Prawo.pl
Związki zawodowe prosiły RPO o interwencję w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Władze spółki utworzyły nową funkcję – rzecznika ds. etyki, który ma stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. W zasadach wyboru i funkcjonowania rzeczników jest wymóg, by kandydaci zawiesili członkostwo partyjne lub związkowe, składając jednocześnie oświadczenie o bezstronności.
Grażyna J. Leśniak
18.01.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki
BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes nałożył na banki kary w łącznej wysokości blisko 3 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2023
Rosnąca presja płacowa oraz popularyzacja pracy zdalnej sprawiają, że firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu w roku 2023 spodziewają się wyzwań związanych z pozyskiwaniem pracowników – wynika z najnowszego raportu płacowego Hays. Sytuacji pracodawców nie ułatwia kontynuacja silnej konkurencji o talent, dyktowanej rozwojem istniejących oraz powstawaniem nowych centrów w Polsce. Pomimo zmiany koniunktury gospodarczej, rekrutacje nadal planuje prowadzić aż 91 proc. pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
18.01.2023
Rynek Prawo pracy
Pracownik może ubiegać się o udzielenie urlopu bezpłatnego. Przyczyna skorzystania z niego powinna zostać dobrze uzasadniona, by skłonić pracodawcę do pozytywnego rozstrzygnięcia wniosku. W trakcie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nadal trwa, ale zawieszeniu podlegają prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Tym samym pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia.
Dorian Lesner
18.01.2023
Prawo pracy
Wielu frankowiczów z Getin Banku, którzy spłacili kapitał, po ogłoszeniu decyzji BFG dotyczącej przymusowej restrukturyzacji tego podmiotu, zaprzestało spłacania dalszych rat kredytu, zdając sobie sprawę, że odzyskanie kwot nadpłacanych ponad wypłacony przez bank kapitał kredytu będzie trudne. Teraz otrzymują wezwania do zapłaty od Velo Banku albo z firm windykacyjnych.
Regina Skibińska
18.01.2023
Banki Kredyty
Jedną z wielu nowości w CIT w ramach Polskiego Ładu w 2022 r. było wprowadzenie instytucji podatku od przerzuconych dochodów – w praktyce osobnego rodzaju opodatkowania CIT płaconego w określonych sytuacjach od ponoszonych kosztów. Tegoroczne zmiany przekształcają tę niszową regulację w kolejny uciążliwy obowiązek dla podatników ponoszących wydatki na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych.
Piotr Zaremba
18.01.2023
CIT Doradca podatkowy
Organy podatkowe nie mogą orzekać o odpowiedzialności osób trzecich-wspólników spółki za jej zobowiązania, jeśli sąd uchylił decyzje wymiarowe dotyczące zobowiązań samej spółki. Organy podatkowe mają obowiązek zawiesić postępowanie w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej do dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
18.01.2023
Ordynacja Doradca podatkowy
Osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. To próba nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne. Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Monika Sewastianowicz
17.01.2023
Cyberbezpieczeństwo oraz prywatność użytkowników – to dwie główne kwestie, jakie zdaniem Związku Cyfrowa Polska mogą być zagrożone przez wprowadzenie nowych ustaw o prawie komunikacji elektronicznej (PKE). Eksperci organizacji zwracają uwagę między innymi na kwestie dostępu służb do danych wrażliwych oraz na konieczność przenoszenia centrów danych do Polski.
Regina Skibińska
17.01.2023
Rynek Prawo AI Prawo gospodarcze
Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia 2023 r. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej, wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Finansów. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało o propozycjach uproszczenia od 1 stycznia 2024 r. ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Wskaźnik WIBOR nie odpowiada rzeczywistym źródłom i kosztom pozyskania kapitału na finansowanie kredytów. Realny wpływ na jego wysokość ma bank, a więc jedna ze stron umowy. Praktyka też wskazuje, że banki, zwłaszcza na pewnym etapie udzielania kredytów, dość skąpo wyjaśniały zawiłości związane ze zmienną stawką oprocentowania.
Mariusz Kucharski
17.01.2023
Banki Kredyty
Cyberprzestępcy sięgają po różne techniki manipulacji, aby pozyskać dane konsumentów. Może to nieść za sobą bardzo poważne skutki dla naszych portfeli i oszczędności - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I przypomina o swojej akcji: „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Aż 80 procent uczestników ankiety UOKiK otrzymało SMS o dopłacie za przesyłkę z podejrzanym linkiem
Krzysztof Sobczak
17.01.2023
Rynek i konsument RODO
Aż 85 proc. przedstawicieli wyższej kadry kierowniczej na przestrzeni ostatnich 5 lat brało udział w przynajmniej dwóch znaczących transformacjach ich organizacji – wynika z badania EY i University of Oxford’s Saïd Business School. Równocześnie aż 67 proc. badanych stwierdza, że w analogicznym okresie przynajmniej jeden proces zmiany nie osiągnął zakładanych rezultatów.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2023
Prawo pracy Zarządzanie

Walka UE z karuzelami VAT będzie mocno cyfrowa

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Zagadnienie zmniejszenia wartości przychodów fiskalnych w VAT od dłuższego czasu jest „pod lupą” Unii Europejskiej. Efekt długich prac nad ograniczeniem tego problemu ujrzał niedawno światło dzienne. Można powiedzieć, że w dość niedalekiej przyszłości rozliczanie VAT czeka wręcz rewolucja cyfrowa.
Krzysztof Kaźmierski
17.01.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Już obowiązują wyższe stawki za kilometrówkę

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy
Od 17 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, według których pracodawca pokrywa koszty używania pojazdów prywatnych używanych przez pracowników do celów służbowych. To pierwsza zmiana stawek od 2007 roku. Wymusiła ją inflacja i rosnące koszy eksploatacji pojazdów.
Katarzyna Nocuń Krzysztof Koślicki
17.01.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy
Od 1 kwietnia 2023 roku pracodawca będzie zobowiązany dokonywać wpłat do pracowniczych planów kapitałowych za osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji, chyba że taka osoba ponownie zrezygnuje z wpłat do PPK. Informacja o tzw. ponownym autozapisie powinna trafić do pracowników do końca lutego 2023 roku.
Anna Puszkarska
17.01.2023
Prawo pracy PPK
Postępowania dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki mają wychwytywać obchodzenie prawa przez sieci aptek za pomocą tzw. firm-słupów. Oznacza to jednak trwające nawet miesiącami szczegółowe inspekcje, podczas których prowadzenie działalności w sprzedanej aptece nie jest możliwe. Samorząd aptekarski uważa takie badanie za konieczne.
Katarzyna Nocuń
17.01.2023
Farmacja Zarządzanie Ochrona konkurencji
Sypią sią kary za palenie w piecach odpadami - grozi za to nawet 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie. Palenie byle czym, zawieszenie norm na węgiel, mniejsze zainteresowanie wymianą "kopciuchów" oraz przesunięcie w czasie wejścia w życie niektórych uchwał antysmogowych powoduje, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie.
Renata Krupa-Dąbrowska Zofia Jóźwiak
17.01.2023
Środowisko Odpady
Styczniowa nowelizacja przepisów podatkowych wprowadziła zmiany w zakresie podatku u źródła. Wydłużono m.in. ważność składanych oświadczeń. Złagodzono także warunek niepobierania przez płatnika podatku od odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych - bonów i obligacji skarbowych. Zmiany mają szanse uprościć rozliczanie podatku u źródła.
Wiesława Moczydłowska
17.01.2023
Doradca podatkowy Polski Ład
Efektywność ochrony wykonawcy wymaga uznania, iż wynikające z braku gwarancji zapłaty uprawnienie do odstąpienia od umowy może być wykonane bez uszczerbku dla uprawnienia do żądania wynagrodzenia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wskazane jest bardziej przejrzyste określenie, w rozporządzeniu ministra zdrowia, warunków i metod przeprowadzania przez pracodawców badania trzeźwości pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan. Obecny sposób ich sformułowania może utrudnić badanie trzeźwości pracowników, szczególnie w mikro i małych firmach.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2023
Prawo pracy
Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat. Według prawników przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
Krzysztof Sobczak
16.01.2023
Prawo gospodarcze
Ponad dwie trzecie rekrutujących uważa, że prowadzone w ich firmach rekrutacje mogłyby być krótsze – wynika z najnowszego badania eRecruiter. Trudna sytuacja ekonomiczna wpływa na plany zatrudnienia w organizacjach, które odczuwają skutki rosnących kosztów i szukają sposobów na optymalizację, także w związku z pozyskiwaniem nowych pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2023
Rynek Prawo pracy HR RODO
Resort finansów zapewnia, że przygotowywany projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych nie przewiduje objęcia opłatą cukrową żadnych nowych produktów. Według MF, celem zmian jest tylko uproszczenie poboru opłaty cukrowej i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami.
Krzysztof Koślicki
16.01.2023
Doradca podatkowy Finanse
Rzekome obniżki cen, fałszywe opinie konsumentów w sieci, źle oznaczone płatne reklamy w wynikach wyszukiwania - UOKiK sprawdza, jak rynek dostosował się do nowych przepisów wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus. Inspekcja Handlowa najpierw zajmie się informowaniem o obniżkach cen. Kontrole ruszają w 6 sieciach handlowych, a do ok. 40 przedsiębiorców zostały wysłane wystąpienia w sprawie możliwych nieprawidłowości.
Krzysztof Sobczak
16.01.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
W drugiej połowie 2022 roku wyraźnie można było zaobserwować spowolnienie na rynku pracy. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego popytu na pracę w trzecim kwartale 2022 roku, w tym czasie było o 11,7 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pytanie więc, jaki będzie rok 2023.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Przywrócenie równowagi ekonomicznej stron kontraktu, czyli dostosowanie treści postanowień odnoszących się do zmiany wynagrodzenia wykonawcy do realiów rynku, aktualnej sytuacji gospodarczej, w tym wysokiej inflacji oraz konkretnego zamówienia - to cel klauzul waloryzacyjnych, których przykłady przedstawia Urząd Zamówień Publicznych.
Jakub Depa Paulina Skórzewska
16.01.2023
Zamówienia publiczne Budownictwo
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła standardy dla adwokatów i aplikantów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Są to na razie nieobowiązkowe zalecenia, w prostej formule, pogrupowane tematami - dotyczące choćby tego, jak korzystać z różnych haseł do kont, szyfrowania danych czy z określonego oprogramowania.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2023
Prawnicy Prawo AI