Prawo.pl

Nie każdego zwolnią ze składek - ZUS stawia warunki, których nie ma w prawie

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Resort pracy i ZUS zgodnie twierdzą, że aby skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r., przedsiębiorca musiał zgłosić do ubezpieczeń co najmniej jedną osobę. Według ekspertów, taka interpretacja to odejście od tekstu ustawy. I dowód istnienia luki w prawie dotyczącej osób współpracujących z przedsiębiorcą czy zleceniobiorców.
Grażyna J. Leśniak
07.07.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W polskim prawie nie ma definicji sygnalisty, ale pewien stopień ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości zapewniają przepisy m.in. prawa pracy. Wiele zmienić w tym zakresie może dyrektywa unijna, ale wiele też zależy od sposobu jej wdrożenia do porządku krajowego. Już dziś wiadomo, że będzie to nie lada wyzwanie dla polskim firm - pisze dr Beata Baran.
Beata Baran
07.07.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
07.07.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Opozycja, a dokładnie Koalicja Polska PSL-Kukiz’15, chce zalegalizować sprzedaż alkoholu przez internet. Przygotowała projekt nowelizacji w tej sprawie. To już druga taka inicjatywa w krótkim czasie. Rząd jednak nie widzi potrzeby zmian, choć kilka krajów Unii Europejskiej pozwala na zakup wina czy whisky w sieci.
Jolanta Ojczyk
07.07.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował 2,13 mln wypłat. Ponad 1,7 mln świadczeń trafiło do osób prowadzących działalność gospodarczą na łączną kwotę prawie 3,5 mld zł. Kolejne 700 mln zł zasiliło konta 400 tys. osób na umowach cywilnoprawnych – ustaliło Prawo.pl.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2020
Koronawirus a prawo

UOKiK sprawdza 51 firm podejrzanych o tworzenie zatorów płatniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął w czerwcu postępowania wobec 51 dużych przedsiębiorców, u których mogą występować zatory płatnicze. Chodzi m.in. o producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży, firmy logistyczne, a celem działań jest poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich.
Krzysztof Sobczak
06.07.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do pierwszego pozwu grupowego frankowiczów. Chodzi o tzw. sprawę nabitych w mBank, która swój początek miała w 2010 roku, ale przez wyrok Sądu Najwyższego od 2015 roku utknęła w martwym punkcie. Teraz może przyspieszyć, szczególnie że RPO sugeruje uwzględnienie orzecznictwa TSUE w tym zakresie.
Jolanta Ojczyk
06.07.2020
Kredyty frankowe
Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że podatnik i inne zainteresowane osoby trzecie muszą mieć możliwość poddania kontroli sądowej decyzji nakazowej o udzieleniu informacji wydanej w ramach transgranicznej wymiany informacji między organami podatkowymi. Brak takiej ochrony narusza prawo.
Krzysztof Koślicki
06.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Budowa kanałów technologicznych do światłowodów jest bardzo kosztowna. Tymczasem mimo ustawowego obowiązku ich tworzenia przy wszystkich budowanych lub przebudowywanych drogach, nie zawsze jest to zasadne. Kanały nigdy nie zostaną wykorzystane na przykład w zabudowie rozproszonej czy na krótkich odcinkach dróg.
Hanna Hendrysiak
06.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie
Rząd po cichu uchylił przepisy zawieszające bieg terminów procesowych, administracyjnych i materialnych, choć stan epidemii, z uwagi na który te terminy zawieszono, nie został odwołany. Tysiące osób i firm nawet mogą nie wiedzieć, że minął im czas np. na złożenie odwołania, uzupełnienie wniosku o interpretację czy wniesienie skargi do sądu wojewódzkiego.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2020
Koronawirus a prawo
Zastosowanie zwolnień lub niższych stawek podatku przy wypłatach zagranicznych wymaga spełnienia szeregu obowiązków. Wypłacający musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy i dokonać szczegółowej i żmudnej weryfikacji kontrahenta. Najnowszy wyrok WSA potwierdza, że do wypłat niższych niż dwa miliony złotych rocznie wystarczy sam certyfikat. Skarbówka upiera się, że jest inaczej.
Krzysztof Koślicki
06.07.2020
CIT PIT

Cieplak: Po tarczach czas na kolejne ułatwienia dla małych firm

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Tarcze: antykryzysowa i finansowa zadziałały, choć są przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie otrzymali pomocy, albo że czekają na nią zbyt długo. Z tarczy PFR nie mogą korzystać te firmy, które w tym roku zatrudniały pracowników na umowę o pracę, ale w zeszłym nie. Dlatego potrzebne są kolejne działania, np. obniżka VAT na drażliwe usługi czy zmniejszenie składki na ZUS - mówi Jacek Cieplak,
Jolanta Ojczyk
06.07.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Podczas opłacania gotówką różnego rodzaju rachunków banki i poczta żądają okazania dowodu osobistego. To irytuje wiele osób, ale taki wymóg wynika jednak z unijnych przepisów w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Opłacając gotówką rachunki, nawet własne, lepiej mieć przy sobie dowód tożsamości. Bez niego bank może odmówić transakcji.
Jolanta Ojczyk
04.07.2020
Finanse
Dialog między TSUE i sądami polskimi kuleje - nie tylko zresztą w zakresie kredytów frankowych. Sądy powinny wykładać prawo w możliwie najszerszym zakresie, w świetle brzmienia i celu danej dyrektywy, wykorzystując cały system prawa, aby osiągnąć rezultat przez nią przewidziany. Tak uważa prof. Ewa Łętowska
Jolanta Ojczyk
03.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne Kredyty frankowe
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – skorzystać z IP Box i ulgowej, 5-proc., stawki podatku dochodowego można tylko po zawarciu umowy na przeniesienie praw autorskich, np. do programu komputerowego. Umowa musi mieć formę pisemną. Uzgodnienia ustne to za mało.
Krzysztof Koślicki
03.07.2020
CIT PIT
Urząd Ochrony Danych Osobowych uważa, że dane członków zarządów i pełnomocników blisko 500 tys. spółek, które umożliwiają ich identyfikację, podlegają RODO i trzeba wobec nich spełnić obowiązek informacyjny. A więc firma X, musi poinformować prezesa spółki Y, z którą zawarła umowę, że przetwarza jego dane i wzajemnie. Prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem.
Jolanta Ojczyk
03.07.2020
RODO
Minister pracy potwierdza, że przedsiębiorca musi zwrócić dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników za tę część miesiąca, w której pracownik przekroczył obniżony wymiar czasu pracy. Stanowisko to budzi kontrowersje w kontekście przepisów Kodeksu pracy i rozliczania czasu pracy w dłuższych okresach rozliczeniowych.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Senat: Bon turystyczny także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W czwartkowym głosowaniu Senat przyjął przepisy, które wprowadzą bon turystyczny. Senatorowie wprowadzili jednak poprawkę, aby świadczeniem objąć także emerytów, rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Za przyjęciem poprawek było 97 senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W czwartek Senat podjął uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej do spraw klimatu. Za jej utworzeniem było 50 senatorów, przeciwnych głosów było 17. 30 senatorów wstrzymało się natomiast od głosu. Komisja będzie zajmowała się sprawami związanymi z ochroną środowiska i klimatu.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Środowisko
Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku ze skróceniem kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jej zdaniem szef takiego organu może zostać zwolniony tylko wtedy, gdy nie spełnia już warunków wymaganych do wykonywania swoich obowiązków.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Prawo unijne
Wydłużenie z 14 do 180 dni terminu na zwrot pieniędzy za odwołaną z powodu wybuchu epidemii koronawirusa imprezę turystyczną jest sprzeczne z unijną dyrektywą. Dlatego Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i dziewięciu innym krajom.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Rynek i konsument
Ponad 87 proc. kancelarii adwokackich straciło część przychodów w związku z epidemią, a prawie co druga kancelaria deklaruje spadek przychodu o połowę - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Naczelną Radę Adwokacką. Spadły też dochody większości kancelarii, które w tej sytuacji szukają nowych rynków, a niektóre zamykają się.
Krzysztof Sobczak
02.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 248 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki i firma prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
Rachunkowość

NIK: Zjadamy pestycydy, bo badania trwają za długo

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Na informację, czy w owocach lub warzywach nie pozostało zbyt dużo szkodliwej chemii stosowanej w procesie ich uprawy czeka się średnio 36 dni - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. I stwierdza, że długie oczekiwanie na wyniki badań niesie za sobą ryzyko, że produkty takie dawno zostaną sprzedane, a nawet zjedzone.
Krzysztof Sobczak
02.07.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uczelnie niepubliczne apelują o pomoc od państwa

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Pandemia koronawirusa uderzyła w prywatne uczelnie, a rząd nie udziela im dostatecznej pomocy - zwracają uwagę posłowie w interpelacji skierowanej do resortu nauki i proponują wprowadzenie bonu edukacyjnego. Resort nauki odpowiada, że monitoruje problemy szkół wyższych i pokrywa z dotacji koszty stypendiów dla studentów i doktorantów.
Monika Sewastianowicz
02.07.2020
Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe
Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2020
Prawo cywilne Budownictwo
Z procedury wyjaśniającej odmowną decyzję przyznania wsparcia z tarczy finansowej PFR skorzystało już blisko tysiąc przedsiębiorców. Wielu jednak czeka na odpowiedź już ponad 30 dni. Niektórzy dowiadują się, że nie dostaną subwencji z powodu nadużyć. Fundusz jednak nie pisze, jakich. Podobno chodzi o figurowanie na czarnej liście fiskusa.
Jolanta Ojczyk
02.07.2020
Tarcza finansowa
Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.
Krzysztof Koślicki
02.07.2020
VAT Rachunkowość Prawo unijne

ZUS interpretuje przepisy i pozbawia wiele osób prawa do ulgi

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy korzystający w działalności gospodarczej z pomocy współpracowników, a nawet zleceniobiorców, którzy nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych, pozbawieni zostali prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. I to nie na podstawie prawa, a jego interpretacji.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo