Samorządy zorganizują transport bezpośredni dla niepełnosprawnych dzięki grantom z PFRON

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Przewozy door-to-door będą od przyszłego roku realizowane w samorządach dzięki realizacji pilotażowych projektów transportu dla osób wymagających wsparcia w przemieszczaniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił właśnie listę rankingową wniosków o przyznanie grantu. Oprócz przejazdów sfinansować będzie można instalację podjazdów w budynkach czy windy.

14.12.2020

Nowe zawody w szkolnictwie branżowym

Zarządzanie oświatą

Na liście profesji nauczanych w szkołach branżowych znajdą się kolejne cztery. O wprowadzenie nowych zawodów do MEiN wystąpili minister rozwoju i technologii oraz minister infrastruktury. Dotyczą przede wszystkim obsługi targów oraz branży transportowej.

14.12.2020

Prawie 2 mln zł kary za brak zabezpieczenia danych osobowych

Prawo gospodarcze RODO

Firma Virgin Mobile Polska ma zapłacić karę w wysokości 1,9 mln zł za brak wdrożonych odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdził, że spółka naruszyła określone w RODO zasady poufności danych i rozliczalności.

14.12.2020

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.

14.12.2020

Unia wyda obligacje i wprowadzi podatki od firm dla ratowania gospodarek po pandemii

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Szczyt przywódców Unii Europejskiej zakończony w zeszłym tygodniu dał państwom członkowskim zielone światło dla wprowadzenia instrumentów prawnych w postaci krajowych planów ratunkowych dla przedsiębiorców i służby zdrowia, które ucierpiały z powodu kryzysu pandemii COVID-19. Ma w tym pomóc unijny Fundusz Odbudowy, który został zaakceptowany podczas tego szczytu.

14.12.2020

Akcja "Masz głos" rozpoczyna serię rozmów o wyzwaniach w pracy samorządowca

Samorząd terytorialny

„Samorząd od kuchni” to cykl rozmów z samorządowcami, który rozpoczyna Akcja Masz Głos Fundacji Batorego. Pierwszym gościem będzie Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Szymon Osowski, prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, zapyta go między innymi, jak dziś w Polsce wygląda rządzenie na poziomie lokalnym.

14.12.2020

Surowa kara dla Biedronki za nadużywanie przewagi kontraktowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 723 miliony złotych kary ma zapłacić właściciel sieci sklepów Biedronka - spółka Jeronimo Martins Polska za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który twierdzi, że spółka w arbitralny sposób narzucała dostawcom niektóre rabaty. To największa do tej pory sankcja za wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

14.12.2020

Pojęcie modernizacji nie wróci do prawa budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie ma potrzeby przywrócenia w Prawie budowlanym pojęcia „modernizacja” – ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem resortu prowadziłoby to chaos pojęciowy w przepisach prawa. Jednak zdaniem części samorządowców rozróżnienie między „remontem”, a „modernizacją” skróciłoby czas inwestycji i zmniejszyło koszty.

14.12.2020

Zażalenia poziome będą mniej dotkliwe - MS poprawia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia, które nie zostały przypisane do katalogu poziomych ani dewolutywnych miałyby być co do zasady rozpoznawane przez sąd drugiej instancji - przewiduje jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobnie zresztą jak te w przedmiocie zabezpieczenia. Zmiana - jeśli wejdzie w życie - będzie istotna bo "osierocone" zażalenia spędzają sen z powiek uczestników postępowań i sędziów.

14.12.2020

Domy Wczasów Dziecięcych trzeba dostosować do współczesności

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Domy Wczasów Dziecięcych to relikt z poprzedniej epoki, nie przystaje do dzisiejszych czasów, ale ma się dobrze, a raczej miał do tej pory, dzięki podwójnemu, a czasem nawet potrójnemu finansowaniu. Samorządowcy postanowili urealnić przepisy, zlikwidować podwójne finansowanie. Powstał projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych placówek.

14.12.2020

Unijny system otworzy przed Polakami nowe możliwości oszczędzania na emeryturę

Emerytury i renty Prawo unijne

Ogólnoeuropejski system oszczędzania emerytalnego ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Można też będzie zaoszczędzić na podatkach.

14.12.2020

Rząd walczy z oddawaniem przez gminy szkół i... premiuje to finansowo

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Poprawmy prawo

Zmiany prawa z ostatnich kilku lat mocno ograniczyły autonomię samorządów w kwestii swobodnego kształtowania sieci szkół. Jednak nadal przepisy, zwłaszcza te dotyczące finansowania, premiują gminy, które omijają Kartę Nauczyciela, wyzbywając się zadań oświatowych na rzecz stowarzyszeń i podmiotów prywatnych. Zdaniem samorządowców i nauczycielskich związków potrzebna jest spójna polityka w tym zakresie.

14.12.2020

Wspólnie zadbajmy o lepsze prawo

Poprawmy prawo

Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.

14.12.2020

Liczy się aktywność i specjalizacja - COVID nie rozpieszcza, prawnicy walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.

14.12.2020

Olsztyński sąd w trybie korespondencyjnym prowadzi sprawę Agnes Trawny

Prawo cywilne

Mieszkająca na stałe w Niemczech Agnes Trawny wniosła do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew pod koniec 2019 roku. Domaga się od Skarbu Państwa zapłaty 700 tys. zł za ziemię, którą sprzedano po jej wyjeździe do Niemiec. Proces z powodu pandemii nie zdążył się rozpocząć w tradycyjnej formie.

13.12.2020

Gowin o błędach Ziobro, ojcu Rydzyku i przejęciu lokalnych mediów przez Orlen

Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin w wywiadzie udzielonym Onetowi krytykuje Zbigniewa Ziobrę za odrzucenie kompromisu w sprawie unijnego budżetu. Przyznaje się również, że nie wiedział, iż państwowa spółka Orlen kupuje wydawnictwo Polska Press. I zapowiada, że dojdzie do dywersyfikacji tego zbyt rozbudowanego stanu posiadania. Tymczasem w sobotę Onet poinformował, że PKN Orlen chce przejąć "Rzeczpospolitą".

13.12.2020

8319 zespołów zgłosiło się do programu szczepień. Ile placówek, rząd nie podał

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Do piątku do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Według Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień, pozwoli to jednak wykonać 3,4 miliona szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności jednak zaszczepiony będzie personel medyczny w tzw. szpitalach węzłowych.

12.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Pielęgniarki mówią dość i szykują się do strajku

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pielęgniarki rozpoczęły spór zbiorowy ze szpitalami. Są przemęczone i nie mogą dłużej tolerować chaosu w ochronie zdrowia, złych warunków pracy i niskich płac. Nie planują odchodzić od łóżek pacjentów, ale alarmują, że coraz więcej pielęgniarek chce pracować za granicą. Zaznaczają, że ich żądania są skierowane do rządu, a nie do dyrektorów szpitali.

12.12.2020

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.

12.12.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski