Firmy zainwestowały w fotowoltaikę, by obniżyć koszty - teraz toczą spory o podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.

30.11.2022

RPO: Uprawnienia pracownicze wolontariuszy i pozostałych strażaków-członków OSP rodzą problemy

Administracja publiczna Prawo pracy

Przepisy nie regulują uprawnień pracowniczych wolontariuszy działających w ramach cywilnych grup poszukiwawczo-ratowniczych. Według RPO, wydaje się uzasadnione, aby i oni mieli prawo do zwolnienia od pracy na czas np. udziału w akcji ratowniczej lub poszukiwawczej i na wypoczynek po akcji. Inny problem dotyczy sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

29.11.2022

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.

29.11.2022

Wkrótce proces o naruszenie dóbr osobistych w podręczniku do HiT

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Spośród 10 tysięcy sędziów w Polsce miałem szczęście, bo wylosowałem pana sędziego Żurka - mówił prof. Wojciech Roszkowski o procesie dotyczącym naruszenia dóbr osobistych w podręczniku do HiT. Podkreślił, że w kwestionowanym fragmencie nie pada określenie "in vitro" i jego słowa nie miały na celu urażenia osób urodzonych w wyniku tej metody.

29.11.2022

Rząd rozważa zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia

Koronawirus

Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.

29.11.2022

„Work from anywhere” na polskim rynku pracy - perspektywa pracowników i pracodawców

Prawo pracy

W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere” zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców.

29.11.2022

UOKiK stawia zarzuty za "nadzwyczajnie intensywne" metody windykacji

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.

29.11.2022

SN: Sędzia Tuleya odwieszony, nie będzie też doprowadzenia do prokuratury

Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN podkreślił, że zażalenie prokuratury było "oczywiście bezzasadne". Sąd Najwyższy uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia. Jednak Izba nie przywróciła sędziemu immunitetu.

29.11.2022

Ciąża przed więzieniem nie uchroni, ale możliwe jest odroczenie kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciąża nie jest wystarczającą podstawą do tego, by kobieta nie trafiła do więzienia czy aresztu. Chyba że jest po 28. tygodniu ciąży, wtedy teoretycznie nie może zostać przyjęta do odbycia kary pozbawienia wolności, ale i od tego są odstępstwa. Możliwe jest też odroczenie wykonania kary, tyle że pod pewnymi warunkami.

29.11.2022

Organizacja społeczna może zaszkodzić inwestorowi, ale z ograniczeniami

Administracja publiczna Budownictwo

Organizacja społeczna może tylko w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa, żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu, a także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.11.2022

Sprzedaż węgla przez gminy z pełnym odliczeniem VAT i bez prewspółczynnika

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Rachunkowość

Sprzedaż węgla kamiennego przez gminę w ramach zakupu preferencyjnego na rzecz gospodarstw domowych nie tylko nie wymaga stosowania kas rejestrujących przez gminy, ale też uprawnia gminę do pełnego odliczenia VAT. Stanowi bowiem wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma też konieczności stosowania odliczenia proporcjonalnego tzw. prewspółczynnika VAT.

29.11.2022

Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.

29.11.2022

Zdalny monitoring stymulatora serca będzie w wykazie świadczeń gwarantowanych

Pacjent Finansowanie zdrowia

Nadzór telemetryczny nad pacjentami, którzy mają implantowane urządzenia wszczepialne, będzie wpisany do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Zakłada to skierowany do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.

28.11.2022

Będzie kolejny Windfall Tax. Po elektrycznym - gazowy

Finanse Podatki międzynarodowe

Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.

28.11.2022

Wnioski o tańszy prąd można składać przez aplikację mObywatel

Domowe finanse Nowe technologie Energetyka

Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

28.11.2022

Badanie: Braki w kadrach IT wciąż dotkliwe

Rynek Prawo pracy

W Polsce trzeba zatrudnić 147 tys. specjalistów IT, żeby udział tego sektora w naszej gospodarce był na tym samym poziomie, co w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Software Development Association Poland. Obecnie specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych, przy średniej w UE wynoszącej 4.5 proc. To jeden z niższych wyników w UE.

28.11.2022

Dostawca monitoringu z zarzutami o podział rynku

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę cenową i podzielił rynek razem ze swoimi dystrybutorami. Postawił zarzuty sześciu przedsiębiorcom i siedmiu menadżerom. A za utrudnianie przeszukania w trakcie postępowania wyjaśniającego, na firmę nałożono karę 700 tys. zł.

28.11.2022

I renta, i świadczenie pielęgnacyjne - ale nie dla wszystkich

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W efekcie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, od 9 stycznia 2020 r. ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie jest przeszkodą w otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego. W praktyce jednak znów różnicuje się opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w zależności od tego, czy złożyli wniosek o rentę przed 1 stycznia 2022 r. czy po tej dacie.

28.11.2022

Branża funeralna apeluje o podwojenie zasiłku pogrzebowego

Prawo gospodarcze

Osiem tysięcy złotych – tyle co najmniej wynosić powinien zasiłek pogrzebowy – uważa Polska Izba Branży Pogrzebowej. Według Izby, waloryzacja tej kwoty powinna zostać dokonana jak najszybciej, czyli na przykład od stycznia 2023 roku, aby ceny usług funeralnych, a także ich jakość, mogły pozostać na co najmniej dotychczasowym poziomie. Rząd proponuje podniesienie zasiłku o tysiąc złotych.

28.11.2022