Prawo.pl
Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
10.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W wielu krajach firmy mogą korzystać z ulg podatkowych związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Zakres odliczeń jest bardzo szeroki. Polski ustawodawca CSR rozumie jednak bardzo wąsko – na ulgę będzie można liczyć tylko wspierając działalność sportową, kulturową, naukę i szkolnictwo wyższe. Zdaniem ekspertów, na nowych przepisach najbardziej zyskają… korporacje zajmujące się zakładami sportowymi.
Krzysztof Koślicki
10.11.2021
Ordynacja CIT PIT Polski Ład

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Projektowana zmiana KSH zakłada, że rada nadzorcza nie ma narzędzi do sprawowania efektywnego nadzoru nad zarządem. To nieprawda, bo rada ma prawo żądać dowolnej informacji na temat prowadzenia spraw spółki, bo jest reprezentantem właściciela-udziałowca, którego majątkiem zarządza zarząd. Trzeba wiedzieć o co pytać i rozumnie zadawać pytania.
Michał Romanowski
10.11.2021
Rynek Spółki
We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. - Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska .
Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Środowisko Administracja publiczna
W Polsce brakuje wytycznych dotyczących targów w czasie czwartej fali pandemii – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Branży Targowej. Komitet przekonuje, że trzeba jak najszybciej wydać przepisy w sprawie wstępu i uczestnictwa w imprezach targowych, a takie obowiązują już w większości krajów na naszym kontynencie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

SA: Umowa o kredyt "Alicja" nieważna

Prawo cywilne Rynek i konsument
Umowa zawarta z PKO BP, w ramach której kredytobiorcom udzielony został kredyt „Alicja”, jest nieważna w całości, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględniając apelację kredytobiorców. Łączny koszt 90 tys. kredytu wyniósł ponad 400 tys. zł, czyli ponad cztery razy więcej, niż wartość samego kredytu.
Krzysztof Sobczak
09.11.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy
Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Dagmara Dominik-Ogińska
09.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Po złożeniu deklaracji VAT podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (UNR). Wpłaty podatku należy dokonać w euro na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Numer UNR trzeba podawać podczas dokonywania płatności – przypomniało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
09.11.2021
VAT Rachunkowość
Po zastrzeżeniach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów brytyjski producent rowerów – spółka Trek zmieniła dotychczasowe warunki umów ze swoimi kontrahentami. Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie ograniczać obszaru oraz kanałów dystrybucji.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Rynek i konsument
Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2021
Koronawirus szczepienia
W Polsce wciąż brak przepisów określającyh jasno, że compliance „prawnie” się opłaca. Istnienie dobrego CMS wciąż nie skutkuje obniżeniem sankcji. Aby przyspieszyć rozwój systemów zarządzania zgodnością, potrzebny jest ruch po stronie ustawodawcy. Początkiem budowania całego CMS powinno być wdrożenie systemów informowania o nieprawidłowościach, o może to zainicjować nowa ustawa.
Jolanta Ojczyk
09.11.2021
Prawo gospodarcze Compliance

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu faktur coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przepisy, które wprowadzą Krajowy System e-Faktur, czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Początkowo korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale od stycznia 2023 r. wystawianie e-faktur stanie się obligatoryjne. Eksperci wskazują na dużą niepewność podatników. Liczą, że firmy dostaną wystarczająco czasu, by przygotować się do nowych rozwiązań.
Krzysztof Koślicki
09.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.
Krzysztof Koślicki
08.11.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podmioty gospodarcze w coraz większym stopniu dokonują inwestycji oraz prowadzą rozliczenia wykorzystując kryptowaluty. Co więcej, pojawiają się również pożyczki i inne instrumenty oparte na kryptowalutach. Tymczasem jeśli kryptowaluty są wykorzystywane do regulowania zobowiązań, to transakcje tego typu są traktowane jak wymiana barterowa.
Regina Skibińska
08.11.2021
Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
08.11.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2021
Prawo pracy BHP
Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Nieruchomości
Łotewski parlament przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw Covid-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.11.2021
CIT PIT Polski Ład
Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć nowelę rozporządzenie w sprawie stawek opłat za wprowadzanie do środowiska niektórych substancji. Jednostkowe stawki opłat w tym projekcie zostały przygotowane na podstawie stawek określonych w projekcie odpowiedniego obwieszczenia.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Finanse
Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Prawo gospodarcze Polski Ład

Samorządy i stowarzyszenia mogą wnioskować o wsparcie na zakup samochodów elektrycznych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Od 22 listopada rozpocznie się nabór wniosków o dotacje na zakup pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem dla m.in. dla samorządów. Dotacje w ramach programu „Mój elektryk” obejmie samochody osobowe oraz dostawcze, a także pojazdy kategorii L.
Robert Horbaczewski
05.11.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy

Zmiany w wykorzystywanym programie TV tylko za zgodą nadawcy

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Obowiązująca od początku listopada nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, że programy i inne usługi medialne powinny być, co do zasady, rozpowszechniane bez skrótów, zmian, czy przerw. Ewentualne wprowadzanie modyfikacji w wykorzystywanym materiale telewizyjnym jest możliwe wyłącznie za wyraźną zgodą nadawcy - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet-Homenda.
Katarzyna Racka Weronika Herbet-Homenda
05.11.2021
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2021
Doradca podatkowy Polski Ład
Sztuczna inteligencja na usługach oficerów compliance? Tak, to możliwe. W firmach międzynarodowych zaczyna to być normą, tak samo jak standaryzacja systemu. Podobne zasady obowiązywać mają we wszystkich lokalnych oddziałach przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie uwzględnia się uwarunkowań lokalnych. Nikt tak nie zna specyfiki Singapuru czy Polski, jak ich mieszkańcy.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Compliance
Nie ma jakichkolwiek powodów, aby kreować po stronie Komisji Nadzoru Finansowego autonomiczne uprawnienie dla ustanawiania dla spółek - emitentów kuratora. Takie rozwiązanie nie tylko narusza gwarancje wymiaru sprawiedliwości służące przedsiębiorcom, ale może także wprowadzić chaos organizacyjny w ich funkcjonowaniu i naruszyć bezpieczeństwom obrotu - pisze prof. Katarzyna Bilewska.
Katarzyna Bilewska
05.11.2021
Prawo cywilne Spółki Finanse
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski