnosprawnych do zakupu samochodu od 1 sierpnia

Transport Niepelnosprawność

Czwarta tura naboru wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością rozpocznie się 1 sierpnia 2024 r. od godziny 10:00 i potrwa do 31 sierpnia 2024 r. do godz. 23:59.W ramach tego programu PFRON udziela pomocy finansowej przy zakupie nowego lub używanego samochodu osobowego, dostosowanego do potrzeb kierowcy lub pasażera z niepełnosprawnością.

06.07.2024

Google deklaruje, że będzie licencjonować treści wydawców w Polsce

Prawo autorskie

Po wdrożeniu unijnej dyrektywy o prawie autorskim będziemy licencjonować treści polskich wydawców na takich samych zasadach jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej – deklaruje Google Polska. W czwartek, wydawcy w Polsce protestowali przeciwko niekorzystnym zmianom w prawie autorskim, w związku z implementacją dyrektywy DSM. Chodzi o brak wsparcia rządu w negocjacjach z koncernami cyfrowymi.

05.07.2024

Dramatyczna sytuacja przewoźników, szykuje się protest

Transport

Przewoźnicy drogowi szykują się do protestu, ponieważ ich sytuacja pogarsza się. Przewoźnicy są narażeni na rosnące koszty, przy jednoczesnym drastycznym ograniczaniu możliwości zarabiania pieniędzy. Północna Izba Gospodarcza apeluje do rządu o rozwiązanie problemu.

05.07.2024

Wakacje kredytowe 2024 - wielu korzysta bezprawnie

Banki Kredyty

Przybywa kredytobiorców korzystających z wakacji kredytowych, choć nie powinni. Problem w tym, że nie ma żadnego kalkulatora i kredytobiorcy sami ustalają, czy przysługuje im zawieszenie spłat rat kredytowych, a niejasne przepisy im tego nie ułatwiają. Często robią to więc źle i narażają się na odpowiedzialność karną. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi nawet 8 lat więzienia.

05.07.2024

TSUE: Hiszpański pozew zbiorowy przeciwko 101 bankom jest dopuszczalny

Banki Kredyty

Dziś, 4 lipca, TSUE rozstrzygał w sprawie hiszpańskiego pozwu zbiorowego przeciwko 101 bankom i instytucjom finansowym. Uznał on, w tej konkretnie sprawie spełniona jest pierwsza z dwóch przesłanek, od których uzależniona jest możliwość wytoczenia powództwa zbiorowego przeciwko wielu przedsiębiorcom, a mianowicie powództwo jest skierowane przeciwko przedsiębiorcom z tego samego sektora gospodarki, tj. przeciwko instytucjom kredytowym.

04.07.2024

Odblokujmy wiatraki, apel do premiera o zmianę ustawy 10h

Energetyka

Organizacje społeczne, samorządy oraz biznes apelują do premiera o pilne procedowanie ustawy odblokowującej energetykę wiatrową na lądzie. Chodzi o zmianę do ustawy 10 h. Obecnie przewiduje ona, że farmy wiatrowe można budować w odległości 700 m od zabudowań mieszkaniowych. Zdaniem organizacji to zdecydowanie za duża odległość, blokuje ona rozwój energetyki wiatrowej. Optymalna odległość to 500 m. 

04.07.2024

Wydawcy i dziennikarze apelują do senatorów: Nie zabijajcie wolnych mediów!

Prawo autorskie

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

04.07.2024

Prawa dziecka ważne także dla biznesu

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dodatkowe dni wolne od pracy dla ojca i matki z zachowaniem wynagrodzenia, gdy wychowują dziecko do 3 lat lub aż do dorosłości, gdy jest niepełnosprawne, warsztaty dla rodziców czy punkt opieki dla dzieci pracowników - to tylko niektóre dobre praktyki firm w ramach Karty Praw Dziecka w Biznesie. Dotąd przystąpiło do niej 40 sygnatariuszy, którzy chcą szczególnie zadbać o prawa dzieci w swojej biznesowej działalności.

03.07.2024

Sądy zaczynają oddalać pozwy banków o zwrot kapitału z powodu przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki nie zawsze występują w terminie z żądaniem rozliczenia roszczeń w związku z nieważnością umowy kredytowej. Coraz częściej wykorzystują to frankowicze a sądy orzekają, że doszło do przedawnienia i oddalają powództwa banków. Roszczenia banków związane ze zwrotem kwoty wypłaconego kapitału kredytu, co do zasady, przedawniają się z upływem trzech lat licząc od dnia, w którym kredytobiorca po raz pierwszy wyraził swoją wolę w kwestii unieważnienia umowy.

03.07.2024

Lewiatan: Za mrożenie cen prądu firmom energetycznym należą się rekompensaty

Finanse Energetyka

Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych z tytułu obniżki cen energii oraz wyeliminowanie wątpliwości dotyczących odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2024 r., zobowiązały przedsiębiorstwa energetyczne do partycypacji w kosztach obniżenia cen dla wybranych grup odbiorców.

02.07.2024

Najem krótkoterminowy trafił pod lupę skarbówki. Posypią się kary

Nieruchomości

Od 1 lipca Krajowa Administracja Skarbowa może sprawdzać, czy wynajmujący na doby mieszkania na platformie Airbnb czy Booking.com płacą podatki. Weszły w życie przepisy, które nakładają na platformy obowiązek przekazywania danych o wynajmujących fiskusowi. W resorcie sportu trwają też prace nad wdrożeniem obowiązkowej rejestracji mieszkań pod tego rodzaju najem.

02.07.2024

Od 1 lipca butelki z przyczepianymi nakrętkami, ale nie wszystkie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od lipca branża spożywcza i gastronomiczna zacznie wdrażać kolejne obowiązki wynikające z dyrektywy SUP. I tak jednorazowe butelki z tworzyw, w które nalewane są napoje, mają mieć przytwierdzane nakrętki. A przy wyborze opakowań do potraw klient musi mieć alternatywę do plastikowych jednorazówek.

01.07.2024

Od 1 lipca gastronomia musi zadbać o zamienniki dla plastikowych opakowań

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko przytwierdzone do butelek nakrętki będą od lipca spędzać sen z powiek przedsiębiorcom. Obiekty gastronomiczne, sklepy i hurtownie, które prowadzą na wynos sprzedaż napojów lub posiłków w plastikowych jednorazówkach, będą miały obowiązek zaproponować opakowania alternatywne. Za ich brak będą grozić kary.

29.06.2024

Obowiązek dysponowania budynkiem przez zakład pogrzebowy

Małe i średnie firmy

Obowiązek dysponowania odpowiednim budynkiem lub lokalem obejmującym co najmniej chłodnię lub urządzenia chłodnicze zapewniające stosowną temperaturę, pomieszczeniem do mycia, ubierania, balsamowania czy konserwacji zwłok przez tych, którzy wykonują działalność w „zakresie domów pogrzebowych” – takie m.in. wymagania spełnić będą musieli przedsiębiorcy z branży funeralnej, aby móc prowadzić swoją działalność.

28.06.2024

Od 1 lipca ceny prądu w górę, na wypłatę wsparcia trzeba będzie poczekać

Domowe finanse

Od 1 lipca rachunki za prąd pójdą w górę. Część osób będzie mogła liczyć jednak na wsparcie w postaci bonu energetycznego. Wnioski w jego sprawie będzie można składać od 1 sierpnia w urzędzie gminy. Duże rodziny otrzymają jednorazowo 600 zł, mniejsze natomiast od 300 do 500 zł. Samorządy będą miały 60 dni na rozpoznanie wniosku.

28.06.2024

Dwie niedziele handlowe w miesiącu - projekt nie trafił do kosza

Rynek i konsument

Projekt Polski 2050, który wprowadza dwie niedziele handlowe w miesiącu, nie został jednak odrzucony, tak jak chciała Lewica. W piątek posłowie zdecydowali, że trafi on do dalszych prac w sejmowej komisji. Zdaniem autorów projektu zakaz handlu w niedzielę nie spełnił swojej roli. Miał pomóc małym sklepom, tak się jednak nie stało. Polska Izba Handlu również postulowała o odrzucenie projektu. Jej zdaniem zaszkodzi ona małym sklepom. Także związki zawodowe były przeciwne zmianom.

28.06.2024

Kupujący mieszkania od dewelopera od lipca z lepszą ochroną

Budownictwo

W poniedziałek, 1 lipca, kończy się pewna era. Deweloperzy nie będą mogli już budować na starych, mniej korzystnych dla kupujących mieszkania lub domy, zasadach. Mija bowiem dwuletni okres przejściowy dla nowej ustawy deweloperskiej. Nie dotyczy to jednak przypadków, kiedy do podpisania umowy deweloperskiej doszło przed 1 lipca br. Wówczas sprzedaż lokalu będzie finalizowana po staremu.

28.06.2024

Zaświadczenie o zgodności z miejscowym planem nie zawsze będzie potrzebne - po pierwszym czytaniu

Budownictwo Nieruchomości

Nie trzeba będzie przy adaptacji na inny cel lokalu lub budynku dostarczać urzędnikom zaświadczenia potwierdzającego zgodność planowanej inwestycji z miejscowym planem. Prace nad projektem w tej sprawie rozpoczęły się w Sejmie w piątek, 28 czerwca. Zmianę chwalą prawnicy. Uważają, że uprości formalności. Zawsze to o jeden dokument mniej. Ostro jednak protestuje Związek Powiatów Polskich. Ostrzega, że plany potrafią zawierać rażące błędy i niezbędna jest "podkładka", czyli dowód w postaci zaświadczenia, że inwestycja nie narusza planu.

27.06.2024

Czy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika przez internet?

Prawo gospodarcze

Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.

27.06.2024