Prawo.pl

Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Kolejne tarcze antykryzysowe mają wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania są jednak za małe. Podatnicy oczekiwali przede wszystkim zwolnień podatkowych, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności. Nadzieje wiązano też ze skróceniem terminów na zwroty VAT i zawieszeniem stosowania mechanizmu split payment.
Krzysztof Koślicki
25.05.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Lokal za grunt, ulga w PIT na urządzenie i społeczne agencje najmu – takie propozycje znajdą się w nowym, rządowym programie, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku. Wskazują jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie - w zasadach finansowania. Zbyt niska ulga czy cena wykupu sprawią, że program nie zadziała.
Jolanta Ojczyk
25.05.2020
Budownictwo
Termin na rozliczenie podatku dochodowego za 2019 r. przesunięty został o miesiąc, czyli do 1 czerwca br. By nie zostać ukaranym za wysłanie zeznania podatkowego należy jednak spełnić łącznie dwa warunki: złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r. BCC apeluje do rządu o przesunięcie tego terminu do końca września.
Krzysztof Sobczak
22.05.2020
CIT PIT Małe i średnie firmy
Projekt tarczy antykryzysowej 4 w wersji skierowanej właśnie do Sejmu zawiera przepisy, które mają przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Inwestorzy będą musieli zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję, będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia zagrozi karą do 50 milionów złotych i nieważnością umowy.
Jolanta Ojczyk
22.05.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Inspektor pracy słusznie uznał, że pracownicy spalarni nie mają właściwego zabezpieczenia chroniącego przed upadkiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że zagrażało im niebezpieczeństwo i konieczne było wydanie przez inspektora nakazu w celu zapewnienia ochrony pracującym na wysokości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.05.2020
Środowisko Prawo pracy BHP
Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę od początku czerwca na organizację wesel do 50 uczestników, a Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje w sprawie wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki.
Krzysztof Sobczak
22.05.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Postaramy się usprawnić system podpisywania umów i dystrybucji pomocy dla firm przez urzędy pracy - powiedziała w piątek Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Zapowiedziała, że wśród usprawnień znajdują się też rozwiązania zapisane już w tarczy, umożliwiające delegowanie pracowników w samorządzie, aby można było wzmocnić kadrowo urzędy pracy.
Grażyna J. Leśniak
22.05.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Przepisy specustawy pozwalają na zdalne odbywanie posiedzeń zarządów i rad nadzorczych. Posługując się nowymi rozwiązaniami trzeba jednak zapewnić standardy bezpieczeństwa transferu danych i ochrony przetwarzanych informacji. Powzięta w nowym trybie uchwała i protokół powinny być opatrzone podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
Juditha Majcher
22.05.2020
Spółki RODO
W sytuacji, kiedy piasek ma zostać wykorzystany na innym terenie, niż na którym został wydobyty, zastosowanie znajdzie ustawa o odpadach i może on zostać sklasyfikowany jako odpad, mogący być przedmiotem obrotu - wyjaśnia Anna Rudnicka, ekspert w LEX Budownictwo.
Anna Rudnicka
22.05.2020
Prawo cywilne Budownictwo

MF: W czasie epidemii skracamy czas zwrotu VAT

Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT, ale zapewnia, że w okresie epidemii wydano zalecenia organom podatkowym, by skracały czas zwrotu tego podatku do minimum.
Krzysztof Sobczak
21.05.2020
Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze
Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2020
Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"
Zbigniew Miczek
21.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

PUP zapchane, firmy czekają na wypłaty, rząd wini samorządy

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Tysiące przedsiębiorców czekają na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Tymczasem urzędy pracy, mimo działania nawet w soboty, i tak są zapchane wnioskami. Nowe zadanie przerosło ich możliwości, bo w epidemii połowa kadry nie pracuje. Termin czekania na wypłatę był liczony w dniach, a wydłużył się do... miesięcy. Sprawdziliśmy, co nie działa i jak temu zaradzić.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.05.2020
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
21.05.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo unijne
Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
21.05.2020
Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo unijne

Szybkie postępowanie restrukturyzacyjne idzie do Sejmu

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Rząd przyjął w środę projekt ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu. Wystarczy ogłoszenie w Monitorze Sądowym i pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.
Jolanta Ojczyk
20.05.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przyjęty w środę przez rząd projekt kolejnego pakietu zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. możliwość zawieszenia na okres do trzech miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat dla osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rozszerzenie zakresu darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową. Tym razem jednym z celów są zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych, by dostosować je do wyzwań związanych z COVID-19.
Krzysztof Sobczak
20.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
W ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia naboru wniosków o pożyczkę dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa z unijnego programu Inteligentny Rozwój złożono prawie 1000 wniosków na kwotę ponad 500 mln zł. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększa jego budżet i zapowiada, że jeśli będzie taka potrzeba, to udostępnione zostaną kolejne środki.
Agnieszka Matłacz
20.05.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Jeśli beneficjent otrzymał subwencję na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, musi ją zwrócić najpóźniej w ciągu 14 dni roboczych od dnia jej otrzymania. Tak stanowi nowy regulamin tarczy finansowej, który ma obowiązywać od 28 maja. Firmy powinny więc sprawdzać, czy na pewno spełniają kryteria dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także czy wniosek złożyła upoważniona osoba.
Jolanta Ojczyk
20.05.2020
Tarcza finansowa

Sondaż BCC: Co czwarta firma planuje zwolnienia przed końcem roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Chcąc poprawić wynik finansowy, większość firmy ratowała się wysyłaniem pracowników na płatne, zaległe urlopy i ograniczała w kwietniu czas pracy. 41 proc. ankietowanych cięło benefity i premie, a 23 proc. – zdecydowało się na obniżkę wynagrodzeń. Około 60 proc. firm planuje utrzymanie zatrudnienia na aktualnym poziomie - przynajmniej do końca roku.
Grażyna J. Leśniak
19.05.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Kwota subwencji z tarczy finansowej nie jest zaliczana do przychodów przedsiębiorcy, ale wartość umorzonej części już tak. Tak wynika z najnowszego komunikatu Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednocześnie PFR zapowiada, że będzie negocjował z resortem finansów częściowe zwolnienie z podatku umorzonych kwot.
Jolanta Ojczyk
19.05.2020
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Termin odwołania od decyzji należy odnosić nie do daty sformalizowanego doręczenia decyzji danej stronie, lecz do daty wejścia tej decyzji do obrotu prawnego. A to następuje z dniem dokonania pierwszego skutecznego doręczenia postanowienia którejkolwiek ze stron postępowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2020
Środowisko Administracja publiczna

Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.
Krzysztof Koślicki
19.05.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Przekazując dane PESEL spółce Poczta Polska Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej i bez takiej podstawy przekazał dane obywateli. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
RODO Wybory Koronawirus a prawo
Ulotka homeopatycznego produktu leczniczego, który został zarejestrowany w ramach specjalnej, uproszonej procedury nie może zawierać instrukcji dawkowania. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że skutkowałoby to niejasnością i niepewnością oraz mogłoby wprowadzić użytkowników w błąd.
Dorian Lesner
19.05.2020
Pacjent Farmacja

Porozumienie tylko na okres dofinansowania?

Prawo pracy Koronawirus a prawo
Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zawrzeć porozumienie na przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy na okres dłuższy niż trzymiesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń z tego tytułu. I czy w ogóle mogą zdecydować się na przestój i obniżony wymiar czasu pracy, nie korzystając z pomocy państwa.
Grażyna J. Leśniak
19.05.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Najem lokalu mieszkalnego, gdy jego najemca firma będzie wykorzystywać go na cele mieszkaniowe dla swoich pracowników, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
19.05.2020
VAT
Wartość przyznanej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej wynosi 37,08 mld zł - poinformował resort rozwoju w poniedziałek. Do 18 maja przyznano m.in. 670 tys. 865 mikropożyczek dla przedsiębiorców na kwotę ponad 3 mld 346 mln 37 tys. 730 zł, a z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę miejsc pracy – 3,2 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

PFR: 28,5 mld zł wypłat w ramach tarczy finansowej

Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podał na Twitterze, że w ramach tarczy finansowej przedsiębiorcy otrzymali 28,5 mld zł subwencji. Tylko w poniedziałek wsparcie trafiło do prawie 20 tys. firm.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa