Ta współpraca jest jednym z najważniejszych projektów związanych z rozwojem przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w UE – zakomunikowała Rada Ministrów.

Czytaj też: Bodnar: Trzeba powstrzymać kryzys i przywrócić praworządność

Wskazano, że Prokuratura Europejska prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, w tym z policją, organami podatkowymi czy celnymi państw członkowskich.

Jak uzasadniono w komunikacie, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej pozwoli na bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które stanowią jednocześnie przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.

Zauważono, że obecnie polskie organy ścigania prowadzą współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, a dotychczasowe instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.