Rodzice chcą Big Brother'a podczas lekcji, ale o kamerkach decyduje dyrektor

Szkoła i uczeń

Gry komputerowe, czat ze znajomymi, gapienie się w okno, czytanie książek, czy ściąganie na testach - lista przewinień uczniowskich podczas e-lekcji zdaje się nie mieć końca. Coraz częściej więc sami rodzice naciskają na nauczycieli by wprowadzili obowiązek włączania kamerek. Tymczasem mimo, że pandemia trwa ponad rok, odgórnych wytycznych nadal brak, a dyrektorzy i prawnicy mają sporo wątpliwości.

17.03.2021

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.

17.03.2021

Opozycja popiera pomysł PiS, by nie tylko lekarze kwalifikowali do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Kwalifikować do szczepienia będą nie tylko lekarze. Takie uprawnienie zyskają też inne zawody medyczne, np. pielęgniarki. Nowelizacja ustawy epidemicznej w tej sprawie jest procedowana w Sejmie błyskawicznie i ma poparcie opozycji. Już jutro może zostać uchwalona. Ma obowiązywać już następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.

16.03.2021

Samorząd lekarski: Tylko lekarz może badać i kwalifikować do szczepienia

Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę w przepisach, która spowoduje, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. - Badanie pacjenta i kwalifikacja do szczepienia jest wyłącznym uprawnieniem zawodowym lekarza – podkreśla w wydanym we wtorek stanowisku Naczelna Rada Lekarska.

16.03.2021

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odzyskanie 53 tysięcy złotych

Domowe finanse PIT

Ulga termomodernizacyjna to regulacja wspierająca przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dzięki niej, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania niektóre wydatki, np. na ulepszenie budynku lub zastosowanie nowego źródła energii, i w rezultacie zapłacić niższy podatek dochodowy – tłumaczy Karolina Demska, ekspert KPMG w Polsce.

16.03.2021

Frankowicze piszą do ministra w sprawie stanowiska rektorów

Kredyty frankowe

Pojawiają się kolejne reakcje na stanowisko rektorów uczelni ekonomicznych w sprawie kredytów frankowych. Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, napisał list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z wnioskiem o podjęcie stosownych kroków wobec uczelni.

16.03.2021

W SN konflikt na tle sprawozdania z działalności

Prawnicy

Senat może odrzucić sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego, czego konsekwencją będzie negatywna ocena Pierwszej Prezes tego sądu, która nie sprostała obowiązkom ustawowym. Nie zwołała bowiem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów i nie poddała dokumentu pod dyskusję. Pandemia Covid-19 nie może być przyczyną przyjęcia takiego pozaprawnego trybu - uważają sędziowie.

16.03.2021

Będą dodatkowe zajęcia dla wyrównania braków po nauce zdalnej

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.

16.03.2021

MZ: Lekarskie egzaminy specjalizacyjne po 17 maja

Zawody medyczne Koronawirus

Wbrew postulatom środowiska lekarskiego minister zdrowia nie chce zwolnić uczestników specjalizacji z egzaminu ustnego, zgadza się natomiast na przesunięcie jego terminu. - Będziemy chcieli nie tyle zwolnić z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, co raczej przesunąć ten egzamin na termin późniejszy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

16.03.2021

Smartfon przeszkadza w pracy - trzy sposoby na ograniczenie używania

Prawo pracy BHP

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć? Według Personnel Service, są trzy najlepsze sposoby na poradzenie sobie z cyfrowym rozproszeniem, by pracować efektywniej.

16.03.2021

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.

16.03.2021

Mimo pandemii więcej unijnych patentów z Polski

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W 2020 roku polskie firmy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze złożyły więcej zgłoszeń patentowych niż w roku 2019 - podał we wtorek mieszczący się w Monachium Europejski Urząd Patentowy (EPO). Ten przyrost wynosi 4,3 proc., a najwięcej zgłoszeń było w kategoriach: procesy termiczne i aparatura oraz branża farmaceutyczna, technologie medyczne, transport, biotechnologia oraz "meble, gry".

16.03.2021

Przedsiębiorcy chcą zawrzeć pakiet dla ratowania zdrowia

Finansowanie zdrowia

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia dzięki niewielkiemu wzrostowi składki zdrowotnej oraz wprowadzenie Pracowniczych Planów Zdrowotnych proponuje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Przekonuje, że jest to konieczne, bo rośnie dług zdrowotny, nowe wyzwania wymagają nowych technologii, potrzeby wynikające z pandemii są ogromne, a ponadto rośnie presja płacowa zawodów medycznych.

16.03.2021

Od wtorku zmiany w teleporadach - to pacjent zdecyduje o formie kontaktu z lekarzem

Pacjent Opieka zdrowotna

Od wtorku, 16 marca, zmieniają się zasady korzystania z teleporad udzielanych w przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. To pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z porady zdalnej. W przypadku podejrzenia nowotworu i pogorszenia się stanu osoby przewlekle chorej porada przez telefon nie będzie możliwa.

16.03.2021

Przemoc wobec dzieci nadal polskim problemem - braki na każdym etapie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.

16.03.2021

ZUS odłożył sprawę pracownika na półkę, bo nie doczekał się wyjaśnień od pracodawcy

Ubezpieczenia społeczne

Nawet wygrana przed sądem, nakazująca pracodawcy wypłatę zaległego wynagrodzenia za okres, z którego była naliczana podstawa wymiaru świadczeń, nie daje gwarancji, że ZUS wypłaci pracownikowi wyrównanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Urzędnicy żądają wyjaśnień w sprawie korekty ZUS RCA, a nie doczekawszy się ich – odkładają sprawę ad acta. Zdaniem ekspertów, nieprawidłowo.

16.03.2021

Cyfryzacja pozbawia starszych pacjentów bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmianę

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.

16.03.2021

Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich zagrożone, samorządy alarmują

Samorząd terytorialny

W nowej perspektywie finansowej w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej nie będzie pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem samorządy podkreślają, że takie projekty w największym stopniu wpływają na standard i jakość życia mieszkańców wsi. A Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że to przez drastyczne zmniejszenie środków programu.

16.03.2021

Księgowi: MF tak upraszcza przepisy, że mamy coraz więcej pracy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Apel księgowych o zapewnienie większej stabilności prawa podatkowego nie zyskał zrozumienia Ministerstwa Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie dłuższego vacatio legis nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie widzi też możliwości wprowadzania zmian tylko raz w roku. W rezultacie księgowi i biura rachunkowe prowadzą walkę z czasem,

16.03.2021

Co pedofilowi się "upiecze", nastolatkowi niekoniecznie - wpis do rejestru nawet za zdjęcie

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

16.03.2021