Będzie nowe prawo o planowaniu przestrzennym, ale nie wiadomo kiedy

Budownictwo

Zespół doradców ministra rozwoju zakończył prace nad założeniami reformy. Prawo budowlane ma być nowelizowane, powstanie natomiast nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety, żadnego z tych projektów nie ma jeszcze w wykazie prac legislacyjnych rządu.

12.02.2019

Fiskus będzie dalej blokował podejrzane rachunki

Ordynacja

Ministerstwo Finansów jest zadowolone z działania systemu blokowania rachunków bankowych, które mogły być wykorzystane do wyłudzeń podatków. Przez siedem pierwszych miesięcy jego funkcjonowania zablokowano ponad 10 mln zł. Przepisy w tym zakresie znajdują się też w najnowszej wersji projektu nowej ordynacji podatkowej. Zdaniem ekspertów, system wymaga jednak gruntownych poprawek.

12.02.2019

MS: Ustawa o pracownikach wymiaru sprawiedliwości jeszcze przed wyborami

Wymiar sprawiedliwości

Opracowywana ustawa - jak zapewniono podczas spotkania wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika z przedstawicielami Porozumienia Związków Zawodowych Wymiaru Sprawiedliwości - ma wprowadzić mnożnikowy system wynagradzania pracowników sądów i prokuratorów. Związkowcy obawiają się jednak, czy będą wystarczające środki na podwyżki

12.02.2019

Wróblewski: Spełniamy wszystkie warunki, żeby płace rosły

Rynek Prawo pracy

Na dziś nie ma powodów mówić, że wzrost płac wyhamuje - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, komentując dane GUS na temat wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wśród czynników, które będą miały wpływ na podwyżki płac wymienił m.in. brak pracowników na polskim rynku, rosnące koszty utrzymania w tym wzrost cen mieszkań oraz starzenie się społeczeństwa.

12.02.2019

Norwegia usuwa polskiego konsula, Polska wyrzuca Norwega

Administracja publiczna

Ponieważ norweski MSZ podtrzymał swoją decyzję o wydaleniu polskiego konsula Sławomira Kowalskiego, polskie władze w ramach retorsji nakazały wyjazd z jednego z konsulów Królestwa Norwegii.

11.02.2019

RPP zapewnia: prawa osób przebywających w Gostyninie przestrzegane

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych osób przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (KOZZD). W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta stopień przestrzegania ich praw jest na podobnym poziomie jak w wielu innych szpitalach psychiatrycznych, a obowiązujące przepisy chronią ich prawa pacjenta.

11.02.2019

Unijna reforma prawa autorskiego zmusi internet do cenzurowania treści

Nowe technologie

Z obowiązku monitorowania treści zamieszczanych przez użytkowników mają być zwolnione tylko platformy internetowe, które istnieją krócej niż trzy lata, mają dochody niższe niż 10 mln euro oraz mniej niż 5 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Zdaniem ekspertów te kryteria spełni niewiele serwisów. Na filtrowanie powinien się przygotować m.in. Wykop.pl

11.02.2019

Raport: W Polsce za 30 lat może mieszkać 50 mln osób

Finanse publiczne BHP

Uproszczenie procedur związanych z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców, zmniejszenie obciążenia płac podatkami i parapodatkami, uelastycznienie prawa pracy, obniżenie kosztów budownictwa mieszkaniowego przez zniwelowanie biurokracji - wprowadzenie tych zmian w prawie, według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, pomoże poprawić trudną sytuację demograficzną Polski.

11.02.2019

Fedorczuk: Płace nie będą już rosły tak szybko, jak w 2018 roku

Rynek Prawo pracy

W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk. Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 r. wyniosło 4585,03 zł

11.02.2019

Minister apeluje o współpracę na rzecz jakości edukacji

Zarządzanie oświatą

"Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości" - to podpisany w poniedziałek przez minister Annę Zalewską dokument, w którym szefowa MEN zaapelowała do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskiej szkoły o podjęcie wspólnej pracy na rzecz podniesienia jakości oświaty.

11.02.2019

KE: Kary za nielegalny ubój mają być skuteczniejsze

Prawo gospodarcze

Polska musi uszczelnić system nadzoru nad ubojem zwierząt, m.in. zwiększyć kary. Takie zalecenia przesłała w piątek Komisja Europejska. W poniedziałek o nielegalnym uboju mówił w Brukseli główny lekarz weterynarii podczas spotkania unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

11.02.2019

Kamery przy widzeniu z adwokatem uderzają w prawo do obrony - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Spotkania z adwokatami osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych, powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem dostrzega też szefostwo Służby Więziennej, bo zaleciło by takie spotkania nie były monitorowane. Skargi nadal jednak napływają, a na monitorowane sale zgadzają się też adwokaci.

11.02.2019

Komornik skazany za zajęcie rzeczy wyłączonych z egzekucji

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydał wyrok skazujący wobec Ireneusza S., byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w tym mieście m.in. za zajęcie przedmiotów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, które były zgodnie z prawem wyjęte spod egzekucji.

11.02.2019

Szczepione dzieci premiowane w przedszkolach - rusza zbiórka podpisów pod projektem

Opieka zdrowotna

Dziecko, które ma komplet szczepień ma dostać więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola - to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium. Podpisów jest ok. 25 tys. do 6 maja trzeba zebrać 100 tys., żeby projektem zajął się Sejm.

11.02.2019

Handlowcy i OPZZ: Można zmienić ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

Rynek Prawo pracy

Ograniczenie zakazu handlu do dwóch niedziel w miesiącu, dopuszczenie do pracy studentów, seniorów oraz osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy - m.in. takie zmiany zdaniem związkowców i pracodawców można byłoby wprowadzić do projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

11.02.2019

Wynagrodzenie twórcy trzeba określić kwotowo lub w procentach

PIT

Pracownik, który tworzy programy komputerowe lub inne dzieła, ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli wyższe koszty mają mieć zastosowanie tylko do części wynagrodzenia, trzeba ją dokładnie określić. Nie wystarczy jednak wskazanie czasu potrzebnego do stworzenia dzieła.

11.02.2019

Pomoc prawna tylko od wykwalifikowanego prawnika - adwokatura ma projekt

Prawnicy

Projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych zostanie w lutym przedstawiony do konsultacji. Proponowana przez NRA regulacja ma gwarantować, że świadczone będą jedynie przez wykwalifikowanych prawników. Do inicjatywy sceptycznie nastawione jest Ministerstwo Sprawiedliwości

11.02.2019

Dyrektor organizuje pracę szkoły, także gdy nauczyciele strajkują

Kadry w oświacie

Masowe L4, zapowiedź kolejnej akcji strajkowej - nauczyciele walczą o podwyżki płac. Podczas protestów to na dyrektorów spadnie konieczność zorganizowania pracy szkół. Muszą też zadbać, by uczniowie zrealizowali program, bo jak podkreśla resort edukacji, nie ma możliwości przedłużenia roku szkolnego.

11.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski