Prawo.pl
Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Dokumenty można składać do 13 września br.
Ret
30.07.2024
Własność przemysłowa
Firma farmaceutyczna nie może zawierać ugód i płacić części innych firm farmaceutycznych, by te nie kwestionowały ich prawa do posiadania patentu na dany lek zawierający konkretną substancję. Tego typu działania to ograniczanie konkurencji na rynku i wykorzystywanie swojej pozycji dominującej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Inga Stawicka
30.07.2024
Farmacja Prawo europejskie
Większość urządzeń elektronicznych w Polsce od 28 grudnia 2024 r. będzie musiała posiadać uniwersalne gniazda USB typu C. Chodzi m.in. o telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe czy słuchawki. Od 28 kwietnia 2026 r. przepisy te mają dotyczyć też laptopów - o zmianie poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.
Krzysztof Koślicki
30.07.2024
Domowe finanse Prawo europejskie
Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.
Grażyna J. Leśniak
30.07.2024
Prawo pracy BHP
Szykują się zmiany w obszarze kredytów nieobsługiwanych. Firmy dochodzące należności mają trafić pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i będą zobowiązane do uzyskania stosownego zezwolenia i spełnienia szeregu obowiązków nadzorczych. Projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów ma na celu m.in. zmniejszenie ryzyka związanego z kredytami zagrożonymi.
Regina Skibińska
30.07.2024
Banki Kredyty
Obowiązujący od 2023 roku zakaz amortyzacji mieszkań uderza w wynajmujących oraz osoby prowadzące biznes we własnym mieszkaniu. Nie zanosi się jednak na zmiany. Ministerstwo Finansów nie widzi w tym niezgodności z Konstytucją i nie prowadzi prac, które zmierzałyby do przywrócenia preferencji. Wyroki sądów są niejednolite, ale przeważają te niekorzystne dla podatników - sądy argumentują, że w sprawie powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny.
Monika Pogroszewska
30.07.2024
CIT PIT Rachunkowość

Układy zbiorowe pracy po nowemu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy, chociaż zawiera pewne korzystne zmiany, nie wpłynie znacząco na ożywienie porozumień zbiorowych w naszym kraju. Proponuje też zapisy uderzające w wolność rokowań zbiorowych, jedną z kluczowych wartości – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Przepisy unijnej dyrektywy DAC6, która wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych, są zgodne z prawem UE - wynika z poniedziałkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-623/22), dotyczącego sprawy belgijskich prawników. Według TSUE stopień precyzji i jasności terminologii użytej w przepisach dyrektywy nie podważa ważności tej dyrektywy.
Monika Pogroszewska
29.07.2024
Ordynacja Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził zgodność z prawem pożyczki przyznanej latem 2020 roku przez Austrię na rzecz Austrian Airlines. Ostatecznie oddalił skargę Ryanaira i Laudamotion na zatwierdzenie tej pomocy przez Komisję Europejską 23 czerwca 2020 r. Według niego państwo członkowskie może z obiektywnych przyczyn zastrzec dla jednego przedsiębiorstwa pomoc, mającą na celu naprawienie szkód spowodowanych zdarzeniem nadzwyczajnym.
Ret
29.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
W poniedziałek, 29 lipca, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wymiana informacji między 14 instytucjami kredytowymi w Portugalii przez ponad dziesięć lat może stanowić ograniczenie konkurencji ze względu na cel. Do portugalskiego sądu do spraw konkurencji należy jednak ostatecznie ustalenie, czy tak jest.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2024
Wymiar sprawiedliwości Finanse
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że rozporządzenie Bruksela I bis ma zastosowanie do sporu, mimo że konsument i organizator podróży mają miejsce zamieszkania i siedzibę w tym samym państwie członkowskim - pod warunkiem, że miejsce docelowe podróży znajduje się za granicą. Ten element zagraniczny wystarczy jednak, aby rozporządzenie zastosować.
Ret
29.07.2024
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji złożone w obecności notariusza w trybie art. 777 par. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego to jeden z szybszych sposobów dochodzenia roszczeń. Tego rodzaju tytuł egzekucyjny, potocznie nazywany jako „777”, pozwala uniknąć prowadzenia kosztownych i wieloletnich postępowań sądowych, przez co jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia umów np. najmu komercyjnego - pisze Milena Walczyk, prawnik w MAZE Legal.
Milena Walczyk
29.07.2024
Prawo cywilne

TSUE: Dostęp do świadczeń nie zależy od długiego zamieszkiwania w państwie UE

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Dostęp obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do środka z zakresu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej lub ochrony socjalnej nie może być uzależniony od warunku polegającego na zamieszkiwaniu w państwie członkowskim przez co najmniej dziesięć lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

ZUS: W 2023 roku 52,9 proc. pracujących rencistów stanowiły kobiety

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność Rynek pracy
W grudniu 2023 roku 293,2 tys. osób z ustalonym prawem do renty podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie rencistą. Spośród tych osób 251,1 tys. podlegało także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pracujących rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu zmalała – o ponad 19 proc. w 2023 r. w stosunku do 2015 r., a w stosunku do 2022 r. – o 3,1 proc. – wynika z danych ZUS.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność Rynek pracy
W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.
Marcin Szymankiewicz
29.07.2024
PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Każda fundacja w Polsce wykonuje zadania publiczne. Ma więc obowiązki wynikające z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej - tak wynika z orzecznictwa NSA. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, choćby te, że fundacje powinny prowadzić biuletyn informacji publicznej. Jeden z ostatnich wyroków zachwiał jednak tą linią orzeczniczą.
Monika Sewastianowicz
29.07.2024
Administracja publiczna RODO
Możliwe jest przyjęcie nawet znaczących ograniczeń dotyczących udzielania urlopów wypoczynkowych w pewnych okresach. Nie można jednak z góry, bez odniesienia do konkretnie istniejącej sytuacji, wyłączyć możliwości korzystania w regularnych okresach zwiększonego zapotrzebowania na pracę z urlopów na żądanie.
Marek Rotkiewicz
29.07.2024
Prawo pracy
Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Monika Pogroszewska
29.07.2024
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Gdy na dworze panują nieznośne upały, wiele osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w biurze czy mieszkaniu. Nie każdy klimatyzator można jednak zainstalować bez załatwienia formalności. Czasami również niezbędna jest zgoda zarządcy budynku, a nawet wojewódzkiego konserwatora zabytków. 
Katarzyna Niemiec
27.07.2024
Nieruchomości
Dane osobowe to dziś żyła złota. Na ich handlu można nieźle zarobić. Nie oznacza to jednak, że za każdym wyciekiem stoją cyberprzestępcy. Okazuje się, że często są to zbiegi okoliczności, zwykły pech czy bezmyślność. Przykładów nie brakuje - pracownik firmy gastronomicznej zgubił pendrive’a z danymi osobowymi. Kurierowi skradziono przesyłkę, która zawierała dane klientów banku. W obu tych wypadkach firmy zapłaciły wysokie kary pieniężne.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2024
RODO
W karcie informacyjnej lekarz błędnie zinterpretował notatkę o zasłabnięciu pracownicy i zapisał, że do poparzenia wrzątkiem doszło na skutek omdlenia. Skutkowało to wydaniem decyzji, w której organ odmówił przyznania prawa do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Sąd uznał, że twierdzenia z karty informacyjnej pozostawały w sprzeczności z pozostałymi dowodami, które wskazywały, że przyczyną wypadku nie było omdlenie, tylko pęknięcie dzbanka.
Dorian Lesner
27.07.2024
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Zatwierdzenie przez ministra klimatu i środowiska planu urządzania lasów ma kluczowe znaczenie dla ważności tego dokumentu, ponieważ jest to wymóg formalny nałożony ustawą. Tymczasem aż 46 z 430 funkcjonujących w Polsce nadleśnictw takich planów nie ma zatwierdzonych - mimo to prowadzi regularną gospodarkę leśną. To stanowi naruszenie prawa polskiego i europejskiego.
Regina Skibińska
27.07.2024
Środowisko Administracja publiczna
Obowiązkowa ocena skutków regulacji przy projektach poselskich i konsultacje społeczne przed I czytaniem oraz uzasadnienie do sejmowych poprawek, ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, podniesienie rangi wysłuchania publicznego oraz wymagane udostępnienie projektów w systemie informacyjnym Sejmu - to zmiany Regulaminie Sejmu RP przegłosowali posłowie. Realizują jeden z kamieni milowych KPO.
Robert Horbaczewski
26.07.2024
Administracja publiczna
Sejm odrzuci w piątek, 26 lipca, w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, autorstwa posłów PiS. Zakładał on skrócenie podstawowego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z 5 do 3 lat. Posłowie chcieli zachowania 5-letniego terminu przedawnienia dla zobowiązań o znacznej wartości - powyżej 1 mln zł - oraz wprowadzenia wydłużonego 10-letniego terminu w przypadkach takich jak m.in. wyłudzenia skarbowe, unikanie opodatkowania czy nadużycie prawa.
Monika Pogroszewska
26.07.2024
Ordynacja
Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy znajdującego się w stanie upadłości, jednak nie musi to być obligatoryjne dla zamawiającego. Kwestia ewentualnego udziału upadłego wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymaga jednak przede wszystkim starannej oceny ryzyka możliwości przyszłej realizacji zamówienia publicznego - tak po stronie zamawiającego, jak i po stronie wykonawcy - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Magdalena Zdanowska
26.07.2024
Zamówienia publiczne Upadłość
Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
26 lipca w Sejmie ma być procedowany poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i kodeksu karnego skarbowego. Jego podstawowe założenie polega na tym, że obniżony ma być z pięciu do trzech lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych (liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku). Ta zmiana nie będzie jednak dotyczyć zobowiązań, których wartość przekracza milion złotych. W tym wypadku nadal okres przedawnienia wynosić będzie pięć lat - pisze dr Łukasz Pilarczyk.
Łukasz Pilarczyk
26.07.2024
Ordynacja
Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły połowy ustalonego na 2020 r. celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.
Agnieszka Matłacz
26.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty
Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.
Regina Skibińska
26.07.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty
Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Tymczasem ostatnia duża regulacja unijna, czyli dyrektywa o handlu elektronicznym, powstała 20 lat temu! Te przepisy kompletnie już nie odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Trąciły mocno myszką. Dobrze więc, że mamy Akt o Usługach Cyfrowych i doczekaliśmy się odrębnych uregulowań dla dużych i małych graczy hostingowych, platform cyfrowych oraz wyszukiwarek internetowych. Wcześniej takich rozwiązań nie było - mówi prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2024
Nowe technologie Prawo europejskie