Program InvestEU ma pobudzić inwestycje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Samorządy, małe i średnie firmy, spółki skarbu państwa, także instytucje rządowe będą mogły skorzystać ze wsparcia zwrotnego w ramach nowego unijnego instrumentu - Programu InvestEU. Program zastąpi Plan Junckera z lat 2015-2020. Według prognoz Komisji Europejskiej w całej UE uda się wesprzeć inwestycje o wartości ok. 400 mld euro.
Robert Horbaczewski
21.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Resort finansów chwali się co jakiś czas skuteczniejszą walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne, czy to dla potrzeb VAT, czy podatków dochodowych, wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, a dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.
Krzysztof Koślicki
21.05.2021
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość
Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.
Grażyna J. Leśniak
21.05.2021
Prawo pracy Polski Ład

Rząd zapowiada certyfikaty w zamówieniach, ale nie są one konieczne

Zamówienia publiczne Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
Jednym z założeń Polskiego Ładu jest wprowadzenie certyfikatów dla wykonawców zamówień publicznych. Dzięki temu ma się zmniejszyć biurokracja towarzysząca przetargom. Zdaniem ekspertów certyfikaty są jedynie nośnym hasłem propagandowym i niczego w praktyce nie ułatwią, a postępowania towarzyszące zamówieniom wcale nie są już tak sztywne i sformalizowane.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.05.2021
Zamówienia publiczne Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
Od każdej kwoty wpłaconej na otwarty rachunek powierniczy deweloperzy będą musieli odprowadzać do nowo utworzonego funduszu gwarancyjnego 1 procent, a nie 2 jak chciał UOKiK. Sejm dzięki głosom Porozumienia Gowina poparł poprawkę Senatu zmniejszającą składkę. Eksperci od rynku nieruchomości uważają, że to minimalny koszt ochrony konsumentów, na który stać deweloperów. Ponadto bankom łatwiej będzie wstrzymać wypłatę kolejnej transzy na konto dewelopera.
Jolanta Ojczyk
20.05.2021
Budownictwo

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
20.05.2021
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
Europejska Rada Ochrony Danych wydała w czwartek pozytywną opinię, że kodeks postępowania Europejskiego Stowarzyszenia Dostawców Infrastruktury Chmurowej (CISPE) w zakresie ochrony danych jest zgodny z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych RODO.
Krzysztof Sobczak
20.05.2021
Prawo AI Prawo gospodarcze RODO
Co się dzieje z przesyłkami pocztowymi, kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe? Przepisy są niejasne, jedni syndycy informują pocztę o rozpoczęciu i zakończeniu postępowania, inne tylko o rozpoczęciu. Wtedy zainteresowany obywatel może już w ogóle nie dostać swojej poczty.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy pozwalają dziś dawać właścicielom domów jednorodzinnych zniżki za śmieci, jeśli kompostują oni odpady zielone Ze zniżki nie mogą jednak korzystać wspólnoty mieszkaniowe – nawet takie, które z powodzeniem mogłyby kompostować odpady Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów. Uważa, że to prosty sposób na obniżenie kosztów wywozu śmieci.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Minister Klimatu i Środowiska uspokaja - poziom pól elektromagnetycznych (PEM) w Polsce jest pod kontrolą. Jest to odpowiedź na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Do RPO docierają bowiem skargi po tym, jak Minister Zdrowia podniósł normy dopuszczalnego promieniowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Środowisko Prawo AI
Przedsiębiorstwo przesyłowe będzie musiało zapłaci właścicielowi za bezumowne korzystanie z nieruchomości przeszło 100 tys. zł. - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. SA doszedł również do wniosku, że firma działała w złej wierze, bez trudu bowiem mogła uzyskać informację, kto jest właścicielem nieruchomości, z której korzystała przez długie lata.
Aleksandra Partyk
20.05.2021
Prawo cywilne

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują
Daniel Więckowski
20.05.2021
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
Przepisy w Polsce są niedostosowane do wykonywania pracy zdalnej za granicą. Formalnie wiąże się to dziś z podleganiem przepisom o zabezpieczeniu społecznym w państwie wykonywania pracy. I to nawet w przypadku krótkookresowego przebywania w innym kraju - piszą Przemysław Mazur i Filip Wawrzak. I dodają, że część z tych problemów można rozwiązać zapisami w umowie o pracę.
Filip Wawrzak Przemysław Mazur
20.05.2021
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Już nie tylko o odszkodowania, ale też o franki, upadłości i rozwody toczą się batalie na rynku prawnym. Adwokaci skarżą się, że jak grzyby po deszczu wyrastają firmy specjalizujące się w usługach prawnych, które z ich profesjonalizmu korzystają co najwyżej na zasadzie współpracy. Ale ponieważ w odróżnieniu od adwokatów mogą korzystać z reklamy, łatwiej i szybciej docierają do klientów.
Patrycja Rojek-Socha
20.05.2021
Prawnicy Ochrona konkurencji

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.
Krzysztof Sobczak
19.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Rząd przyjął w środę program wspierający rozwój branży rzemieślniczej Polski Inkubator Rzemiosła. O dotacje w jego ramach będą mogły ubiegać się organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze, a roczny budżet programu, który ma ruszyć w najbliższych tygodniach, to 10 mln zł.
Krzysztof Sobczak
19.05.2021
Małe i średnie firmy

Podatnicy chętnie umawiają się na spotkania z urzędnikami

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Z powodu epidemii koronawirusa, spotkania z urzędnikami skarbówki są możliwe, ale wcześniej trzeba się umówić. System rezerwacji działa od listopada ubiegłego roku. Jak dotąd, umówiono w ten sposób ponad 2,5 miliona wizyt. Dziennie umawianych jest blisko 21 tys. spotkań, a średni czas obsługi podatnika wynosi 13 minut.
Krzysztof Koślicki
19.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Bon turystyczny jeszcze do wykorzystania

Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dużymi krokami zbliżają się wakacje. To dobry moment, by zaplanować wypoczynek dziecka i wykorzystać bon turystyczny. Od stycznia 2020 roku całym kraju aktywowano 1,4 mln bonów na 4 mln przyznanych, w tym w województwie śląskim - na 466 tys. bonów aktywowano ponad 201 tys. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.05.2021
Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów ubezpieczenia powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzają na rzecz poszkodowanych całość uiszczonych przez nich składek. A są do tego powody, bo skutek inwestowania przez zakład ubezpieczeń środków zbieranych od klientów jest często taki, że obecnie wartość rachunków jest niższa niż suma wpłaconych składek.
Regina Skibińska
19.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.
Edyta Zaniewicz
19.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ogromne zmiany w VAT znów na ostatnią chwilę

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sejm w środę ma wreszcie zacząć prace nad oczekiwanym od dawna projektem nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany, które wchodzą w skład tzw. pakietu e-commerce, dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Nowe zasady rozliczania VAT wejdą w życie już 1 lipca 2021 roku. Firmy będą miały kilka dni na wdrożenie nowych regulacji.
Krzysztof Koślicki
19.05.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od lipca będzie można składać online wnioski o wydanie pozwolenia na budowę razem z projektem budowanym. W najbliższym czasie planujemy również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia także w wersji mobilnej - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.05.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
18.05.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych odczują wszyscy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Okazuje się, że zapowiadane przez rząd rozwiązania w ramach Polskiego Ładu wcale nie będą takie korzystne. Najbardziej odczuwalna będzie zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Spowoduje ona, że wyższy podatek zapłacą wszyscy – także najmniej zarabiający i emeryci. Problemy mogą dotknąć też wspólników spółek jawnych.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany w składce zdrowotnej oznaczają dla firm małych i większych, ale także dla ogromnej rzeszy specjalistów, wzrost obciążeń, który pogorszy warunki prowadzenia działalności, inwestycji, ale także świadczenie pracy - uważa Konfederacja Lewiatan. Natomiast pozytywnie ocenia zapowiedź reformy usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Zarządzanie
Cyfrowy Polsat S.A. nie wdrożył odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych przy współpracy z firmą kurierską, czego efektem były liczne naruszenia, do tego identyfikowane z dużym opóźnieniem. Z powodu tych zaniedbań Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł.
Krzysztof Sobczak
18.05.2021
RODO
Faktury wystawione z naruszeniem terminu na zasadach ogólnych pozwalają na odliczanie podatku na nich naliczonego. Nie ma przepisu wyłączającego czy ograniczającego prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych z naruszeniem terminu. Firma może więc bez obaw przyjąć fakturę wystawioną po terminie lub jej duplikat do rozliczenia.
Tomasz Krywan
18.05.2021
VAT Rachunkowość

Piąta edycja Kongresu Rady Podatkowej już za tydzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W dniach 26-28 maja 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan. W tym roku dyskusje potrwają trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja. Potem – praktyczne warsztaty z udziałem ekspertów. Tegoroczna edycja będzie poświęcona najważniejszym zagadnieniom z obszaru prawa podatkowego.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Polski Ład może zrujnować krajobraz

Samorząd terytorialny Polski Ład
Polski Ład przewiduje uproszczenia w formalnościach budowlanych. Bez pozwolenia będzie wolno budować małe domy modułowe oraz z prefabrykatów. Tymczasem uproszczenia mogą być fikcją, a zapanuje chaos i bałagan. Jak grzyby po deszczu zaczną wyrastać w całej Polsce potworki architektoniczne, które oszpecą krajobraz. W proponowanych przepisach brakuje rozwiązań chroniących ład przestrzenny.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Samorząd terytorialny Polski Ład