Ustawa podpisana - dziennik budowy będzie można prowadzić w formie elektronicznej

Budownictwo Nowe technologie

Prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych będzie możliwe w formie elektronicznej, co nie wyklucza prowadzenia tej dokumentacji w formie papierowej - wynika z przyjętej w czwartek przez Sejm nowelizacji Prawa budowlanego. Sejm zaakceptował jednocześnie poprawki Senatu, które dotyczą zmiany nazwy systemu do przechowywania elektronicznych książek obiektu budowlanego.

21.07.2022

Senat proponuje poprawkę do ustawy o rezerwach strategicznych

Administracja publiczna

Rząd chce czasowo uelastycznić mechanizm tworzenia i likwidacji rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych (RPRS). Zmiana ustawy o rezerwach strategicznych ma m.in. umożliwić gospodarstwom domowym zgromadzenie odpowiednich ilości zapasów węgla przed sezonem zimowym. Senat wniósł w czwartek poprawkę do tej ustawy.

21.07.2022

Ustawa podpisana - zmienią się limity i definicja stref w ochronie powietrza

Środowisko

Określenie maksymalnych limitów wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów, które implementują wymagania dotyczące unijnych dyrektyw związanych m.in. z jakością powietrza i ograniczeniem emisji lotnych związków organicznych - to cel proponowanych przez rząd zmian w prawie, które podpisał prezydent. Zmienić ma się także definicja stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.

21.07.2022

Dyrektor będzie mógł karać uczniów za wykroczenia - ustawa podpisana

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wagarowanie, zniszczenie ławki, drobna kradzież – o takich czynach szkoła nie będzie musiała zawiadamiać policji ani sądu rodzinnego. Zamiast tego dyrektor nałoży na ucznia środki wychowawcze - np. każąc mu posprzątać klasy lub pomalować zniszczoną ścianę. Zmiany przewidziane w nowelizacji prawa o postępowaniu w sprawach nieletnich mają obowiązywać od 1 września 2022 r.

21.07.2022

Ustawa o resocjalizacji nieletnich podpisana przez prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie granicy przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat, obligatoryjne kierowanie do poprawczaków w przypadku poważniejszych czynów karalnych, okręgowe ośrodki wychowawcze, w końcu dodatkowe kompetencje dla dyrektorów szkoły - to główne zmiany w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, którą podpisał prezydent.

21.07.2022

Przedsiębiorcy z pogranicza wciąż ponoszą skutki stanu wyjątkowego i czekają na pomoc

Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo unijne

Na razie nie ma szans na szybkie uruchomienie "Tarczy dla Pogranicza", czyli nowego rządowego wsparcia dla firm znad granicy z Białorusią. Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodów biurokratycznych. Przedsiębiorcy i posłowie proponują ustanowienie specjalnych bonów, które miałyby przyciągnąć turystów nad wschodnią granicę. A rząd mówi o problemach ze statystyką.

21.07.2022

Prawa pracownicze zatrudnionych w podmiotach objętych sankcjami będą lepiej chronione

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Firma wpisana na listę MSWiA objęta sankcjami zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych.

21.07.2022

Z bonem turystycznym na turnus rehabilitacyjny raczej rzadko

Pomoc społeczna

Do 30 września 2022 r. można jeszcze wykorzystać Polski Bon Turystyczny. Jak podaje resort sportu i turystyki, do 4 lipca br. z bonu skorzystało lub w najbliższym czasie skorzysta blisko 198 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Bon można także wykorzystać na turnus rehabilitacyjny, choć z tej możliwości nie korzystano zbyt często.

21.07.2022

Badanie: Wielka Rezygnacja, ESG i płace to kluczowe czynniki wpływające na rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy – 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr – wynika z badania EY Work Reimagined 2022. Ludzie wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w kompleksowym zmienianiu systemu wynagradzania.

21.07.2022

ZUS: Ubezpieczeni mogą już sprawdzić, jaki kapitał zgromadzili na emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 roku Zakład przygotował takie dane dla prawie 23,2 mln osób. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w ZUS.

21.07.2022

UOKiK bada, czy doszło do zmowy przetargowej miejskich przewoźników na Śląsku

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ochrona konkurencji Transport

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy doszło do zmowy przetargowej przedsiębiorców zajmujących się świadczeniem usług przewozów w ramach komunikacji miejskiej w województwie śląskim, organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Ten odpowiada, że sprawę badała Krajowa Izba Odwoławcza, która nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

21.07.2022

RPO pyta resort zdrowia o monitoring kolejnej fali Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zauważa, że narasta społeczne zaniepokojenie związane z zachorowaniami na COVID-19. Niepokój ten pogłębiają docierające do opinii publicznej informacje mediów w krajach europejskich, a także z polskich miast. W Poznaniu poziomy stężeń wirusa w ściekach są podobne do tych z końca grudnia 2021 r., gdy notowano powyżej 10 tys. przypadków dziennie.

21.07.2022

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wykluczone z dodatku węglowego

Nieruchomości

Wielu spółdzielniom i wspólnotom ogrzewanym węglem, zimą grozi zimna woda w kranie i zimne kaloryfery. O ile podmioty te miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. I choć w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że dostaną dodatek, to z przepisów to nie wynika. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot są zdezorientowani.

21.07.2022

Chęć osadzonego do mediacji nie wystarczy, ważne też intencje

Wymiar sprawiedliwości

Mediacja po wyroku może być jednym z ważnych elementów i sprawiedliwości naprawczej, i przygotowania osadzonego do opuszczenia jednostki penitencjarnej. Problem w intencjach, które nie zawsze wiążą się z zadośćuczynieniem, i naprawą tego, co ukarany zrobił. Sposobem mogłoby być przygotowanie do mediacji zarówno skazanego, jak i pokrzywdzonych poprzez warsztaty oraz terapie.

21.07.2022

Uczestnik PPK będzie mógł otrzymać zaległą dopłatę roczną

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Ostatnia nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadziła korzystne dla uczestników PPK zmiany w zakresie dopłat od państwa. Co prawda nieznacznie wydłużono termin na przekazanie uczestnikowi PPK wpłaty powitalnej, ale wprowadzono możliwość przekazywania uczestnikom zaległych dopłat rocznych.

21.07.2022

Samorządy: Podwyżki cen wody i ścieków są nieuniknione

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Aż 70 procent spółek wodociągowych zakończyło I kwartał 2022 r. na minusie. To wina inflacji i ceny energii elektrycznej. W ocenie branży i samorządowców podwyżki opłat dla mieszkańców są nieuniknione. Jednak zdaniem regulatora taryf - Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie - gminy powinny mieszkańcom dopłacać. - Źródło tych dopłat również tkwi w kieszeniach mieszkańców – ripostują samorządowcy.

21.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej zdymisjonowany

Administracja publiczna Spółki

Piotr Naimski został dymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję od listopada 2015 r. Powodem dymisji był między innymi negatywny stosunek Naimskiego do fuzji spółek Orlenu z Lotosem.

20.07.2022