Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z PAP zapowiada bardzo ważne zmiany dla przedsiębiorców. Przede wszystkim większość czynności zostanie zautomatyzowana. ZUS chce też wciąż na siebie ciężar rozliczeń wprowadzając Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Prezes ZUS nie mówi jednak, jakie dane będzie trzeba przekazywać. Przykładowo, czy wysokość wynagrodzeń, a automat sam naliczy należne składki? Zapewnia jednak, że przedsiębiorca nie będzie już musiał wypełniać i dostarczać stosów dokumentów. Cyfryzacja pozwoli większość danych pobierać automatycznie.

 

E-składka 2.0, czyli Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Jednym z najważniejszych projektów jest znaczne odciążenie przedsiębiorców dzięki Jednolitemu Plikowi Ubezpieczeniowemu jako podstawowemu narzędziu komunikacji płatników z ZUS. - Chcemy wziąć na siebie ciężar i odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy. Rozliczenia ulegną automatyzacji. Zredukujemy liczbę błędów i nadużyć oraz kontroli, a tym samym ryzyko ponoszone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po wprowadzeniu e-składki 2.0 przedsiębiorcy będą mieli pewność swoich rozliczeń z ZUS bez konieczności wypełniania stosów papierów - mówi Uścińska. To jednak nie koniec zmian.

Będą płatności mobilne i nowoczesny PUE

ZUS chce też zautomatyzować wypłatę świadczeń, a także ubankowić ich wypłatę. - Udostępnimy aplikacje mobilne i płatności mobilne składek, a także nowy portal ZUS na miarę XXI wieku, zintegrowany z platformą gov.pl. Kontakt z ZUS będzie wygodny, intuicyjny, innowacyjny i estetyczny. Pozwoli naszym klientom na łatwy dostęp do swoich danych i rozliczeń z ZUS oraz na łatwe sprawdzenie, na jakim etapie jest nasza sprawa w tym urzędzie - zapowiada prezes ZUS.

Powstanie rządowa chmura danych

Poza tym ZUS przejdzie reorganizację wewnętrzną, zarówno co do "odmiejscowienia" zadań, jak i "depapieryzacji" obiegu dokumentów oraz komunikacji z klientami. Będzie także dążyć do utworzenia rządowej chmury danych, która pozwoliłaby na sprawne przekazywanie sobie informacji przez różne instytucje państwowe. - Tak, aby obywatel czy przedsiębiorca nie musiał dostarczać dokumentów i danych, które możemy sobie pozyskać sami. Jak widać, mamy wiele celów i zadań do zrealizowania, aby służyć obywatelom - podkreśla Gertuda Uścińska.