ZUS: Dziś ostatni dzień na zgłoszenia do Małego ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS Plus, powinni zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia 2022 roku. Firmy, które korzystały z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Muszą jedynie złożyć formularze rozliczeniowe – przypomina ZUS.

31.01.2022

Przyznaliśmy nagrody dla Uczestników akcji Poprawmy prawo

Poprawmy prawo

Kończymy tegoroczną edycję akcji Poprawmy prawo. Wskazujemy w niej problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi przede wszystkim o regulacje mające istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do akcji zaprosiliśmy także naszych Czytelników. Troje z nich otrzymało cenne nagrody za najlepsze zgłoszenia.

31.01.2022

MRiPS analizuje uwagi do projektu ustawy o sygnalistach i pracuje nad finalną wersją

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Duża liczba uwag do projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, jakie wpłynęły do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej spowodowała, że resort wciąż je analizuje. Jak nas poinformowano, w ministerstwie trwa intensywna praca nad wypracowaniem ostatecznej wersji projektu. Nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu. Termin na wdrożenie unijnej dyrektywy upłynął 17 grudnia 2021 roku.

31.01.2022

UOKiK: Sklepy niesłusznie nie chcą sprzedać mięsa

Rynek i konsument

Sieci handlowe i duże zakłady mięsne nie odmawiają bez uzasadnionego powodu przyjmowania bezpiecznego dla ludzi mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Dwie sieci – Biedronka i Dino – zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

31.01.2022

SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Ordynacja Rachunkowość

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie można dokładnie przewidzieć, jakie będą skutki podatkowe Polskiego Ładu, bo on się wciąż zmienia.

31.01.2022

Od 1 lutego niższy VAT na żywność, energię i paliwa

Domowe finanse VAT

Od wtorku, 1 lutego br., VAT na paliwa spadnie z 23 proc. do 8 proc., na żywność zostanie obniżony do 0 proc., na nawozy do 0 proc., a na prąd i ciepło do 5 proc. Niższe stawki mają obowiązywać do końca lipca. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antyinflacyjna 2.

31.01.2022

Iustitia: "Żonglowanie składem" w SN, w sprawie statusu neosędziów, niedopuszczalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czworo nowych sędziów, w tym I prezes Małgorzata Manowska uzupełnia 7-osobowy skład Izby Cywilnej SN, który w poniedziałek rozpatrzy sprawę statusu nowych sędziów, po uzyskaniu odpowiedzi udzielonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania skierowane przez skład, którego część przeszła już w stan spoczynku. Iustitia alarmuje, że to niedopuszczalne.

31.01.2022

Najem okazjonalny - niezapłacone rachunki można pokryć z kaucji

Rynek i konsument Domowe finanse

Najem okazjonalny, który dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych, nie trwa wiecznie. Gdy umowa się zakończy, może się okazać, że pozostały nieuregulowane zobowiązania najemcy wobec wynajmującego. Wówczas wynajmujący w pierwszej kolejności powinien rozliczyć kaucję. Można wykorzystać ją także przy powstaniu szkody w mieniu.

31.01.2022

Postanowienie statutu nie wywłaszcza ucznia z pracy plastycznej

Szkoły plastyczne nie mogą same z siebie sprzedawać prac uczniów ani wymagać, by przekazywali im je przed egzaminem dyplomowym. Nie ma znaczenia fakt, że zapiszą to sobie w statucie. Pewne uprawnienia w tym zakresie prawo przyznaje jedynie szkołom wyższym. Bezprawne jest też uzależnianie przystąpienia do obrony od przeniesienia praw autorskich do pracy dyplomowej.

31.01.2022

Niepełnosprawni wykluczeni komunikacyjnie, bo brakuje odpowiednich przepisów

Samorząd terytorialny Transport

Polskie przepisy wciąż nie nakładają na organizatorów transportu obowiązku zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi w taborze komunikacji publicznej - miejskiej, międzymiastowej czy regionalnej. Natomiast taki obowiązek pojawia się przy zakupie taboru ze środków unijnych.

31.01.2022

Adwokaci wypisują się z urzędówek, bo stawki są za niskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem adwokatów stawki za pomoc prawną z urzędu są nie tylko niskie, ale i niesprawiedliwe. Dlatego wielu z nich domaga się, by sądy przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników z wyboru. Rzadko się to udaje, więc niektórzy proszą swoje izby o "wypisanie" z listy prawników gotowych na tzw. urzędówki.

31.01.2022

Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku

PIT Finanse Polski Ład

Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.

31.01.2022

Uchwała o polisolokatach może wpływać na bieg przedawnienia w sprawch frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca tzw. polisolokat może mieć zastosowanie w coraz większej liczbie spraw frankowych. Sądy przy jej pomocy mogą uznawać roszczenia banków za przedawnione. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych, dawno wszczętych spraw. Może ona też ujednolicić orzecznictwo w tych sprawach.

31.01.2022

Adwokat Łysek: Nawet duża przesyłka do sądu jest listem poleconym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z prawem pocztowym list polecony uznany przez politykę wewnętrzną Poczty Polskiej za paczkę, nie traci swojego statusu. O statusie przesyłki listowej decyduje, zgodnie z definicją legalną, jej zawartość. Jeżeli dana przesyłka jest przesyłką z korespondencją, to nadal jest listem poleconym - pisze adwokat Wojciech Łysek z kancelarii Dentons.

31.01.2022

Projekt PiS o testowaniu pracowników uderzy w kondycję polskich firm

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Paraliż organizacji i konflikty między pracownikami – taki będzie skutek projektu ustawy posłów PiS. Nakłada on na pracodawców absurdalne obowiązki, a na pracowników – wymóg denuncjacji. Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na planowanych zmianach. Wskazują, że firmom nie daje się narzędzi do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a jednocześnie umożliwia się zatrudnionym dochodzenie wysokich odszkodowań za zakażenie.

31.01.2022

Covid zawiesza "czerwone miasteczko", ale protest pracowników sądów i prokuratur trwa

Prokuratura

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury zdecydowali o "zawieszeniu" "czerwonego miasteczka", w którym protestowali w pobliżu kancelarii premiera domagając się zwiększenia wynagrodzeń o 12 proc. i przeciwdziałania mobbingowi. Zapewniają jednak, że to nie oznacza zakończenie protestu. Przyczyną - jak informują - jest kolejna fala koronawirusa, narastają liczba zachorowań i szybkość jego rozprzestrzeniania się.

30.01.2022

Sędziowie grają z WOŚP, choć KRS groziła im palcem

Wymiar sprawiedliwości

Tuż przed świętami Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę, że udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny i to ze względów etycznych. Sędziowie...

30.01.2022

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe - dla wpłacających i obdarowanych

CIT PIT VAT Finanse

Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

29.01.2022

Łukasz Szumowski szefem Narodowego Instytutu Kardiologicznego

Profesor Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, rezygnuje z mandatu poselskiego. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologicznego po prof. Tomaszu Hryniewieckim, który objął funkcję pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

29.01.2022