Taką wypowiedź komisarza podała agencja Reuters.   - Rozmowy Komisji Europejskiej z Polską na temat Krajowego Planu Odbudowy trwają - poinformował w środę podczas połączonego posiedzenia komisji gospodarczej i budżetowej Parlamentu Europejskiego.

- Nie ma wątpliwości, że postawa KE wobec polskiego Krajowego Planu Odbudowy jest postawą współpracy. Fakt jest taki, że dyskusje trwają. To kwestia dotycząca wymagań co do naszych regulacji, zaleceń dla poszczególnych krajów UE, a także dyskusji - co polskie władze wiedzą bardzo dobrze - na temat prymatu prawa unijnego i potencjalnych konsekwencji tej kwestii na polski Krajowy Plan Odbudowy - powiedział Gentiloni.

Czytaj także: ​Komisarz UE: Widzimy, że Polska nie wykonuje orzeczeń TSUE>>

Na sugestię komisarza, że przyczyną przeciągających się negocjacji z Warszawą na temat polskiego KPO jest kwestia dyskusji na temat wyższości prawa unijnego nad krajowym, która właśnie toczy się w Polsce, zareagował w czwartek wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda. - Procedura przyjęcia KPO nie ma związku z innymi procedurami UE. KE nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków. Paolo Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko o poszanowaniu prawa UE. Powstałe komunikaty medialne są nadinterpretacją tych słów - napisał wiceminister.

Czytaj: TK: Spór o Piotrowicza powodem przerwy w orzekaniu o nadrzędności prawa unijnego nad krajowym>>

KE: Komisarz mówi w imieniu Komisji

Informację przekazaną przez Paolo Gentiloniego potwierdziła Komisja Europejska. - Komisja kontynuuje ocenę polskiego krajowego planu odbudowy na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Odbudowy i Odporności. Nasza współpraca z polskimi władzami trwa. W tym zakresie przyglądamy się wymogom rozporządzenia w sprawie zaleceń dla poszczególnych krajów - oświadczyła. A na pytanie o środową wypowiedź Paolo Gentiloniego odpowiedziała, że słowa komisarza "odzwierciedlają stanowisko Komisji dotyczące kwestii nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym, które jest dobrze znane i ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach".

Ziobro: Bezprawne blokowanie unijnych funduszy

Do tych informaracji odniósł się też minister sprawiedliwości. - To niedopuszczalne, by urzędnik Komisji Europejskiej stosował szantaż o charakterze korupcyjnym wobec Polski, twierdząc, że albo złamiemy własną konstytucję i zrezygnujemy z suwerenności, albo dostaniemy pieniądze z Funduszu Odbudowy – powiedział Zbigniew Ziobro podczas zorganizowanej 2 września br. konferencji prasowej.

Komisja Europejska poinformowała, że wydała dotąd pozytywne oceny krajowych planów odbudowy 18 państw członkowskich. Są to: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Słowenia i Słowacja. Pozytywnej oceny nie otrzymały dotąd krajowe plany odbudowy: Holandii, Estonii, Polski, Węgier, Finlandii, Szwecji, Bułgarii, Rumunii i Malty.

 

.