Od 2025 roku ubrania i buty zbierane odrębnie. To może być kolejna fikcja

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Pewne jest jedno. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy i gminy będą mieli obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów – tym razem tekstyliów. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu tego rodzaju resztek. Jednak eksperci sygnalizują, że brakuje systemu zbiórki i przetwarzania starej odzieży. Realizacja nowych zasad może więc okazać się fikcją.

07.08.2024

Resort rozwoju wraca do pomysłu utworzenia portalu cen mieszkań

Budownictwo

Rządowy portal cen mieszkań umożliwi dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Resort rozwoju wznowił prace nad przepisami w tej sprawie. Słowem jednak nie wspomina o źródle finansowania portalu. Poprzedni rząd chciał rozwijać go za pieniądze Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, chroniącego kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów.

06.08.2024

Od poniedziałku firmy mogą ubiegać się o unijne pożyczki na inwestycje

Finanse Prawo europejskie

Ponad 73 mln złotych z funduszy europejskich, które pomogą poprawić dostępność prowadzonej działalności gospodarczej, trafi do polskich przedsiębiorców. Pożyczki pozwolą także na dostosowanie się do wymogów ustawy wdrażającej dyrektywę EAA (Polski akt o dostępności). W poniedziałek, 5 sierpnia, rozpoczął się nabór wniosków pożyczkowych w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Startować mogą mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z całego kraju.

05.08.2024

Certyfikaty niekoniecznie ułatwią firmom start w przetargach

Zamówienia publiczne

Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co ma zaoszczędzić im czas. Nie będą musiały za każdym razem gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Propozycja budzi spore kontrowersje. Certyfikującymi nie będą mogły być samorządy gospodarcze. Niejasne są też kryteria przyznawania samych certyfikatów.

05.08.2024

We wrześniu decyzja o postawieniu szefa NBP przed Trybunałem Stanu

Administracja publiczna

We wrześniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpocznie prace nad wstępnym wnioskiem o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - przekazał przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Według niego Glapiński został skutecznie powiadomiony o treści wniosku.

04.08.2024

"Wyszukiwarki" majątku dłużnika nie ma. Ale są sposoby, żeby go wytropić

Finanse

Polski ustawodawca, jak dotąd, nie przewidział przepisów pozwalających na stworzenie oficjalnej „wyszukiwarki” majątku dłużnika, dzięki której można szybko go znaleźć po wpisaniu danych. Niektórzy decydują się więc na skorzystanie z pomocy firm oferujących przeprowadzenie takich poszukiwań. Jednak ich działalność niekiedy balansuje na granicy prawa. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po instrumenty przewidziane przez prawo, czyli po specjalną procedurę, której celem jest wyjawienie majątku dłużnika.

03.08.2024

Agnieszka Olszewska nowym prezesem Urzędu Zamówień Publicznych

Zamówienia publiczne

Wiceminister Jacek Tomczak wręczył w piątek, 2 sierpnia, Agnieszce Olszewskiej akt powołania na stanowisko prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Olszewska od ponad 25 lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach stosowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych.

02.08.2024

Łatwo kupić udziały i akcje spółek przez internet, dużo trudniej sprzedać

Spółki Prawo gospodarcze

W internecie można przebierać w ofertach nabycia akcji lub udziałów w spółkach. Na specjalnej platformie Beesfund.com można kupić akcje start-upów, jak i znanych marek, a nawet klubów sportowych. Problem w tym, że nie jest łatwo później wyjść z tego rodzaju inwestycji i upłynnić małe pakiety akcji bądź udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

02.08.2024

Od 1 sierpnia obowiązują przepisy o sztucznej inteligencji

Prawo AI

Unijne przepisy AI Act, które regulują kwestie wykorzystania sztucznej inteligencji, weszły w czwartek w życie. Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy: oprogramowanie wysokiego ryzyka, technologie ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne, które będą w UE zakazane. AI nie będzie mogła np. być wykorzystywana do śledzenia obywateli lub pobierania wizerunków ich twarzy z internetu lub monitoringu miejskiego.

01.08.2024

Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki. Szykuje się nowy wyrok TSUE

Banki Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie pytania krakowskiego sądu, w których podważa teorię dwóch kondykcji lansowaną przez Sąd Najwyższy. To z jej powodu raz w roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafią do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

01.08.2024

Butelki po mleku wyłączone z systemu kaucyjnego. Jest nowa wersja projektu

Środowisko Prawo gospodarcze

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja nowelizacji ustawy kaucyjnej. Zostało w niej uwzględnione część postulatów przedsiębiorców objętych systemem zbierania. Łatwiej też będzie mieszkańcom oddać wykorzystane butelki czy puszki. Na jeden z postulatów rząd pozostał jednak głuchy. Nie odroczono daty wejścia w życie systemu kaucyjnego. Nadal aktualna jest data 1 stycznia 2025 roku.

31.07.2024

Rządowe dotacje na leasing elektrycznych samochodów prawie już rozdane

Finanse

Prawie 90 proc. budżetu dopłat do leasingu i wynajmu pojazdów zeroemisyjnych zostało już przyznane w ramach programu „Mój elektryk”. Liczba dotacji udzielonych leasingobiorcom przekroczyła 18 tys., a ich wartość 592 mln złotych. Zgodnie z zapowiedzią rządu jesienią ruszy nowy program dopłat do aut elektrycznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

31.07.2024

Będą zmiany w kontroli bezpieczeństwa produktów

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej będą mieli więcej kompetencji kontrolnych związanych z bezpieczeństwem produktów. Kontrole będzie można prowadzić również zdalnie - w przypadku produktów oferowanych do sprzedaży na odległość. Trwają prace nad przepisami wdrażającymi unijną dyrektywę w tej sprawie.

31.07.2024

Przepisy o patodeweloperce obowiązują od 1 sierpnia, ale nie ukrócą wszystkich patologii

Budownictwo

Po dwukrotnym przesunięciu daty wchodzą w życie przepisy o patodeweloperce. Mają one poprawić komfort życia mieszkańców bloków, ale czy faktycznie tak będzie? Eksperci mają wątpliwości. Ich zdaniem dużej różnicy raczej nie będzie. Sąsiedzi dalej będą zaglądać sobie w okna. Natomiast to, co odczujemy najbardziej, to kolejne uderzenie po kieszeni. Ceny mieszkań najprawdopodobniej wzrosną jeszcze bardziej.

31.07.2024

Unia Europejska zakazuje płatności gotówką

Finanse

Ograniczenia płatności gotówką miały w Polsce wprowadzić w 2023 r. przepisy w ramach pakietu Polskiego Ładu. Zrezygnowano z nich po społecznej krytyce. W kwietniu tego roku Parlament Europejski przyjął przepisy uniemożliwiające płatności gotówką w przypadku transakcji powyżej 10 tys. euro. Zakaz wejdzie w życie w 2027 roku i tym razem może się okazać nieodwołalny. Dodatkowo planowany jest nakaz weryfikacji transakcji indywidualnych powyżej kwoty 3 tys. euro. Może to wydłużyć czas zakupów i zwiększyć koszty działania firm handlowych.

30.07.2024

Zostań rzecznikiem patentowym! Trwa nabór na aplikację

Własność przemysłowa

Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Dokumenty można składać do 13 września br.

30.07.2024

Problem kłopotliwych kredytów niedługo doczeka się regulacji

Banki Kredyty

Szykują się zmiany w obszarze kredytów nieobsługiwanych. Firmy dochodzące należności mają trafić pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i będą zobowiązane do uzyskania stosownego zezwolenia i spełnienia szeregu obowiązków nadzorczych. Projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów ma na celu m.in. zmniejszenie ryzyka związanego z kredytami zagrożonymi.

30.07.2024

Fundacja nie musi udostępniać obywatelom wszystkich danych

Administracja publiczna RODO

Każda fundacja w Polsce wykonuje zadania publiczne. Ma więc obowiązki wynikające z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej - tak wynika z orzecznictwa NSA. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, choćby te, że fundacje powinny prowadzić biuletyn informacji publicznej. Jeden z ostatnich wyroków zachwiał jednak tą linią orzeczniczą.

29.07.2024

Przesyłka na ulicy, zgubiony pendrive - za wyciek danych odpowiada często pech lub bezmyślność

RODO Ochrona danych

Dane osobowe to dziś żyła złota. Na ich handlu można nieźle zarobić. Nie oznacza to jednak, że za każdym wyciekiem stoją cyberprzestępcy. Okazuje się, że często są to zbiegi okoliczności, zwykły pech czy bezmyślność. Przykładów nie brakuje - pracownik firmy gastronomicznej zgubił pendrive’a z danymi osobowymi. Kurierowi skradziono przesyłkę, która zawierała dane klientów banku. W obu tych wypadkach firmy zapłaciły wysokie kary pieniężne.

27.07.2024