Będą nowe zasady wykupu lokali wybudowanych w programie "Mieszkanie +"

Finanse Nieruchomości

Najemcy mieszkań w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus, będą mogli stać się ich właścicielami na lepszych niż dotychczas zasadach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PFR przygotowało pakiet rozwiązań, dzięki którym zainteresowani najemcy będą mogli je wykupić na własność korzystając z preferencyjnych warunków.

25.05.2023

Czat GPT doskonały nie jest – profesjonalistów tak szybko nie zastąpi

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Wykorzystanie czata GPT do przygotowywania dokumentów prawniczych, sposoby na zadbanie o cyberbezpieczeństwo w kancelarii i wyzwania (oraz zagrożenia), które wiążą się z coraz szerszym korzystaniem ze sztucznej inteligencji również w obszarze usług prawnych. To tylko niektóre tematy poruszane podczas konferencji „Legal Tech – czyli nowe technologie w praktyce prawniczej”. Wolters Kluwer Polska jest partnerem medialnym wydarzenia.

25.05.2023

Byli przedsiębiorcy mają problemy z odzyskaniem nadpłaconej składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Wiele osób, które prowadziły działalność gospodarczą w 2022 r., a w tym roku zdecydowało się z niej zrezygnować, ma problemy z odzyskaniem nadpłaty składki zdrowotnej, ponieważ zlikwidowali konto bankowe, z którego opłacali składki na ubezpieczenie społeczne. Nowego nie mogą wpisać do elektronicznego wniosku, bo system nie pozwala. Zdaniem ZUS jest sposób, by pieniądze odzyskać.

25.05.2023

Firmy protestują przeciwko ograniczaniu transakcji gotówkowych

Małe i średnie firmy Finanse

Od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli płacić gotówką do kwoty 8 tys. zł, a klienci - do 20 tys. zł. W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej limit ten jest zbyt niski, szczególnie w relacjach przedsiębiorca – przedsiębiorca. Sytuacja może być kłopotliwa dla sektora MŚP, a szczególnie dla handlu. Postulują zmianę przepisów.

25.05.2023

Już można wpisywać plastikowe jednorazówki do bazy danych o odpadach

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Bez żadnego opóźnienia wprowadzono do Bazy Danych o Odpadach (BDO) funkcjonalności umożliwiające wystąpienie o wpis do rejestru firmom wprowadzającym i udostępniającym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Mogą to robić już od 24 maja, czyli od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

25.05.2023

TSUE rozstrzygnie, czy frankowicz w Getin Noble Bank może zabezpieczyć swoje roszczenia

Banki Kredyty frankowe

Za trzy tygodnie TSUE rozstrzygnie, czy można udzielić zabezpieczenia i zwolnić frankowicza z obowiązku płacenia rat w sytuacji, kiedy nie spłacił jeszcze całkowicie kwoty kapitału. Wskazówką, w którym kierunku może pójść trybunał, jest jego wyrok sprzed dwóch miesięcy. Zgodnie z nim, krajowy sąd nie powinien uwzględniać sytuacji banku badając wniosek o udzielenie zabezpieczenia.

25.05.2023

Rząd bierze się za patodeweloperkę - nowe prawo ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku

Budownictwo

Zwiększenie odległości domów mieszkalnych od innych działek, więcej zieleni, placów zabaw i generalne zwiększenie komfortu mieszkańców - to najważniejsze założenia projektu rozporządzenia resortu rozwoju, który ma zapobiec szerzeniu się tzw. patodeweloperki. Zdaniem ministerstwa, propozycja wyważa zarówno interes mieszkańców, jak i deweloperów i inwestorów.

24.05.2023

Compliance & Integrity Days 2023 już w przyszłym tygodniu

Compliance

Już 30 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Compliance & Integrity Days. Podczas dwudniowego wydarzenia zostaną omówione najważniejsze i aktualne problemy, które stoją obecnie przed działami compliance. Istotnym elementem dyskusji ma być również kwestia wykorzystywania sztucznej inteligencji w firmach.

24.05.2023

Mniej plastikowych jednorazówek w sklepach i restauracjach - nowe prawo już obowiązuje

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Z rynku będą stopniowo znikać plastikowe patyczki do uszu i styropianowe opakowania do żywności na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą musiały być znakowane, a przedsiębiorcy zapłacą za ich wprowadzanie do obrotu. Dziś, 24 maja, wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Ale sklepy, bary czy restauracje mogą nadal używać nabytych wcześniej wyrobów, do wyczerpania zapasów.

24.05.2023

Sądy obcinają odsetki frankowiczom, ale już nie wszystkie

Banki Kredyty frankowe

Sądy ograniczają odsetki należne frankowiczom. Zaczyna się to jednak zmieniać - przybywa orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców. Sądy przestają kierować się niekorzystną uchwałą Sądu Najwyższego, który stwierdził, że odsetki za opóźnienie należą się  kredytobiorcom dopiero od ich przesłuchania przez sąd i wyrażenia zgody na nieważność umowy kredytu. Zdaniem prawników to wadliwa praktyka, sprzeczna z unijnymi uregulowaniami.

23.05.2023

Biurokracja i przepisy blokują rozwój budownictwa mieszkaniowego

Rynek i konsument Budownictwo

Rozwój budownictwa mieszkaniowego blokują zbiurokratyzowane procedury i urzędnicza uznaniowość - wynika z branżowego raportu. Czas wydawania pozwoleń niewiele ma wspólnego z ustawowymi terminami. Sen z powiek deweloperów spędzają problemy z uzyskaniem przyłączeń oraz podział kosztów jakie ponosić ma gestor, a jakie inwestor.

22.05.2023

Można już zarejestrować fundację rodzinną

Prawo rodzinne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dziś wchodzą w życie długo wyczekiwane przez biznes przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnej, która ma przede wszystkim rozwiązać większość problemów związanych z sukcesją w przedsiębiorstwach. Eksperci generalnie pozytywnie oceniają nowe prawo, podkreślając zwłaszcza, że było ono wyjątkowo solidnie konsultowane. Zaznaczają jednak, że nie będzie ono panaceum dla każdej firmy.

22.05.2023

Decybele z ulicy, klimatyzator za oknem - jak bronić się przed hałasem?

Środowisko Drogi Nieruchomości

Hałas potrafi być niezwykle uciążliwy i negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak się przed nim chronić? Możliwych rozwiązań jest wiele, od żądania przeprowadzenia kontroli i wydania stosownych decyzji przez organy administracji, poprzez pozwanie emitującego hałas do sądu, a nawet wnioskowanie o ukaranie go grzywną. Jedno jest pewne: im szybciej poszkodowany hałasem zacznie właściwie działać, tym lepiej.

20.05.2023

Pożyczki i uproszczenia w formalnościach budowlanych dla rolników - ustawa opublikowana

Budownictwo

Wiaty, silosy oraz niektóre budynki gospodarcze rolnicy będą mogli budować na prostych zasadach, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Mają też być dodatkowe środki na pożyczki dla rolników. To kolejne zmiany w przepisach, które mają ugasić pożar, jaki powstał na skutek niekontrolowanego przywozu ukraińskich produktów do Polski.

19.05.2023

Wraz ze wzrostem liczby niewypłacalności rośnie potrzeba ubezpieczeń należności

Ubezpieczenia

Małe i średnie firmy coraz bardziej interesują się polisami zabezpieczającymi należności. Prawo daje pewną ochronę dłużnikom, więc dla wierzyciela zabezpieczenie się na wypadek upadłości dłużnika czy nieterminowego regulowania przez niego długów, zyskuje na znaczeniu w czasie kryzysu i rosnącej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw.

19.05.2023

Certyfikaty energetyczne na nowych zasadach to też nowe obowiązki dla galerii handlowych

Nieruchomości Energetyka

Od 28 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Istniejące obiekty handlowe, jeżeli jeszcze nie pozyskały świadectw charakterystyki energetycznej, wkrótce będą musiały to zrobić. Zarówno dla samego budynku jak i wszystkich znajdujących się w nim lokali. Problem analizuje Patrycja Chmiel z kancelarii prawnej Causa Finita.

19.05.2023

Kolejne przepisy antylichwiarskie wchodzą w życie, osoby bez zdolności kredytowej nie dostaną chwilówki

Rynek i konsument Finanse

Od 18 maja instytucje pożyczkowe zobowiązane są do wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta. Od czwartku wchodzą w życie kolejne zapisy ustawy antylichwiarskiej. Firmy pożyczkowe, które nie wykażą się wystarczającą starannością przy weryfikacji wiarygodności klienta pod kątem zdolności kredytowej, narażają się na dotkliwe konsekwencje.

18.05.2023

Rząd przyjął rozporządzenia w sprawie pomocy dla rolników

Prawo gospodarcze

Rada Ministrów podjęła w środę decyzje dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie – przyjęła rozporządzenie wprowadzające zmiany w uruchomionych programach pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy.

17.05.2023

NIK: Niektóre projekty z unijnych środków EFIS z niedociągnięciami

Finanse Prawo unijne

W trzech z pięciu badanych inwestycji projekty zasilone środkami z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych realizowano prawidłowo i skutecznie. Natomiast w dwóch niedostatecznie przygotowano inwestycje, co w jednym wypadku skutkowało niepełną realizacją celów, a w drugim istotnymi opóźnieniami i znaczącym wzrostem kosztów - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

17.05.2023

W UE powstaną przepisy ułatwiające interpretację RODO

RODO

Jednym z podstawowych celów stojących za przyjęciem w 2016 roku przepisów o ochronie danych zunifikowanych na szczeblu europejskim była harmonizacja wymagań na terenie całej wspólnoty w celu ułatwienia przepływu danych i prowadzenia działalności gospodarczej. O ile unifikacja przepisów nastąpiła, to jednak ich interpretacja wciąż zależy od działań i opinii organów krajowych.

17.05.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski