MS chce dostosować sądy dla osób ze szczególnymi potrzebami, w ocenie "Solidarności" - kosztem pracowników

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Sądy, podobnie jak inne instytucje, mają być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kwestie te regulują choćby przepisy przyjęte w lipcu 2019 r., przez resort sprawiedliwości jest też realizowany specjalny program. Związkowcy zwracają jednak uwagę, że próbuje się oszczędzać na nowych pracownikach, dokładając obowiązki obecnym, którzy i tak są nadmiernie obciążeni.

20.08.2021

Za magnes przy tachografie kierowca straci prawo jazdy

Prawo karne Prawo pracy Transport

Za manipulacje przy wskazaniu tachografu kierowca zapłaci nie tylko wysoką grzywnę, jak dotychczas, ale od razu straci prawo jazdy na trzy miesiące. Takie rozwiązanie zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach i ukrócić nieuczciwą konkurencję wśród przewoźników.

20.08.2021

Ulga dla klasy średniej pominie twórców i artystów

PIT Polski Ład

Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów

20.08.2021

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.

20.08.2021

Polski Ład wypchnie z ubezpieczeń społecznych jednoosobowe firmy

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wprowadzenie składki zdrowotnej płatnej do 10. dnia następnego miesiąca wpędzi przedsiębiorców niezatrudniających pracowników w trwałą zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. W efekcie utracą oni prawo np. do zasiłku chorobowego. Zdaniem ekspertów, ratunkiem może być ujednolicenie terminów w działalności gospodarczej albo wprowadzenie systemu zaliczkowego

20.08.2021

MEiN: Przygotowujemy szkoły do pracy stacjonarnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w czwartek, że przygotowuje się do nauki w szkole w trybie stacjonarnym. - Jesteśmy w kontakcie z nauczycielami i rodzicami, szkoły otrzymają materiały edukacyjne dotyczące ochrony przed zakażeniem koronawirusem – poinformował resort.

19.08.2021

8 tys. wniosków w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Niemal 8 tysięcy wniosków złożyły jednostki samorządu terytorialnego w pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – poinformowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Do podziału jest 20 mld złotych, samorządy złożyły wnioski na łączną kwotę 93 mld złotych.

19.08.2021

Rencista socjalny będzie mógł więcej zarobić i nie bać się utraty świadczenia

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2022 roku zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej. W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł osiągnąć przychód wynoszący do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Renta socjalna ulegnie zawieszeniu po osiągnięciu przychodu przekraczającego 130 proc.

19.08.2021

Wkrótce koniec publikowania LIBOR - możliwych jest kilka scenariuszy

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Jeżeli przyjąć, że umowa kredytu powiązanego z walutą obcą jest nieważna, to fakt zakończenia publikacji LIBOR-u nie będzie miał znaczenia dla stron takiej umowy. Jednak w przypadku uznania, że umowy takie są ważne, zaprzestanie publikowania może powodować kilka konsekwencji dla kredytobiorców, zależnych od zapisów kontraktu z bankiem.

19.08.2021

Białostockie Centrum Onkologii umówi pacjentki na mammografię

Opieka zdrowotna

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę przez którą lekarze rodzinni mogą zgłaszać pacjentki na badania profilaktyczne piersi. Potem Centrum kontaktuje się z nimi i umawia termin wizyty w Poradni Chorób Piersi. Obecnie to kobiety samodzielnie muszą umawiać się na badania, co często odkładają je na później.

19.08.2021

Zmarł prof. Michał Pietrzak

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W wieku 92 lat zmarł 18 sierpnia br. prof. Michał Pietrzak, absolwent i wieloletni wykładawca Wydziału Prawa i Administracji Iniwersytetu Warszawskiego, wybitny specjalista z zakresu prawa wyznaniowego. Autor wielu publikacji na ten temat i współtwórca obowiązującego obecnie ustawodawstwa dotyczącego stosunku państwa do związków reliligijnych.

19.08.2021

ZUS: 100 tys. osób skorzystało z e-wizyt

Ubezpieczenia społeczne

Do tej pory ponad 14 tysięcy e-wizyt odbyło się w oddziałach ZUS województwa śląskiego. W całym kraju z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało 100 tys. osób – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi ZUS, to bardzo wygodna i bezpieczna forma kontaktu z urzędem. Umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

19.08.2021

Minister domaga się interwencji ws. wykładowcy obrażającego Pawła Kukiza

Szkolnictwo wyższe

Nie pozwolę, żeby tego typu osoby nosiły miano akademików, nosiły miano nauczycieli akademickich - zapowiadał minister edukacji i nauki. Chodzi o naukowca, który na Twitterze nazwał posła Kukiza "gnojem" i "gnidą". Teraz chce od rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, by wyciągnęła wobec niego konsekwencje.

19.08.2021

Przybywa podpisów pod petycją o zachowanie podatku liniowego

PIT Małe i średnie firmy

Już 36 216 osób podpisało petycję przygotowaną przez Rzecznika MŚP i Radę Przedsiębiorców pod hasłem "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Na zmianach w podatku liniowym stracą wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy i konsumenci - podkreślają jej autorzy. I dodają, że Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców

19.08.2021

MZ zachęca do szczepień, MEiN określa, jak zorganizować je w szkole

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach - oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19. Do szczepień natomiast zachęca resort zdrowia - podkreśla, że nie są one eksperymentem medycznym.

19.08.2021

MF: Testu przedsiębiorcy nie będzie

CIT PIT Polski Ład

Jak zapewnia Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, w resorcie tym nie są prowadzone żadne prace w zakresie tzw. testu przedsiębiorcy. Celem przepisów wprowadzających obowiązek przesyłania danych z ewidencji podatkowych jest przede wszystkim ułatwienie rozliczenia podatku.

19.08.2021

MF szykuje ulgę dla wspierających sport, kulturę i edukację

CIT PIT Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie specjalnej ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Z odliczenia skorzystają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19-proc. stawki podatku. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

19.08.2021

NIK: Liczne nieprawidłowości w administracji żeglugi śródlądowej w Szczecinie

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie realizuje przypisane mu zadania. Okazuje się, że spośród 21 objętych kontrolą zadań nie zapewnił w pełni zgodnej z przepisami, rzetelnej i skutecznej realizacji 12 z nich, co stanowi niemal 60 proc.

19.08.2021

Sądy skazane na dłużników - do odzyskania 743 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Wśród wierzycieli, którzy mają problemy z wyegzekwowaniem spłaty od dłużników są też sądy. Przykładowo prawie 162 tys. osób zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej za nieuregulowane grzywny, koszty sądowe, przepadki korzyści majątkowej czy nawiązki na rzecz Skarbu Państwa. Pod koniec lipca zaległości te sięgnęły ponad 743 mln zł.

19.08.2021

Spółki - wezwania przy jednym progu, ale jego wysokość budzi wątpliwości

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu przepisów związanych z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zastrzeżenia złożone w ich toku dotyczyły m.in. progu przejęcia, określonego w ustawie o ofercie publicznej, rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji.

19.08.2021