Prawo.pl

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie
Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Adam Hellwig Piotr Nowosielski
21.10.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie
Skierowany we wrześniu do Sejmu wyczekiwany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zawiera rozwiązania dotyczące kadr obrony cywilnej. Ale ustawodawca nadal nie uszczegółowił regulacji w zakresie struktury i hierarchii w korpusie obrony cywilnej oraz powoływania do służby w tej formacji.
Jarosław Dolny
21.10.2024
Samorząd terytorialny
Przepisy pozwalają na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem wynoszącym zaledwie 5000 zł. Niemniej konsekwencją takiego działania jest obowiązek osiągania zysku od początku działalności. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że gdy marża nie przewyższa kosztów, obowiązkiem członka zarządu jest przedstawienie wspólnikom konieczności dokapitalizowania spółki.
Dorian Lesner
21.10.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Nagrody w konkursie, w którym biorą udział osoby prowadzące działalność gospodarczą, powinny być opodatkowane tak jak pozostałe przychody z działalności gospodarczej, nie zryczałtowaną stawką 10 proc. - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Kwestia rozliczenia nagród od dawna budzi wątpliwości, a orzecznictwo sądów administracyjnych jest niejednolite. Zdaniem ekspertów ten problem powinien zostać wyjaśniony np. w interpretacji ogólnej ministra finansów.
Monika Pogroszewska
21.10.2024
PIT Małe i średnie firmy
Komisja Nadzoru Finansowego wzbrania się przed nadzorowaniem spółek publicznych pod kątem przestrzegania nowych przepisów o równowadze płci. Giełda Papierów Wartościowych, chociaż „rozumie i w pełni popiera intencje, jakie przyświecały projektodawcom”, to jednak obawia się trudności z realizacją niektórych założeń z uwagi na "uwarunkowania kulturowe”.
Tomasz Ciechoński
21.10.2024
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Jeżeli w restauracji jest legalnie sprzedawany alkohol, to nie ma przeszkód, aby eksponować go w witrynie. Jednak zawsze trzeba pamiętać o ogólnych restrykcjach, jakie często wiążą się ze reklamą bądź promocją alkoholu.
Konrad Dyda
19.10.2024
Rynek i konsument
Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Julianne Kokott wydała w czwartek opinię w sprawie dotyczącej polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości (sprawa C-453/23). Stanowisko rzecznik jest korzystne dla właścicieli infrastruktury kolejowej. Jak wskazują eksperci, Trybunał zajmuje się zagadnieniem wysokiej wagi, które dotyczy granic zasad pomocy publicznej.
Monika Pogroszewska
18.10.2024
Podatki i opłaty lokalne Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości wznowiło prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2024
Restrukturyzacja
Prezydent podpisał ustawę wydłużającą możliwość stosowania pasz genetycznie modyfikowanych (GMO) o 5 lat - do 1 stycznia 2030 r. Wejście w życie zakazu przesunięto, ponieważ w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2024
Środowisko
Nie wszystkie spółki dopełniły obowiązku rejestracji akcji, co stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa obrotu akcjami – zauważyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Odpowiedzią jest projekt ustawy, który przewiduje m.in. powiązanie rejestracji akcji z obowiązkowym wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz likwidację podziału akcji na akcje imienne i akcje na okaziciela.
Tomasz Ciechoński
18.10.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zarządcy restrukturyzowanej spółki nie można pozbawić wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość
Wtorkowa uchwała SN ma zastopować pochopne sięganie po art. 5 kodeksu cywilnego, aby ograniczać wynagrodzenia zarządców. Sąd podkreślił, że w znacznej części wynagrodzenie jest ściśle limitowane, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i ich skuteczności, które podlegają restrykcyjnej kontroli. Stąd też przyjął, że tylko i wyłącznie przepisy prawa restrukturyzacyjnego mogą w jakimkolwiek stopniu ograniczać wymiar wynagrodzenia zarządcy. Budzi to kontrowersje - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny.
Agata Duda-Bieniek
18.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość
Od początku tego roku w Polsce za sprzedaż napoju energetycznego dziecku można otrzymać karę grzywny. Jednak regulacje, które wprowadziły zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż nie były notyfikowane przez Sejm. Teraz do przepisów zgłosiły zastrzeżenia inne kraje i resort zdrowia występuje o notyfikację. Tyle tylko, że furtka dla bezkarnej sprzedaży energetyków dzieciom wciąż jest otwarta.
Beata Dązbłaż
18.10.2024
Rynek i konsument
Przepisy tzw. ustawy powodziowej weszły w życie z dnia na dzień po to, by jak najszybciej można było pomóc osobom i samorządom dotkniętym katastrofą. Prawnicy wskazują jednak, że nie wszystkie rozwiązania są dobrze przemyślane - przykładem jest prawo pierwokupu nieruchomości, które przyznano gminom. Szansa, że z niego skorzystają, jest raczej nikła, a mocno utrudni zawarcie umów osobom, które jakiś czas temu zdecydowały się na sprzedaż czy zakup nieruchomości.
Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2024
Nieruchomości Powódź
Skomplikowaną materię związaną ze sztuczną inteligencją będzie musiała opanować nie tylko specjalnie powołana do tego komisja, ale też chociażby Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Eksperci uspokajają jednak, że nowe regulacje, jakie przewiduje projekt ustawy, przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji, będą wprowadzane stopniowo.
Tomasz Ciechoński
18.10.2024
Prawo AI RODO Prawo europejskie
Przedsiębiorca nabywa używaną markową odzież i torebki od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Brak jest zatem możliwości zaewidencjonowania danych personalnych tych osób. Dokumentowanie zakupów odbywa się na podstawie dowodów wewnętrznych bez danych sprzedawcy. W takim przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony do opodatkowania sprzedaży tych towarów na zasadach VAT marża.
Marcin Szymankiewicz
18.10.2024
VAT Doradca podatkowy
Prawo unijne nie daje podstaw, by zakazać dystrybucji oprogramowania, które zmienia jedynie zmienne zapisane tymczasowo w pamięci operacyjnej konsoli do gier – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku wydanym 17 października br. Sprawa dotyczyła produktów uzupełniających do konsoli PlayStation.
Tomasz Ciechoński
17.10.2024
Prawo AI Prawo europejskie

TSUE: Bank zwraca część prowizji, po wcześniejszej spłacie kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
W czwartek, 17 października, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie przedterminowej spłaty kredytu na zakup nieruchomości. Przesądził, że konsument może odzyskać część prowizji za udzielenie kredytu, jeżeli nie został poinformowany, że prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek pracowniczego planu kapitałowego, może w każdej chwili zdecydować o przeniesieniu swoich oszczędności z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK. Może to robić w każdym wieku, dowolną ilość razy, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy.
Małgorzata Jankowska
17.10.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Wielu frankowiczów zderza się ze ścianą. Chcieliby mieć już święty spokój i rozliczyć się z bankiem bez procesu sądowego. Nie mają jednak jak, bo np. były małżonek się nie zgadza, albo nie ma z nim kontaktu. W takim wypadku banki zawsze odmawiają podpisania ugody. Zdaniem prawników frankowych, wcale nie musi tak być.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.10.2024
Banki Kredyty
Resort zdrowia ma przygotowany projekt, który najprawdopodobniej doprowadzi do całkowitego zakazu sprzedaży saszetek nikotynowych w Polsce. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale na przykładzie innych krajów widać już, że takie produkty stają się coraz większym problemem. Zwłaszcza że producenci zręcznie przyciągają młodych konsumentów opakowaniami, które są nawet nie tyle inspirowane, co identyczne jak te od popularnych cukierków. A to stwarza konkretne zagrożenia.
Inga Stawicka
17.10.2024
Rynek i konsument
Z roku na rok rośnie liczba osób, które prowadzą tzw. działalność nierejestrowaną - wynika z danych Ministerstwa Finansów. O ile w rozliczeniu za 2020 r. przychód z tej działalności wykazało ok. 24 tys. podatników, to w rozliczeniu za 2023 r. było ich już ponad 78 tys. Część z nich odnotowała jednak straty. Eksperci wskazują, że to potrzebne rozwiązanie, ale przepisy wymagają doprecyzowania, bo łatwo wpaść w pułapkę. Warto też wrócić do pomysłu wprowadzenia rocznego limitu przychodów, zamiast miesięcznego.
Monika Pogroszewska
17.10.2024
PIT VAT Małe i średnie firmy
Termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z nienależytego wykonania umowy o dzieło przysługującego na podstawie art. 471 k.c. rozpoczyna bieg w dacie oddania dzieła, wskazanej w umowie lub po upływie dwóch lat według art. 646 kodeksu cywilnego – taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego 15 października br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.10.2024
Prawo cywilne
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wdrażając unijne przepisy, m.in. podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić ubezpieczonych przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.
Ret/PAP
16.10.2024
Ubezpieczenia
Organ roboczo nazwany Komisją Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji ma nadzorować rynek, przyczyniać się do wzmacniania branży AI w Polsce oraz współpracować z innymi instytucjami publicznymi w zakresie sztucznej inteligencji. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę, 16 października, projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (SSI).
Tomasz Ciechoński
16.10.2024
Prawo AI Prawo europejskie

Banki coraz częściej rezygnują z apelacji w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Powoli zmienia się podejście banków do sporów z frankowiczami. Wprawdzie jeszcze nikt nie uznaje reklamacji kwestionujących treść umowy kredytowej, ale niektóre banki coraz chętniej uznają wyroki w pierwszej instancji i dążą do porozumień kompensacyjnych w celu zakończenia sporu. Z drugiej strony sprawy, które dotąd wpłynęły, już przyblokowały Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Regina Skibińska
16.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Nawet jeśli uznaje się, że bez ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, przepisy nie zniknęły z ustawy, to można twierdzić, że straciły domniemanie konstytucyjności i utrata ta może być brana pod uwagę przez sądy orzekające w indywidualnych sprawach. Ponadto, nawet przyjmując, że przepisy dalej obowiązują, to w świetle opisanych kontrowersji, wymierzanie na ich podstawie sankcji administracyjnych może zostać ocenione jako naruszające zasadę pewności prawa - pisze dr Filip Gołba, adwokat.
Filip Gołba
16.10.2024
Farmacja
Zamiast opasłych ksiąg, powinniśmy tworzyć w placówkach ochrony zdrowia jak najprostsze procedury dotyczące tego, jak w praktyce chronić wrażliwe dane medyczne pacjentów. Trzeba też przestać traktować ustawy i inne akty prawne jako uciążliwość, a zacząć na nie patrzeć jako na pomoc dla personelu medycznego - uważają eksperci. Tym bardziej, że przed nami wyzwania dotyczące wdrożenia nowych unijnych przepisów.
Inga Stawicka
16.10.2024
Prawo AI Opieka zdrowotna
Handlowcy uważają, że projekt nowelizacji ustawy o niemarnowaniu żywności oznacza dla nich wyłącznie kolejne kary, obowiązki sprawozdawcze oraz przepisy, które utrudnią im prowadzenie działalności. Resort rolnictwa zapowiada, że zaproponowane zmiany to dopiero początek drogi, aby jedzenia marnowało się mniej. Przedstawiciele NGO wskazują zaś, że przepisy wymagają dalszych prac.
Maria Dec-Kiełb
16.10.2024
Środowisko Odpady
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może karać nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne, z czego w ostatnim czasie chętnie korzysta. Co istotne, sankcje za umyślne działania i zaniechania mogą spotkać nie tylko członków zarządów spółek. Przykład? Ponad 400 tys. złotych kary otrzymał niedawno były dyrektor zarządzający, od kilku lat będący na emeryturze.
Tomasz Ciechoński
16.10.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od środy nie obowiązuje stan klęski żywiołowej w związku z powodzią

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź
Nie będzie przedłużenia stanu klęski żywiołowej na obszarach powodziowych. W nocy z wtorku na środę skończył się 30-dniowy termin obowiązywania rozporządzenia z 16 września. Rząd uchylił też drugie z rozporządzeń z 28 września, uzasadniając, że ustały przyczyny jego wprowadzenia. Jednocześnie zaktualizował wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi.
Robert Horbaczewski
15.10.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź