Sąd niesłusznie odmówił klientowi prawa do zwrotu składek, które płacił za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - ocenił Rzecznik Finansowy, który wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika, to szczególnie ważne dla posiadaczy tzw. „kredytów frankowych”.
Krzysztof Sobczak
02.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które doprowadzą do opodatkowania CIT spółek komandytowych. Od stycznia 2021 roku faktyczne opodatkowanie wspólników wzrośnie do poziomu około 35 procent. Tymczasem tylko 1 procent spółek komandytowych posiada zagranicznych wspólników. Ryzyko nieopodatkowanego transferu zysków za granicę jest więc marginalne.
Krzysztof Koślicki
02.10.2020
CIT Doradca podatkowy
Projekt dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który właśnie trafił do Sejmu, zawiera zmienioną wersję definicji spółki nieruchomościowej. Nie rozwiązuje to jednak wątpliwości, a nawet rodzi kolejne problemy. Tymczasem firmy, których połowę majątku będą stanowiły nieruchomości, już od stycznia 2021 roku będą miały całkowicie nowe obowiązki.
Krzysztof Koślicki
02.10.2020
CIT Spółki
Rok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak sądy odważniej orzekają w sprawach frankowych - zwykle na korzyść frankowiczów. Częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt w złotowy ze stawką LIBOR. Mimo tego, banki nie są skłonne do zawierania ugód. Mogłoby to zmienić ujednolicenie orzecznictwa lub kolejny wyrok TSUE. Niezbędny jest głos Sądu Najwyższego - postulują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
02.10.2020
Kredyty frankowe
Spółka chciała uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Jego częścią miał być przedsionek. Okazało się jednak, że był on częścią korytarza prowadzącego do kilku lokali mieszkalnych, więc nie mógł stanowić pomieszczenia przynależnego tylko jednego z nich. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
02.10.2020
Budownictwo
Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2020
Budownictwo Prawo gospodarcze

Ernest Frankowski: Wymiar sprawiedliwości przed IT już nie ucieknie

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus a prawo
Kilka miesięcy pandemii pokazało, że nowe technologie mogą być przyczynkiem do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. Już teraz coraz bardziej zainteresowane są nimi kancelarie prawnicze i działy prawne. Środowisko ma pewne obawy, ale to co do niedawna było fantastyką naukową dziś staje się rzeczywistością - mówi Ernest Frankowski,
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus a prawo
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki, odpowiedzialny za dział budownictwo i między innymi projekty ustaw wspierające budownictwo, zrezygnował w czwartek ze stanowiska. O swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. Nie wiadomo jeszcze kto będzie jego następcą.
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Budownictwo

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Rozpoczął się drugi nabór wniosków o pożyczki lub dotacje dla spółek z udziałem samorządów produkujących energię cieplną. W nowym naborze o wsparcie będą mogły ubiegać się spółki, w których samorząd posiada ponad 50 proc., a nie jak poprzednio 70 proc., udziału. Na dofinansowanie inwestycji usprawniających transformację ciepłownictwa w powiatach jest 500 mln zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
PZC jest dokumentem celnym w rozumieniu przepisów VAT. Upoważnia zatem do odliczenia podatku naliczonego. Może to nastąpić w deklaracji za okres, w którym otrzymano ten dokument celny. Uznać trzeba, że otrzymanie następuje z chwilą pobrania przez podatnika stosownego dokumentu z serwera organów celnych - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Adam Bartosiewicz
01.10.2020
VAT Rachunkowość

Można już występować o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od czwartku ustawa umożliwia zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii. Możliwe to będzie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wnioski mogą być składane wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 października każdy kierowca, który przewozi zarobkowo pasażerów, musi posiadać licencję TAXI. To efekt zmian wprowadzonych przez nowelizację określaną jako LEX Uber. Pasażer miał więc jechać z licencjonowanym taksówkarzem zarówno z postoju taksówek, jak i zamawiając przewóz w Uber, Bolt czy Free Now. Miał..., bo wszystko wskazuje na to, że wydłużany już okres przejściowy na uzyskanie takiej licencji zostanie ponownie przesunięty - tym razem na koniec 2020 roku.
Agnieszka Matłacz
01.10.2020
Prawo gospodarcze

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Już w czwartek, 1 października, nowy jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) zastąpi dokumenty wysyłane obecnie. Od października nie trzeba będzie też wysyłać deklaracji podatkowych dla potrzeb VAT. Zmiany wymuszą jednak podawanie szczegółowych informacji o transakcjach. Konieczne będzie też nadanie nowych kodów GTU dla towarów i usług.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
VAT Rachunkowość
W przypadku połączenia odwrotnego, bez podwyższania kapitału zakładowego, dopuszczalne jest obniżenie przychodu spółki przejmującej o wartość emisyjną udziałów własnych przydzielonych wspólnikom spółki przejmowanej. Umożliwia to niedawna zmiana przepisów. Potwierdza to też najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
01.10.2020
CIT Doradca podatkowy Spółki

Przedsiębiorcy mogą zacząć się bać. Władza prezesa UOKiK będzie wielka

Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska prawo do blokowania stron internetowych bez wszczynania postępowania, bez wskazania okoliczności. Będzie mógł też dokonywać zakupów kontrolowanych z wykorzystaniem fałszywych dokumentów przygotowanych przez ABW, a także przeszukania przedsiębiorcy we wszystkich postępowaniach,
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji
Weszła w życie tzw. druga tarcza antykryzysowa dla turystyki. Ostateczna wersja niewiele się różni od tej pierwotnej. Rząd nie zgodził się na wydłużenie listy kodów PKD uprawniających do skorzystania ze zwolnień ze składek ZUS czy świadczenia postojowego. Z tych form wsparcia skorzystają agencje turystyczne, przewoźnicy, częściowo przewodnicy i piloci, ale już nie biura podróży. Dla nich powstanie specjalny funduszu, który udzieli im pożyczki na zwrot pieniędzy klientów za odwołane imprezy.
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
W dobie zdalnej pracy wielu firm i instytucji inspektorzy pracy żądają zwykle wcześniejszego przesłania mailem dokumentacji pracowniczej. Takie dane firmy muszą odpowiednio zabezpieczyć przed wyciekiem. To istotne, gdyż w tym roku doszło już do prawie dwóch tysięcy naruszeń ochrony danych w sektorze publicznym.
Grażyna J. Leśniak
01.10.2020
Prawo pracy BHP RODO
Dbając o bezpieczeństwo w sieci nie warto zmieniać hasła. Bill Burr – specjalista amerykańskiego National Institute of Standards Technology, który wymyślił tę zasadę w 2003, obecnie żałuje, że w ogóle przyszła mu do głowy. O wiele skuteczniejsze jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, choć i ta metoda może być zawodna - mówi Maciej Gawroński,
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Nowe technologie RODO

Bezpieczeństwo w sieci

Prawo karne LegalTech
W czasie pandemii wiele osób przeniosło życie prywatne i zawodowe do sieci. Nie wychodząc z domu,...
Jolanta Ojczyk Jacek Górski
01.10.2020
Prawo karne LegalTech
Senat opowiedział się za wykreśleniem przepisów odraczających powrót stawek VAT 22 i 7 proc. z przygotowanej przez resort finansów części ustawy dotyczącej przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Według senackiej zmiany, wyższe stawki VAT przestałyby obowiązywać z końcem tego roku.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2020
Finanse publiczne VAT Koronawirus a prawo
Likwidacja instytucji Rzecznika Finansowego przyczyni się do obniżenia poziomu ochrony praw konsumentów w Polsce – przestrzega RPO. I przekonuje, że gdyby uprawnienia RF miał przejąć Prezes UOKiK - organ administracji rządowej, nadzorowany przez premiera - to mógłby on wyważać między interesem publicznym a indywidualnym interesem konsumenta.
Krzysztof Sobczak
30.09.2020
Rynek i konsument Finanse
Minister finansów przedłużył terminy na zatwierdzenie sprawozdań finansowych. Więcej czasu mają spółdzielnie mieszkaniowe i podmioty (z wyłączeniem spółek handlowych), które mają liczne organy zatwierdzające i nie mają możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Krzysztof Koślicki
30.09.2020
Rachunkowość
Fałszywy pretekst spotkania, nieistniejące nagrody i rzekome promocje – ponad 1,6 mln zł kary zapłaci firma Swiss-Med, która zdaniem UOKiK takie techniki stosuje, by zwabić konsumentów na pokazy handlowe i sprzedać im produkty po zawyżonych cenach.
Krzysztof Sobczak
30.09.2020
Rynek i konsument
Obowiązująca od 10 września ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w krajach Unii wprowadza kilka dobrych rozwiązań, m.in. możliwość złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w tej sprawie. Z drugiej przewiduje kary za nierzetelne informacje. Przede wszystkim jednak może mieć duży wpływ na działalność krajowych jednostek badawczych i jednostek oceny technicznej
Radosław Chudy
30.09.2020
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że jeszcze przez rok, do 19 września 2021 r., można składać projekty budowlane na starych zasadach, zgodne z uchylonym rozporządzeniem z 2012 roku. Co więcej, według resortu, wydziały architektury mogą wnioskować o ich uzupełnienie właśnie na podstawie tych przepisów. Eksperci nie mają takiej pewności. Wiele spraw trafi więc do sądów.
Jolanta Ojczyk
30.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęła pierwsza skarga dotycząca przetwarzania danych osobowych podczas pracy zdalnej. Wiele wskazuje, że to nie jedyny taki przypadek w Polsce. Zdaniem ekspertów, to dowód na bagatelizowanie problemu ochrony danych przy pracy zdalnej i braku aktualizacji ryzyk z tym związanych.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2020
Prawo pracy RODO
Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. A kwoty przychodów zostaną podniesione z 50 mln zł do 100 mln zł i dopuszczone zostaną nowe formy zatrudnienia. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań wprowadzanych po konsultacjach z biznesem do projektu dotyczącego Estońskiego CIT-u
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
CIT Prawo gospodarcze

UE: Surowa kara za stworzenie karteli dostawców części samochodowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne
Grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro zapłacą dostawcy części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Jak stwierdziła Komisja Europejska, która nałożyła tę karę, firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski