Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa
Michał Siembab
13.05.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ustawa abolicyjna z 2012 r., której celem było oddłużenie przedsiębiorstw spowodowała zamęt i kolejne problemy. Osoby nie będące prawnikami ani księgowymi w tej sytuacji nie wiedziały, które kwoty składek i opłat podlegają umorzeniu i w jakim terminie. To ustawa dla bogatych, a nie przedsiębiorców w kłopotach - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2021
Ubezpieczenia społeczne

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.
Robert Horbaczewski
13.05.2021
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ekolodzy będą mogli wstrzymać budowę na wiele miesięcy, nawet jeśli ich zarzuty są bezprzedmiotowe. Od czwartku obowiązują przepisy przyznające nowe uprawnienia obrońcom środowiska. Będą mogli składać wnioski do sądów administracyjnych o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.05.2021
Środowisko Budownictwo
Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Pojawił się pogląd, że korekta tylko części ewidencyjnej JPK_VAT (w wersji JPK_V7M lub JPK_V7K) powoduje konieczność złożenia czynnego żalu w trybie art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Wymaga on jednak głębokiej refleksji. Kluczowa jest interpretacja pojęcia księgi rachunkowej – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.
Fryderyk Fila
12.05.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość

UOKiK: Przedsiębiorstwa ukarane, bo dopuściły się zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółki Borg Automotive i Sitech kary finansowe na łączną kwotę ponad 374 tys. zł za dopuszczenie się do zatorów płatniczych. Wobec STS Logistics i Agrii Polska prezes urzędu odstąpił od wymierzenia kary, a postępowanie w sprawie spółek Mondelez Europe i Viacon Polska umorzył. Pod lupą urzędu jest kolejnych 8 dużych przedsiębiorstw.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to środek mający na celu udowodnienie posiadania przez inwestora tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wykazanie tego prawa nastręcza inwestorom wiele trudności, szczególnie gdy inwestor nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza wybudować obiekt budowlany.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Środowisko Budownictwo

Mimo pandemii absolwenci techników dobrze przygotowani

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Po ubiegłorocznych pandemicznych perturbacjach z odbyciem praktyk w technikach i szkołach branżowych, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Wiele placówek skorzystało z tzw. wirtualnej firmy, co przynosi dobre efekty. Rynek pracy zaś coraz bardziej docenia fachowe przygotowanie po takich szkołach w przeciwieństwie do umiejętności absolwentów liceów.
Beata Igielska
12.05.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ograniczone zasoby ludzkie wewnątrz firm zazwyczaj uniemożliwiają prace nad dokumentacją TP jednocześnie z przygotowywaniem sprawozdania finansowego i CIT. Rekomenduję zatem co najmniej punktowe zaadresowanie kluczowych kwestii przed złożeniem CIT-8. Kolejnym krokiem powinny być niezwłoczne prace nad dokumentacją cen transferowych – tłumaczy Aneta Grzyb, doradca podatkowy i adwokat z ALTO.
Krzysztof Koślicki
12.05.2021
Ordynacja CIT PIT Finanse
Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Kredyty frankowe
Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do posłów, by nie uchwalali ustawy obniżającej najemcom czynsze w galeriach handlowych. Jej zdaniem tego typu rozwiązanie może naruszać unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej, ponieważ faworyzuje najemców powierzchni handlowej kosztem właścicieli i zarządców centr handlowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.05.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Deweloperzy chcą jeszcze walczyć w Senacie z niekorzystnymi dla nich zapisami w tzw. ustawie deweloperskiej. Liczą, że uda się im zmniejszyć o połowę wysokość składki, jaką będą wpłacać na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To właśnie z tego funduszu mają być wypłacane pieniądze osobom, które kupiły lokal od upadającego przedsiębiorcy.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.05.2021
Prawo cywilne Budownictwo

Ofiary oszustw na "bitcoina" tracą oszczędności życia

Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument
Oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” są już passe. Teraz przestępcy wykorzystują popularność kryptowalut. Co tydzień policja informuje o kolejnych pokrzywdzonych. Zdaniem ekspertów, szanse na złapanie sprawców i odzyskanie pieniędzy są znikome. Oszuści podszywają się już pod Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski, a poszkodowani tracą nawet po kilkaset tysięcy złotych.
Robert Horbaczewski
11.05.2021
Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument

Brak przekształcenia spółki komandytowej może być korzystny

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych spowodowały ożywiony ruch na rynku restrukturyzacji. Wiele podmiotów, z obawy przed podwójnym opodatkowaniem zysków wypracowanych przez spółkę, dokonało przekształcenia. Są jednak i tacy, którzy działają w niezmienionej formie. Dla niektórych może to być korzystne, szczególnie gdy priorytetem jest ograniczenie odpowiedzialności osobistej.
Krzysztof Koślicki
11.05.2021
Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otworzył drogę do uzupełnienia umowy po usunięciu z niej klauzuli abuzywnej. Skoro powstaje luka, to sąd nie może unieważnić kontraktu na życzenie konsumenta, bo to godzi w pewności prawa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Wówczas sąd może rozważyć uzupełnienie umowy przepisem prawa zobowiązań, może też skłaniać strony do mediacji
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Dochowanie należytej staranności ważne nie tylko dla VAT

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Pojęcie należytej staranności nie kojarzy się już tylko z podatkiem VAT. Wymogi w tym zakresie zostały wprowadzone również do innych ustaw podatkowych. Nawet najbardziej rozbudowany system compliance nie da nam pełnego bezpieczeństwa podatkowego. To jednak jedyna droga, aby ograniczyć ryzyka i uzbroić się w argumenty w ewentualnym sporze z fiskusem – pisze Marcin Zarzycki, partner w LTCA.
Marcin Zarzycki
10.05.2021
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat - przypomina bankom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie wymusił na mBanku rezygnację z opłat za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny. Bank nie tylko zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki ale zwróci też konsumentom niesłusznie pobrane opłaty.
Krzysztof Sobczak
10.05.2021
Rynek i konsument
Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 roku fiskus przeprowadził o 97 procent więcej kontroli w zakresie cen transferowych niż rok wcześniej. Były one jednak mniej skuteczne. Zdaniem ekspertów, podatnicy są coraz lepiej przygotowani do obrony. Analizy porównawcze zyskują na znaczeniu.
Krzysztof Koślicki
10.05.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Samorządy nie mogą ingerować w ustalenia stron umowy najmu, jeśli jest to lokal prywatny. Takie regulacje powstały m.in. w Berlinie czy Barcelonie, ale polskie przepisy nie pozwalają na narzucenie właścicielom lokali maksymalnych czynszów. Tymczasem mieszkań wciąż brakuje, co ma poprawić Krajowy Plan Odbudowy.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
10.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
By skutecznie walczyć z wirusem państwa mogą ograniczyć monopol firm farmaceutycznych i odpłatnie przejąć ich patenty na szczepionki przeciwko Covid-19. Przepisy pozwalają na to, ale doświadczenie pokazuje, że producenci leków nie chcą udostępniać licencji. Ale gdyby do tego doszło, procedura jest prawnie skomplikowana i długotrwała.
Jolanta Ojczyk
10.05.2021
Prawo gospodarcze Farmacja Koronawirus szczepienia
Spór o nagrobek pomiędzy zakładem kamieniarskim a klientem powinien być rozwiązany na płaszczyźnie kontraktowej z uwzględnieniem zasady wzajemności umowy o dzieło. Obowiązkom pozwanej odpowiada po stronie zamawiającego powoda obowiązek zapłaty - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie uznając, że demontaż nagrobka nie narusza dóbr osobistych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2021
Prawo cywilne
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i Rady Medycznej o przyspieszenie zdejmowania obostrzeń w gospodarce. Zdaniem rzecznika, nie ma racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja -takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja.
09.05.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wpis w dowodzie rejestracyjnym czy zaświadczenie o badaniu technicznym nie powinny przesądzać o korzyściach podatkowych wynikających z uznania danego pojazdu za ciężarowy czy osobowy. Chodzi tu o prawa do odliczenia VAT i rozliczenie pełnych kosztów podatkowych. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.
Mateusz Pietranek Monika Lewińska
08.05.2021
Ordynacja CIT VAT Rachunkowość

E-arbitraż sposobem na spory budowlane? Coraz więcej firm go wybiera

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
W latach 2011 - 2020 średni czas trwania postępowań w sądach wydłużył się kolejne o 3 miesiące. Obecnie sprawy trwają średnio 6,9 miesiąca w sądach rejonowych oraz 10 miesięcy w sądach okręgowych - wynika z informatorów statystycznych wymiaru sprawiedliwości. A ponieważ epidemia mocno uderza w przedsiębiorców, coraz więcej firm budowlanych wybiera e-arbitraż.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Głównym celem obowiązującej od półtora roku dyrektywy w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego miało być wzmocnienie bezpieczeństwa klientów instytucji finansowych coraz powszechniej korzystających z usług płatniczych z wykorzystaniem komputera oraz urządzeń mobilnych. Nie wyeliminowała ona jednak przestępstw dokonywanych na szkodę klientów.
Olaf Maciejowski
08.05.2021
Rynek i konsument
Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały udostępniać swoim członkom wszystkie zawierane przez siebie umowy. Ale większość z nich nie chce tego robić. Boją się wycieku poufnych informacji na zewnątrz, bo może to im zaszkodzić. Dlatego aktywiści spółdzielczy chwalą, a zarządzający spółdzielniami protestują przeciwko takim pomysłom, które przewiduje przygotowywany projekt nowelizacji ustawy.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.05.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Obniżka czynszów w galeriach handlowych trafiła do parlamentu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dopiero w piątek trafiła do Sejmu ostateczna wersja projektu noweli covidowej mówiąca o obniżce czynszów dla najemców sklepów zamkniętych w czasie lockdown-ów w dużych galeriach handlowych. Decyzję w tej sprawie rząd podjął pod koniec kwietnia. Niespodzianek w projekcie jednak nie ma, treść najważniejszego przepisu specjalnie się nie zmieniła.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.05.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy