Samorządowcy negatywnie zaopiniowali nowelę Karty Nauczyciela

Kadry w oświacie

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który wprowadza m.in. przyspieszone podwyżki od września 2019 r. Samorządowcy podkreślili, że popierają podwyżki wynagrodzeń pedagogów, ale obawiają się, że rząd nie zagwarantuje im pieniędzy na ten cel.

27.03.2019

Tajne adresy 164 placówek niespełniających norm sanitarnych

Opieka zdrowotna

Fundacja "My pacjenci" poprosiła Główny Inspektorat Sanitarny o podanie adresów 164 szpitali, które nie są dostosowane do stosowania norm sanitarnych. Dziś otrzymała informację, że GIS nie ma takich danych tylko powiatowe stacje sanepidu. - Jak to się dzieje, że to właśnie GIS podawał, że ma wiedzę, że krytyczne niedostosowania dotyczą 164 placówek, a teraz nie ma ich adresów - pyta Ewa Borek, prezes Fundacji.

27.03.2019

Firma ukarana milionową karą za naruszenie RODO odwoła się do sądu

RODO

Spółka Bisnode została przez UODO ukarana za naruszenie prawa o ochronie danych osobowych. Prawo.pl ustaliło, że nie spełni obowiązku informacyjnego. Usunie dane osób, do których nie ma adresu mailowego. Karę uważa za niesprawiedliwą i zapowiada odwołanie nawet do TSUE.

27.03.2019

Nowe wymogi dotyczące oceny pracy dyrektora

Kadry w oświacie

MEN pracuje nad zmianami dotyczącymi kwalifikacji dyrektora szkoły. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w ocenianiu pedagogów, a konkretnie do poszerzenia skali ocen i likwidacji oceny dorobku zawodowego. Co do zasady konieczne będzie uzyskanie bardzo dobrej oceny pracy.

27.03.2019

Przesiewowe badania genów sposobem na to, by w gospodarce zostało 90 mld zł

Rak odpowiada za 24 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Według szacunków na nowotwór zachoruje prawie połowa mężczyzn oraz ponad jedna trzecia kobiet. Specjaliści z działającego przy Uniwersytecie Warszawskim zespołu Warsaw Genomics potrafią ocenić ryzyko zachorowania na raka jajnika lub piersi i przekonują, że powszechne badania genetyczne mogą przynieść znaczne korzyści

27.03.2019

KRUS: Mniej wypadków przy pracy rolniczej

Rynek BHP

W poprzednim roku zgłoszono do KRUS niewiele ponad 15 tys. wypadków, o blisko 16 proc mniej niż w 2017 r. Wypłacono ponad 11 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej - poinformował KRUS.

27.03.2019

Obowiązkowy split payment od stycznia 2020 roku

VAT

Po zgodzie Komisji Europejskiej, Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy, które wprowadzą obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Ma on dotknąć te branże, które są najbardziej podatne na nadużycia VAT.

27.03.2019

Rusza program "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze"

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.

27.03.2019

Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym

Spółki

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że tzw. podpisywarka działa. Pozwala ona podpisać dokumenty elektroniczne, np. sprawozdanie finansowe, profilem zaufanym,i to przez kilka osób. Tyle, że gdy ktoś wprowadzi zmiany w dokumencie już podpisanym, wszyscy, którzy go wcześniej opatrzyli swoim profilem, muszą powtórzyć procedurę.

27.03.2019

Sondaż: Nieco lepsze oceny sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nieco wzrósł w ostatnim półroczu poziom aprobaty dla pracy sądów. We wrześniu 2018 roku pozytywnie je oceniało 30 proc. badanych, a obecnie 32 proc. Natomiast o 3 punkty procentowe - do 45 proc. - wzrósł poziom krytyki funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

27.03.2019

Doradcy podatkowi skarżą przepisy o exit tax

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska zajmie się polskimi przepisami dotyczącymi podatku od wyjścia tzw. exit tax. Zdaniem doradców podatkowych, naruszają one regulacje wynikające z dyrektywy ATAD. Jeśli KE uzna przedstawione argumenty, Polska będzie musiała zmienić przepisy.

27.03.2019

Kandydat na szefa KE: Potrzebna skuteczna procedura ochrony praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim i kandydat na szefa Komisji Europejskiej zaapelował w środę w Strasburgu, by przywódcy państw i rządów zajęli się na szczycie UE kwestią praworządności w kontekście art. 7.

27.03.2019

Prawie dwie trzecie Polaków nie czyta książek

Kadry w oświacie

Biblioteka Narodowa opublikowała dane o czytelnictwie - okazuje się, że w 2018 r. tylko 37 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Odsetek czytających jest nieco wyższy wśród młodzieży - żadnej książki nie przeczytało 45 proc. osób w wieku 15-24 lata. Niestety, młodzi rzadziej deklarują, że lubią czytać.

27.03.2019

Trzynastka także dla osób ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne

Ustawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę, czyli jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł, obejmie osoby, które pobierają świadczenie uzupełniające z programu "Mama 4 plus" - tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez rząd. - Rozmowy przyniosły skutek i kontrowersyjny przepis został zmieniony - podkreśla Oskar Sobolewski

27.03.2019

Rzecznik MŚP chce dyscyplinarek za zawieszanie biegu przedawnienia 

Ordynacja Prawo gospodarcze

Urzędnicy skarbowi, którzy wykorzystali kodeks karny skarbowy do zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego, powinni podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu - z takim wnioskiem wobec dwóch urzędników wystąpił do ministra finansów rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

27.03.2019

Dalszych podwyżek dla pracowników sądów nie będzie? KPRM odpowiada Solidarności

Wymiar sprawiedliwości

Niesatysfakcjonująca, rząd nie rozumie sytuacji pracowników sądów i nie dostrzega problemów związanych z ich masowymi odejściami z pracy - tak m.in. NSZZ Solidarność Pracowników Sądów komentuje odpowiedź z kancelarii premiera. KPRM podkreśla w niej, że problemy z wynagrodzeniami dostrzega ale podwyżki w 2019 r. - po 200 zł na etat już zaplanowano

27.03.2019

Rynek pracy tymczasowej jest stabilny i nie ma mowy o jego „końcu”

Rynek Prawo pracy

Klienci agencji deklarują, że zapotrzebowanie na pracowników jest stale bardzo duże, a forma zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa wciąż jest bardzo popularna. Problem w tym, że na rynku realnie jest dziś mniej osób, które w ogóle są gotowe podjąć pracę - uważa Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i prezes spółki Work Service.

27.03.2019