Kolejna miliardowa kara dla Google od Unii

Nowe technologie

Komisja Europejska nałożyła na Google 1,49 mld euro grzywny za uniemożliwianie konkurentom, np. Microsoftowi i Yahoo, zamieszczania reklam na stronach, z którymi potentat na rynku wyszukiwarek miał podpisane umowy. W sumie wszystkie trzy kary nałożone przez KE na Google wynoszą 8,25 mld euro.

21.03.2019

Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Sędzia Stępkowski o sprawie Żurka: działanie Izby Cywilnej krótkowzroczne

Wymiar sprawiedliwości

Nie chodzi o rozstrzygnięcie w sprawie odwołania sędziego Waldemara Żurka, a o zakwestionowanie powołania wszystkich nowych sędziów SN - mówi sędzia Aleksander Stępkowski odnosząc się do decyzji Izby Cywilnej, która zapytała szerszy skład, czy mógł on odrzucić to odwołanie. Sędzia ocenia, że takie działanie, w dalszej perspektywie będzie destrukcyjne dla całego SN.

21.03.2019

Billboardy przy dużych szpitalach: "Rządzący opamiętajcie się"

Opieka zdrowotna

W okolicach największych szpitali w polskich miastach pojawiły się billboardy z apelem OZZL: "Pacjenci w kolejkach i lekarze na dyżurach umierają. Rządzący opamiętajcie się". Zarząd OZZL zapowiada, że w czerwcu planują manifestację, później będą ograniczać zatrudnienie do jednego etatu.

21.03.2019

SN: Pierwsze sprawy na nowych zasadach najwcześniej od czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Specjalny zespół w Sądzie Najwyższym powołany do analizy i wprowadzania nowego regulaminu nadal pracuje. Pewne kwestie zostały jednak już ustalone - m.in. to, że sprawy przydzielane są według listy alfabetycznej, ale w poszczególnych kategoriach - tak by każdy sędzia miał porównywalną liczbę spraw zarówno tych najtrudniejszych jak i najprostszych.

21.03.2019

Handel podróbkami kwitnie nie tylko w Polsce

Prawo gospodarcze

Wartość zatrzymanych w 2016 roku podróbek markowych produktów to 509 mld dolarów, czyli aż 3,3 procent światowego handlu. Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

21.03.2019

Dyrektor szkoły ukarze niesfornego ucznia

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Pomalowanie uszkodzonej ławki, posprzątanie rozrzuconych śmieci, zamalowanie graffiti, przeproszenie nauczyciela lub innego ucznia - resort sprawiedliwości chce by dyrektorzy szkół na swoim podwórku rozwiązywali część problemów z dziećmi. Warunek - zgodę będą musieli wyrazić rodzice. Jeśli jednak tego nie zrobią sprawa trafi do sądu.

21.03.2019

Będzie spotkanie rządu ze związkowcami ws. oświaty

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Na 25 marca przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) zwołała nadzwyczajne posiedzenie prezydium RDS ws. zapowiadanego strajku w oświacie. W rozmowach ma wziąć udział szef ZNP Sławomir Broniarz, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

21.03.2019

Wyrok NSA zagrożeniem dla istnienia 5 tysięcy aptek

Prawo gospodarcze Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w aptece zawsze musi być obecny farmaceuta z uprawnieniami kierownika. To precedens, bo do tej pory inaczej interpretowano przepisy. Gdyby nagle zaczęto je tak restrykcyjnie stosować, ok. 5 tys. aptek zostałoby zamkniętych z powodu braku obsady farmaceutów z odpowiednimi uprawnieniami.

21.03.2019

Prezydent rozmawiał z premierem o postulatach nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W środę wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim dotyczące postulatów nauczycieli dotyczących wzrostu ich wynagrodzeń. Rozmowa trwała około dwóch godzin, ale o jej rezultatach nie poinformowano.

20.03.2019

Sprawa sędziego Żurka: Izba Cywilna pyta szerszy skład o decyzje Izby Kontroli

Wymiar sprawiedliwości

Zdecydowała o tym ponownie zajmując się wnioskiem o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z rozpatrzenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS o jego przeniesieniu do innego wydziału. 8 marca, zanim Izba Cywilna zajęła się sprawą, sędzia Izby Kontroli Aleksander Stępkowski - jedyny nie objęty wnioskiem - odrzucił to odwołanie.

20.03.2019

Rzecznik dyscyplinarny: Krytyka naszych działań legitymizuje patologię

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Próby kwestionowania legalności oraz trafności merytorycznej działań rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych to wsparcie dla nagannych postaw wśród sędziów - twierdzi Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. I upomina, rzecznika praw obywatelskich w tej sprawie.

20.03.2019

Pieniądze na usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Gminy będą miały szanse na zwiększenie godzin usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. W 2019 roku rząd przeznaczył 60 mln zł na wsparcie w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

20.03.2019

Rzecznik upomniał się o 350 tys. zadośćuczynienia dla pacjentki

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta, który może brać udział w postępowaniach cywilnych dotyczących naruszenia praw pacjenta, wniósł pozew o zapłatę na rzecz pacjentki zadośćuczynienia w kwocie 350 tys. zł z tytułu zawinionego naruszenia jej praw do udzielanych z należytą starannością świadczeń zdrowotnych związanych z porodem oraz do informacji o stanie zdrowia.

20.03.2019

Wybrano nowy skład Rady Rynku Pracy

Rynek Prawo pracy

Zbigniew Żurek z Business Centre Club, Andrzej Radzikowski Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan - m.in. te osoby będą zasiadać w Radzie Rynku Pracy. Kadencja rady będzie trwała do 2023 roku.

20.03.2019

Rzecznik MŚP krytykuje sejmowych analityków za ocenę skutków ograniczenia handlu

Rynek Prawo pracy

Biuro Analiz Sejmowych dopuściło się braku profesjonalizmu sporządzając raport na temat skutków ograniczenia handlu w niedzielę - stwierdził w liście do premiera rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Według tego raportu, z powodu wejścia w życie ustawy tygodniowe obroty małych sklepów spadły o 20-30 procent.

20.03.2019

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

20.03.2019

MZ: Lekarz rodzinny może, ale nie musi wystawić zaświadczenia dla sportowca

Opieka zdrowotna

Od 1 marca br. zawodnicy-amatorzy mogą uzyskać zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak lekarze rodzinni nie chcą ich wystawiać, bo ich zdaniem przepisy nie dają im do tego odpowiednich uprawnień. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że lekarz poz może, ale nie musi wystawić takie zaświadczenie

20.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski