Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów, firmy coraz chętniej wykorzystują argumenty związane z ochroną środowiska, by przyciągnąć do siebie klientów. Jednak chwytliwe hasła często nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Takie praktyki ma ukrócić nowa unijna dyrektywa. Przedsiębiorcy już teraz powinni zacząć przygotowywać się do planowanych zmian.

02.05.2023

100 tys. mieszkań w stolicy bez prawa do gruntu - jest projekt, jak to zmienić

Nieruchomości

W stolicy ponad 100 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach nie ma uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty na starych osiedlach wybudowanych w czasach PRL-u. Od lat trwają próby wyprostowania tej sytuacji, ale kończyły się zawsze fiaskiem. Teraz mamy kolejne podejście. Tym razem nad przepisami pracuje resort rozwoju. Władze spółdzielni chwalą propozycje, ale uważają, że same uregulowania to za mało.

28.04.2023

Będzie wsparcie finansowe dla rolników poszkodowanych przez masowy import zboża z Ukrainy - jest kolejne rozporządzenie

Rynek Prawo gospodarcze

Rząd przyjął pakiet rozporządzeń, który ma wprowadzić rozwiązania pozwalające na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, którzy ucierpieli na skutek masowego importu m. in. zbóż oraz nasion oleistych z terenu Ukrainy. Pomoc ma objąć także poszkodowanych przez zeszłoroczną katastrofę ekologiczną na rzece Odrze. Pojawił się także projekt rozporządzenia, które modyfikuje listę portów tranzytowych.

28.04.2023

Za brak świadectwa energetycznego przy wynajmie grozi kara, ale to będzie martwy przepis

Budownictwo Nieruchomości

Od 28 kwietnia zmieniły się zasady wydawania świadectw energetycznych, m.in. dla najmu. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie mają wątpliwości, że certyfikaty przy najmie będą fikcją. Brak świadectwa będzie wykroczeniem zagrożonym karą do 5 tys. zł, ale najemca musiałby pofatygować się na policję i złożyć zawiadomienie, czego większość nie będzie chciała robić.

28.04.2023

Urząd prezesa UOKiK kadencyjny - prezydent podpisał ustawę

Rynek i konsument Administracja publiczna Ochrona konkurencji

Prezydent podpisał dziś nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przewiduje ona m.in. 5-letnią kadencję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego wcześniejsze odwołanie będzie możliwe tylko w określonych przypadkach. Wymaga tego unijna dyrektywa, która już prawie dwa lata temu powinna być wprowadzona do polskiego prawa.

27.04.2023

Na AEH powstał pierwszy instytut ochrony danych osobowych

Szkolnictwo wyższe RODO

Na Akademii Ekonomiczno - Humanistycznej w Warszawie powstał pierwszy Instytut Prawa Ochrony Danych Osobowych (IPODO). Został utworzony we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, a jego głównym celem ma być zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zagadnień związanych z ochroną danych.

27.04.2023

Kancelaria odszkodowawcza zawiesza działalność - sytuacja klientów zależy od umowy

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Kancelaria CERTO proponująca program "Ulga od długu" poinformowała o zawieszeniu działalności oraz że umowy zostaną wypowiedziane co spowoduje, że wpłaty, po potrąceniu należnego kancelarii wynagrodzenia za dotychczasowe usługi, będą zwrócone lub rozliczone. Sytuacja poszczególnych klientów może się jednak od siebie różnić.

27.04.2023

Ochrona nazwy „organizator turystyki” to za mało do zwalczenia szarej strefy

Turystyka Rynek i konsument

Projekt ustawy wprowadzającej szereg zmian w przepisach dotyczących przedsiębiorców przewiduje też znowelizowanie ustaw dotyczących prawa turystycznego. Jedną z istotniejszych ma być wzmocnienie ochrony nazwy "organizator turystyki", dzięki której turyści mają być zabezpieczeni przed wprowadzaniem w błąd. Eksperci oceniają jednak, że to za mało - a istotniejszych kwestii w ogóle w projekcie nie poruszono.

27.04.2023

Regina Skibińska laureatką Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego

Prawo gospodarcze

Regina Skibińska, dziennikarka współpracująca z Prawo.pl (fot.) jest laureatką tegorocznej tegorocznej Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Jury doceniło ją za artykuł "WIBOR - mechanizm kontrowersyjny, dla banków korzystny", który jest częścią cyklu dotyczącego m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.

26.04.2023

Wspólny przedstawiciel w spółce jak zarządca sukcesyjny - rząd szykuje zmiany

Spółki Prawo gospodarcze

Resort rozwoju chce szczegółowo uregulować zasady dotyczące pełnienia funkcji wspólnego przedstawiciela w spółkach handlowych. Nowe regulacje mają z jednej strony zabezpieczać interesy wspólników mniejszościowych, z drugiej - umożliwić działanie nawet w przypadku braku jednomyślności. Prawnicy uważają, że zmiany są konieczne, ale przepisy powinny być skonstruowane mniej kazuistycznie.

26.04.2023

Projekt ułatwiający wytwarzanie biometanu coraz bliżej przyjęcia przez rząd

Środowisko Prawo gospodarcze

Wprowadzenie instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu, integracja instalacji biometanowych z siecią gazową i ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym obejmuje plan uregulowania wytwarzania biometanu. Zmiany są konieczne, gdyż w Polsce nie ma obecnie żadnej biometanowni. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić inwestycje. Ma on zostać wkrótce przyjęty przez rząd.

25.04.2023

UE daje zielone światło dla kluczowych dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55

Środowisko Prawo unijne

Rada Unii Europejskiej zaaprobowała we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia pakietu Fit for 55, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski. Są to konkretne akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

25.04.2023

Przedsiębiorcy mają dogadać się poza sądem – zmusi ich do tego obowiązkowa mediacja

Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Sąd ma obligatoryjnie kierować przedsiębiorców do mediacji, jeżeli przed złożeniem pozwu nie zdecydowali się na negocjacje, albo jeżeli nie wyjaśnią przekonująco przyczyn ich niepodjęcia - taka propozycja znalazła się w projekcie resortu rozwoju. Prawnicy odnoszą się do niej sceptycznie, wskazując zwłaszcza, że doprowadzi to do niepotrzebnego wydłużania postępowań, a nie promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

25.04.2023

Już 46 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego w sprawach frankowiczów

Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy rozpatrzył do tej pory dziewięć skarg Prokuratora Generalnego w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Trzydzieści siedem kolejnych czeka na rozpoznanie. Prokurator argumentuje w nich, że sądy wydawały nakazy zapłaty nie badając umów kredytowych, którymi bardzo często nawet nie dysponowały i sankcjonowały zawarte w nich niedozwolone zapisy.

24.04.2023

Podwójna amortyzacja, czyli sposób na niższe odszkodowanie dla rolnika

Ubezpieczenia

Zaniżanie odszkodowania w związku ze stosowaniem przez ubezpieczycieli tzw. podwójnego zużycia technicznego budynków oraz nieprawidłowości w ocenie okoliczności szkody, to zdaniem Rzecznika Finansowego główne nieprawidłowości związane z wypłatą odszkodowań obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych.

24.04.2023

Ustawa wiatrakowa obowiązuje - farmy mogą powstawać 700 metrów od domów

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy tzw. ustawy wiatrakowej weszły w życie 23 kwietnia. Dzięki nowelizacji farmy wiatrowe będzie można budować 700 od zabudowań mieszkaniowych, a nie jak przewidywał projekt - 500 m. Nowe przepisy mają po latach odblokować inwestycje wiatrowe. Eksperci są zgodni, że nie da się budować na masową skalę elektrowni wiatrowych w odległości ponad 700 m od domów.

23.04.2023

Wsparcie finansowe rolników to za mało, potrzebne są cła, port zbożowy i kontrole jakości zboża

Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych popierają protesty rolników związane z niekontrolowanym przywozem zboża z Ukrainy. W piątek przekazali premierowi postulaty samorządu rolniczego. Żądają wprowadzenia ceł na ukraińskie zboże, wysoki kar dla spekulantów oraz kontroli fitosanitarnej sprowadzonego zboża a także wsparcia finansowego rolników. Część postulatów rząd zrealizował.

22.04.2023

Banki otwarte na ugody, frankowicze liczą na korzystniejsze wyroki

Banki Kredyty frankowe

Banki częściej proponują ugody kredytobiorcom frankowym, ale... nie przekłada to się na większą liczbę zawieranych ugód. Klienci rzadko decydują się na porozumienia z bankami, gdyż w sądach mogą ugrać dużo więcej. Zaletą ugody jest krótki czas od momentu złożenia wniosku do podpisania porozumienia. W PKO BP np. wynosi to średnio niewiele ponad miesiąc, a sprawy sądowe trwają po kilka lat.

22.04.2023

Rozporządzenie w sprawie dopłat do transportu zboża opublikowane. Nie tylko ono

Finanse

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rozporządzenia: w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ostatnie wprowadza m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich.

21.04.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski