UOKiK zachęca pracowników do informowania o zmowach rynkowych firm

RODO Ochrona konkurencji

Podejrzewasz, że twoja firma nielegalnie ustala ceny, ustawia przetargi czy podzieliła rynek z konkurencją? Masz na to dowody? Zawiadom nas o tym w ramach programu Sygnalista - apeluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wskazuje na społeczne korzyści wynikające z takich działań i gwarantuje anonimowość osobom przekazującym sygnały o naruszaniu zasad konkurencji.

06.12.2021

Ośrodki egzaminowania kierowców chcą podwyżki opłat i pensji egzaminatorów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego walczą o podwyższenie opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Argumentują, że od blisko 8 lat nie były waloryzowane, co przy obecnej inflacji i wzroście kosztów powoduje kłopoty finansowe większości z nich. Domagają się też podwyżki wynagrodzeń egzaminatorów, które nie były podnoszone 14 lat. Resort infrastruktury nie chce podwyżek, bo są społecznie nieakceptowane.

06.12.2021

Kurator może dostać zwrot za przejazdy swoim autem, ale droga do niego będzie wyboista

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o rekompensowanie im korzystania z prywatnych samochodów w pracy. Tym bardziej, że nie zawsze i nie wszędzie do swoich podopiecznych mogą dojechać komunikacją miejską. Ministerstwo zdaje się wychodzić temu na przeciw i w noweli ustawy o kuratorach sądowych proponuje ryczałt. Przepis jest jednak na tyle niezrozumiały, że kuratorzy już dziś wieszczą, że będzie martwy.

06.12.2021

Szpitalom rosną długi, a grozi im zwrot pieniędzy do NFZ

Finansowanie zdrowia

Szpitale alarmują, że grozi im finansowa katastrofa. Z jednej strony, będą musiały zwracać pieniądze za niewykonane świadczenia z powodu pandemii, z drugiej - rosną ceny usług, z których muszą korzystać. Dlatego chcą urealnienia wycen albo umorzenia zobowiązań kontraktowych. Minister zdrowia zapowiada jedynie projekt ustawy restrukturyzacyjnej, ale o szczegółach wciąż milczy.

06.12.2021

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.

06.12.2021

Wysłuchanie dziecka w procesie - potrzebny dobry plan i konsultacja z psychologiem

Sąd - w razie możliwości - powinien wysłuchać małoletniego w sprawach, które go dotyczą. Warto do tego podejść kompleksowo, przygotowując wcześniej odpowiedni plan i konsultując się z psychologiem. Kwestię tę omawiano podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Cywilnoprocesowej, organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji UW.

04.12.2021

MF przedłuży zwolnienia z obowiązku posiadania kas

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wydłużony zostanie okres, w którym można korzystać ze zwolnienia - choć nie dla wszystkich branż.

04.12.2021

Jest już projekt rozporządzenia obniżającego VAT na gaz i prąd

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia obniżającego VAT na gaz i prąd - to część tarczy antyinflacyjnej obiecanej przez rząd. Przepisy mają wydłużyć zwolnienia dla usług i towarów związanych z zapobieganiem epidemii COVID-19. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

04.12.2021

Jestem lekarzem, jestem człowiekiem - film o pracy na SOR

Zawody medyczne

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, chce pokazać pacjentom, jak wygląda szpitalna rzeczywistość, gdzie ratowanie życia przeplata się z godzinami spędzonymi nad dokumentacją, walką z zawodnym sprzętem, przyjmowaniem pretensji, agresją osób oczekujących w kolejkach.

04.12.2021

Klauzula wykonalności – magiczne słowa dla wierzyciela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.

04.12.2021

Ucieczki w "chorobowe" to problem, a pozycja zawodowa i zarobki bez znaczenia

Prawo pracy HR

Nie ma prostej zależności między wysokością zarobków a skłonnością do absencji chorobowych. O ile dla pracowników „blue collars” pensja nie wpływa na ich skłonność do wykorzystania zwolnień chorobowych w sposób niewłaściwy, to już „white collars” chętniej chodzą na chorobowe, gdy tracą poczucie bezpieczeństwa. L4 wykorzystują wtedy na szukanie nowej pracy.

04.12.2021

Wycieczki w niebezpieczne miejsca - biuro podróży odpowiada, ubezpieczyciel nie zawsze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pakistan, Sudan Południowy, Jemen, a nawet Syria. Biura podróży organizują wyjazdy do miejsc, które uważane są za niebezpieczne. Organizator odpowiada w takich sytuacjach, jeśli turysta ucierpi na skutek zamieszek. W przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i braku możliwości zapewnienia powrotu podróżnych do kraju - organizator turystyki powinien zapewnić na trzy noce zakwaterowania.

04.12.2021

Znakoza na polskich drogach nie ułatwia jazdy

Drogi Administracja publiczna

Las przy drogach ma się coraz lepiej - las znaków drogowych, od których kierowcy dostają oczopląsu. Eksperci wskazują, że znaków jest dużo, a do tego często posadowione są niezgodnie z organizacją ruchu i zamiast pomagać - szkodzą. GDDKiA powołała zespół ekspertów, który ma doprowadzić do zmian w przepisach, aby ograniczyć tę klęskę urodzaju. Znaków ma być mniej i mają być bardziej przejrzyste.

04.12.2021

Nowy pełnomocnik ds. mediów napisze gniewną recenzję, ale Netflixa nie odetnie

Administracja publiczna

Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.

04.12.2021

Dr Machińska: Na granicy trwa polowanie na ludzi, decydują służby nie prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na granicy nie działa prawo, tylko służby. Rządzi policjant i w zależności ilu policjantów jest na drodze - tyle interpretacji przepisów - mówiła dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w czasie piątkowej dyskusji w Katedrze Prawa Karnego UJ. Tematem była ocena wydarzeń na granicy białoruskiej w perspektywie prawa karnego. A także sytuacja po wejściu w życie ustawy o ochronie granicy państwowej.

03.12.2021

RPO pyta o warunki socjalne i wsparcie psychologiczne żołnierzy na granicy

Administracja publiczna

O warunki socjalne, sposób przygotowania do służby w nietypowych warunkach i pomoc psychologiczną dla żołnierzy skierowanych na granicę z Białorusią pyta w liście do minstra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. O liście RPO biuro rzecznika poinformowało w piątek.

03.12.2021

SN potrzebuje akt kasacyjnych Procesu Brzeskiego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym w Warszawie, toczy się postępowanie w sprawie odtworzenia zaginionych lub zniszczonych akt Sądu Najwyższego w zakresie postępowań kasacyjnych sprzed 1939 roku. Dotyczą one procesu brzeskiego, który rozpoczął się w Warszawie w 1931 roku. Oskarżeni i skazani zostali w nim czołowi politycy opozycyjni okresu międzywojennego.

03.12.2021

Mediacja szkołom może pomóc - podstawą edukacja, także rodziców

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.

03.12.2021

Rzecznik MŚP: Firmy nie dostają rekompensat za obostrzenia coviodowe

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się z apelem do premiera o pilną interwencję w związku z brakiem unormowań umożliwiających wypłaty rekompensat dla firm objętych obostrzeniami epidemicznymi po 30 kwietnia 2021 r. Na przedsiębiorców z wielu branż zostały nałożone nowe obowiązki, które spowodują wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

03.12.2021