Śląskie samorządy apelują o usprawnienie walki ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko

Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.

11.12.2020

Zmiany w prawie energetycznym mają lepiej chronić konsumentów

Rynek i konsument

Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.

11.12.2020

RPO: Inwestor na rynku finansowym może być konsumentem

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,

11.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do „karty praw marynarzy”

Prawo pracy Prawo unijne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają obowiązywanie umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statki - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

11.12.2020

MRPiT: Dofinansowanie wynagrodzeń także dla pracowników delegowanych

Prawo pracy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Polsce i posiada oddział firmy za granicą oraz deleguje pracowników, może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne dla oddelegowanych pracowników, przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Pracownicy nie mogą jednak zmienić pracodawcy

11.12.2020

Dworczyk: Prawdopodobnie już w styczniu trafi do Polski milion szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus

Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.

11.12.2020

Wraca sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Wiceminister Michał Woś w czasie spotkania z kuratorami okręgowymi i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów nie tylko zapewnił, że prace trwają ale też zachęcił do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań. Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych regulacji,

11.12.2020

Egzaminy w szkołach zawodowych - mało praktyki, a wymagania bez zmian

Szkoła i uczeń

Na początku przyszłego roku mają odbyć się egzaminy w szkołach zawodowych. Ich nauczyciele niepokoją się, że nie ma jeszcze potrzebnych do nich materiałów i oprogramowania. I zauważają, że podczas gdy wymagania maturalne zostały na czas pandemii obniżone, to egzaminy zawodowe mają się odbyć według normalnych standardów. A poprzedzająca je nauka, nie jest normalna.

11.12.2020

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus

Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.

11.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

KNF proponuje ugody, które nie zachwycają ani frankowiczów, ani banków

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

Obowiązek raportowania umów o dzieło nie da ZUS rzetelnej wiedzy o ich liczbie

Prawo cywilne Prawo pracy

Przepis nakazujący płatnikom raportowanie od 1 stycznia 2021 roku zawartych umów o dzieło to bubel prawny, który zawiera lukę. Dzięki niej firmy niezatrudniające pracowników nie będą musiały zgłaszać zawartych umów. Bo nie są płatnikami. Zdaniem ekspertów, zastrzeżeń do nowego prawa jest dużo więcej. Ale nawet gdyby ZUS chciał kontrolować firmy i przekształcać umowy na formę oskładkowaną, to nie ma do tego prawa.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Projekt o obiegu akt między organami administracji odrzucony przez Sejm

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.

10.12.2020

Ustawa o KSSIP do podpisu Prezydenta

Strefa aplikanta

Sejm przyjął w czwartek dwie poprawki do zmiany ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nowelizacja dostosowująca zapisy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa trafi teraz do prezydenta.

10.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

Urząd KNF porządkuje kwestię kryptoaktywów

Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko dotyczące kryptowalut. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy można zastosować polskie prawo. Dokument omawia tokeny płatnicze, użytkowe i inwestycyjne, opisując ich kwalifikację prawną i podając konkretne przykłady. Urząd podkreśla, że inwestorzy indywidualni przed podjęciem decyzji o nabyciu kryptoaktywów powinni zapoznać się z ryzykami.

10.12.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski