Ziobro, pytany w czwartek w "Gościu Wydarzeń", kiedy poznamy projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN odparł: "nie ma takiego projektu, przynajmniej dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata - reformy sądownictwa".

Czytaj: Dalsza reforma sądownictwa coraz bliżej - projekty gotowe>>

Cztery lata temu czerwone światło dla reformy

Jak mówił, cztery lata temu, jako minister sprawiedliwości dostał "czerwone polityczne światło", że nie należy tego kontynuować. "Biło ono od dużego koalicjanta, ale też od pana premiera, że w tej chwili jest szansa, aby porozumieć się z Europą, z Unią Europejską".

Dodał, że można jeszcze raz rozpocząć. - Mam nadzieję, że tak się stanie. W tym całym dużym projekcie jest też miejsce na gruntowną zmianę Sądu Najwyższego i w ramach tych zmian przeformułowania miejsca Izby Dyscyplinarnej - wskazał. 

Projekt? Już jest

Minister dodał, że projekt już jest i co więcej - projekty, jeśli chodzi o strukturę sądownictwa powszechnego są i leżą w szufladzie już od czterech lat. - Sytuacja musiała dojrzeć, by pojawił się taki moment, kiedy będzie można te projekty uruchomić. Mam nadzieję, że niebawem to nastąpi - jestem w trakcie konsultacji politycznych. Chodzi o to, żeby nie było wielkich perturbacji i byśmy mogli przeprowadzić cały ten proces w sposób zgodny z poszanowaniem naszej suwerenności" - powiedział Ziobro.

Wraca sprawa spłaszczenia struktury w sądach

Ziobro przypomniał, że jednym z założeń reformy jest spłaszczenie struktury do dwóch szczebli w sądownictwie powszechnym . Wyraził przy tym nadzieję, że uda się przedstawić szczegóły proponowanych zmian szybko i "jest to kwestia tygodni".

- Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo tego wymaga dżentelmeńska relacja w ramach polityki. (….) Chciałbym, aby to porozumienie polityczne stało się faktem i wtedy będziemy mgli wyjść ze szczegółami, mając przekonanie, że uda się ten projekt przeforsować do końca w całości" – mówił.