Zmarł właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck

Prawnicy Spółki

W wieku 92 lat zmarł dr Hans Dieter Beck, właściciel wydawnictwa i grupy medialnej C.H.Beck. Stery w firmie objął na początku lat 70. Grupa z centralą w Monachium, obecna na polskim rynku od 1993 roku, pozostanie firmą rodzinną, zgodnie z ustalonymi zasadami sukcesji. Pokieruje nią zarząd zbiorowy.

07.01.2025

Małe firmy wolą upadłość konsumencką, bo tania i prosta

Prawo gospodarcze Upadłość

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, kiedy jeszcze prowadzili firmę. Taka upadłość, w porównaniu do tej "zwykłej", jest bowiem dużo tańsza i prostsza. A sąd może ją ogłosić, nawet jeżeli były przedsiębiorca nie ma ani jednej złotówki.

07.01.2025

Rusza nowa forma pomocy dla firm poszkodowanych przez powódź

Małe i średnie firmy Powódź

Przedsiębiorcy z terenów objętych ubiegłoroczną powodzią od 6 stycznia 2025 r. mogą składać wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pomoc jest dostępna zarówno dla bezpośrednio, jak i pośrednio poszkodowanych. Warunek: spadek obrotów o co najmniej 40 procent.

03.01.2025

Nowe limity wydatków dla PFR

Finanse

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowelizacji dostosowującym limit wydatków na 2025 rok przewidzianych w ustawie o systemie instytucji rozwoju do kwot zobowiązań Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Chodzi m.in. o wyemitowanie przez PFR obligacji finansujących program rządowy „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”. 

03.01.2025

Syndyk Krzysztof Gołąb traci licencję po audycie Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Upadłość

Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło szczegółowy audyt działalności Krzysztofa Gołąba, doradcy restrukturyzacyjnego. Zdaniem tego resortu syndyk dopuścił się rażącego i uporczywego naruszenia przepisów prawa w związku z wykonywaniem czynności syndyka. MS podjęło więc decyzję o natychmiastowym cofnięciu mu licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

03.01.2025

Edukacja na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Małe i średnie firmy

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uruchomiło nowe zakładki o charakterze edukacyjnych na swojej stronie internetowej. Ma to na celu dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność.

03.01.2025

WIBOR: W aneksach do umów kredytowych mogą czaić się pułapki

Banki Kredyty

Wraca kwestia wysyłania przez banki do kredytobiorców aneksów do umów, związanych ze zmianą wskaźnika referencyjnego. Banki tłumaczą, że ich klienci nie mają się czego obawiać, natomiast pełnomocnicy kredytobiorców zalecają swoim klientom ostrożność i uważanie na zapisy, które mogą utrudnić im dochodzenie roszczeń.

03.01.2025

ESG: Od stycznia kolejne firmy objęte obowiązkiem raportowania

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 2025 roku kolejne polskie przedsiębiorstwa zmierzą się z koniecznością raportowania ESG. Chociaż małe firmy nie mają jeszcze takiego obowiązku, więksi kontrahenci już teraz oczekują od dostawców wdrażania „zielonych” procesów. Przemysł energochłonny czekają liczne, kosztowne inwestycje – zarówno we własne źródła zielonej energii, jak i w technologie zwiększające efektywność energetyczną.

02.01.2025

Domena publiczna nie zwalnia z ostrożności

Własność intelektualna Prawo autorskie

Z początkiem 2025 roku do domeny publicznej weszły utwory m.in. polskiej pisarki Zofii Nałkowskiej, meksykańskiej malarki Fridy Kahlo i francuskiego pioniera kinematografii Auguste’a Lumière’a. Z twórczości tych artystów można korzystać swobodnie i nieodpłatnie. Nie zawsze ustalenie statusu prawnoautorskiego danego utworu jest jednak proste – trzeba brać pod uwagę m.in. ewentualne prawa innych osób i kwestie międzynarodowe.

02.01.2025

Rząd przyjął zmiany w ustawie o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Prawo gospodarcze

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jak wskazano w uzasadnieniu, nowe rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.

31.12.2024

Budynki wyższe niż 50 m będzie trzeba zgłaszać do MON

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji prawa lotniczego przewidujący obowiązek zgłaszania do Ministerstwa Obrony Narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych, o wysokości od 50 do 100 m niewpisanych do rejestru przeszkód lotniczych - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Chodzi m.in. o lądowe i morskie turbiny wiatrowe.

31.12.2024

Pianie koguta i zapach obornika pod ochroną. Mieszczuch nie pozwie już rolnika

Rolnictwo

Posłowie Konfederacji postanowili zająć się ochroną dziedzictwa sensorycznego wsi. Chodzi im m.in. o pianie koguta, kwakanie kaczek, beczenie owiec, odgłosy ciągników rolniczych czy też zapach obornika. Przygotowali przepisy, dzięki którym mieszczuchy nie będą mogły "zmuszać" rolników do ograniczania przykrych zapachów.

31.12.2024

Państwo ma obowiązek chronić przedsiębiorczość

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Konstytucja RP chroni przedsiębiorczość, a wolność prowadzenia działalności gospodarczej jest jedną z jej naczelnych zasad. To ważny argument dla prowadzących własny biznes, którzy chcą chronić swoje prawa. Normy konstytucyjne mogą – a nawet powinny – bezpośrednio przełożyć się na położenie przedsiębiorców.

31.12.2024

Nowe tachografy obowiązkowe, ale kar za ich brak chwilowo nie będzie

Prawo europejskie Transport

Od 1 stycznia 2025 r. tiry w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w inteligentne tachografy drugiej generacji. Chociaż obowiązek ten pozostaje aktualny, początkowo przewoźnicy drogowi nie będą karani za niedostosowanie się od nowych przepisów. Kraje członkowskie UE zgodziły się zawiesić kary do końca lutego.

30.12.2024

Opłaty za BDO mocno w górę, firmy temu przeciwne

Środowisko Odpady

W nowym roku przedsiębiorcy zmierzą się z kolejnymi zmianami w zakresie odpadów. Nie trzeba będzie segregować budowlanych resztek na placu budowy, zabierze je odpowiednia firma. Niestety, znacznie drożej zapłacą za korzystanie z bazy danych o odpadach. Za to, zawodny dziś, system ma działać lepiej. Podnoszenie opłat za korzystanie z tak niedopracowanego oprogramowania, to jak płacenie za produkt w wersji demo - komentują prawnicy.

30.12.2024

Za zmniejszenie wartości nieruchomości zawsze należy się odszkodowanie

Nieruchomości

Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, że właściciele nieruchomości położonych w strefie ograniczonego użytkowania mają prawo do odszkodowania z samego faktu ustanowienia takiej strefy - nawet, jeżeli zmniejszenie wartości nie ma związku z ograniczeniami obowiązującymi w strefie. To pouczająca lekcja, mogąca mieć zastosowanie w wielu innych przypadkach.

28.12.2024

Od 2025 roku tekstylia osobno, czyli iluzja segregacji

Odpady Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.

28.12.2024

Czy nadzwyczajna zmiana stosunków nie działa w zamówieniach publicznych?

Zamówienia publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że w umowie w sprawie zamówienia publicznego można wyłączyć stosowanie klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków z kodeksu cywilnego. Nie wyłącza to jednak możliwości modyfikacji samej umowy. Zawsze możliwe jest zastosowanie w tym względzie mechanizmów z Prawa zamówień publicznych, które w żadnym razie nie mogą być pomijane.

27.12.2024

Spółki-widma nadal w KRS, ale wkrótce się to zmieni

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka, która zawiesiła działalności gospodarczą, po upływie 24 miesięcy zostanie automatycznie „odwieszona”. Teoretycznie, bo chociaż przepis obowiązuje od blisko sześciu lat, odpowiednia funkcjonalność Krajowego Rejestru Sądowego dotąd nie została wdrożona. Miało to nastąpić w 2024 r., aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o początku roku 2025.

27.12.2024