Ministerstwo Finansów naprawia Polski Ład i przenosi rozporządzenie do ustawy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Regulacje rozporządzenia z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek mają być przeniesione do ustawy. Ponadto projektowane są regulacje rekompensujące utratę środków na fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych wskutek zwiększenia kwoty wolnej. PFRON będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, a od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.

25.01.2022

Usługi ciągłe w VAT rozlicza się według szczególnych zasad

VAT Rachunkowość

Za dostawę świadczoną w sposób ciągły należy uznać ciąg kolejnych świadczeń (dostaw), stanowiących realizację przyjętego zobowiązania do dokonania szeregu dostaw częściowych określonych towarów, objętych jednym stosunkiem zobowiązaniowym. Ważna jest też powtarzalność świadczeń i ustalone terminy płatności.

25.01.2022

Prywatne przedszkola to nie działalność, ale UOKiK i tak je sprawdza

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Czy prywatne przedszkola powinny być jednoznacznie określone jako działalność gospodarcza? Lepiej zabezpieczałoby to interesy osób, które korzystają z usług świadczonych przez takie placówki, bo traktowani byliby jak konsumenci. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już reaguje na nieprawidłowości w umowach sporządzanych przez takie podmioty.

25.01.2022

Dr Jasińska: Spory o własność intelektualną wymagają wiedzy prawniczej i technicznej

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie postępowanie w sprawach własności intelektualnej dotyczy sporów wielowątkowych, w których bezcenna okazuje się wiedza prawnicza i techniczna. Z tego względu często przed sądami strony są jednocześnie zastępowane przez radców prawnych lub adwokatów oraz rzeczników patentowych - wskazuje dr Katarzyna Jasińska.

25.01.2022

Przy świadczeniach mieszkaniowych „wiek” rodziców strażaka może budzić wątpliwości

Pomoc społeczna Administracja publiczna Poprawmy prawo

Rodzic, jako członek rodziny zawodowego strażaka, uwzględniany jest przy świadczeniach mieszkaniowych. Przy przyznawaniu tego świadczenia problemy może jednak wywoływać niedoprecyzowane pojęcie wieku użyte w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. Dotyczy m.in. rodziców strażaka, którzy ze względu na wiek, są niezdolni do wykonywania zatrudnienia.

25.01.2022

Problemy z covidową restrukturyzacją - nie wszystkie sądy honorują stempel pocztowy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.

25.01.2022

To płatnik odpowiada za wyliczenie pensji, a nie minister finansów czy premier

PIT Prawo pracy Polski Ład

Pracodawcy i ich działy kadrowo-finansowe stoją przed nie lada wyzwaniem wypłaty wynagrodzenia za styczeń tego roku pracownikom, którzy dostają pensję na koniec miesiąca. Do rozstrzygnięcia mają dylemat: czy zaliczki na PIT liczyć według zasad określonych w ustawie, czy też zastosować - uznawane za nielegalne - rozporządzenie ministra finansów.

25.01.2022

COVID znów atakuje sądy, a praca zdalna - w sferze marzeń

Wymiar sprawiedliwości

Kolejna fala koronawirusa daje się mocno we znaki, więc administracja do 28 lutego ma pracować zdalnie. Według nieoficjalnych informacji rozważano to też w przypadku sądów, co miało postulować samo Ministerstwo Sprawiedliwości. Sądy i prokuratura mają jednak pracować stacjonarnie. Tymczasem z całego kraju płyną informacje o chorych sędziach i pracownikach oraz odwołanych rozprawach.

25.01.2022

Izba Dyscyplinarna i TK raczej nie wygrają wojny z unijnym trybunałem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wykreowany przez polityków konflikt prawny z Unią Europejską nie tylko pozbawi nas dostępu do unijnych funduszy, ale utrudni też domaganie się w polskich sądach przestrzegania zasady równości obywateli wobec prawa, niedyskryminacji, czy sprawności procesu. Może też negatywnie wpłynąć na prawa Polaków w innych państwach członkowskich.

25.01.2022

Artur Soboń jest już wiceministrem finansów

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że Artur Soboń przejdzie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii do Ministerstwa Finansów, aby wesprzeć wdrożenie Polskiego Ładu. Poinformował o tym w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller, a w poniedziałek Soboń otrzymał nominację. Dotychczas Soboń jest sekretarzem stanu w MRiT i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego.

24.01.2022

Zasady poboru i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy jednak będą w ustawie

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne

Projekt opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji przewiduje, że mechanizm przedłużenia terminów poboru i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy wprowadzony rozporządzeniem będzie uregulowany w ustawie. Zapowiadana zmiana ma też zrekompensować utratę środków na fundusze rehabilitacji niepełnosprawnych. Projekt ma być rozpatrzony we wtorek przez rząd.

24.01.2022

Samorządy apelują o pilną nowelizację przepisów o OZE

Samorząd terytorialny Środowisko

Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o podjęcie pilnych działań legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o OZE w zakresie rozliczania prosumentów wytwarzających energię z instalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to instalacji wybudowanych w ramach projektów parasolowych oraz grantowych, realizowanych na rzecz mieszkańców przez samorządy terytorialne.

24.01.2022

Preferencyjne kredyty mają zachęcać do studiowania medycyny

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o nowym pakiecie rozwiązań, mających zachęcić młodych ludzi do studiowania medycyny.

24.01.2022

Organizacje nie chcą ustawy o "wolności słowa w internecie"

Nowe technologie Prawo europejskie

Organizacje praw człowieka, biznesowe, izby branżowe, wspólnie występują przeciw projektowi ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych. Ich zdaniem promuje się w nim mechanizm arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w internecie i jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

24.01.2022

Terlecki: Projekt Hoca będzie procedowany w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zapowiedział, że projekt tzw. ustawy Hoca będzie procedowany w tym tygodniu przez Sejm. Podkreślił, że w głosowaniu nad projektem nie będzie dyscypliny. Odnosząc się zaś do wtorkowego spotkania w sprawie pandemii u premiera Mateusza Morawieckiego ocenił, że może być ono pożyteczne przed posiedzeniem Sejmu.

24.01.2022

Uczelnie przechodzą na zdalną pracę

Szkolnictwo wyższe

Wzrastająca liczba zakażeń powoduje, że coraz więcej uczelni przechodzi na pracę zdalną. W ten sposób pracuje już m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska. Zgodnie z przepisami to rektor decyduje o przejściu w tryb zdalny lub hybrydowy. Możliwe jest to, gdy pozwala na to specyfika danego kierunku.

24.01.2022

Rząd zapowiada przepisy mające ograniczyć ataki spoofingowe

Prawo karne Administracja publiczna Nowe technologie

Niedługo pokażemy propozycje rozwiązań, mające na celu ograniczenie możliwości realizowania ataków spoofingowch - zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Wyjaśnił, że chodzi o zarówno o narzędzia techniczne, ale także przepisy, które będą potrzebne do ich wykorzystania.

24.01.2022

UOKiK zarzuca firmie Karcher zmowę cenową

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji podejrzewa, że spółka Karcher od rozpoczęcia działalności w Polsce, czyli od końca lat 90., w porozumieniu z dealerami mogła ustalać ceny detaliczne swoich produktów. Firmie grozi kara do 10 proc. obrotów, a menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

24.01.2022

Szczepienie przeciwko Covid-19 a kwarantanna po kontakcie z zarażonym - jak jest, jak było

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

24.01.2022

Covid sprzyja prywatnym ubezpieczeniom zdrowotnym

Finansowanie zdrowia

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 3,7 mln Polaków, czyli o 17 proc. więcej niż w 2020 roku. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku, Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 milionów złotych. Jest to o blisko 15 proc. więcej niż w roku poprzednim i wyraźnie widać trend wzrostowy.

24.01.2022