Projekt ułatwiający wytwarzanie biometanu coraz bliżej przyjęcia przez rząd

Środowisko Prawo gospodarcze

Wprowadzenie instrumentów operacyjnego wsparcia wytwarzania biometanu, integracja instalacji biometanowych z siecią gazową i ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym obejmuje plan uregulowania wytwarzania biometanu. Zmiany są konieczne, gdyż w Polsce nie ma obecnie żadnej biometanowni. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić inwestycje. Ma on zostać wkrótce przyjęty przez rząd.

25.04.2023

UE daje zielone światło dla kluczowych dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55

Środowisko Prawo europejskie

Rada Unii Europejskiej zaaprobowała we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia pakietu Fit for 55, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski. Są to konkretne akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

25.04.2023

Poszukują pracy mimo kryzysu - większa mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku

Rynek Prawo pracy

Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo - 41 proc. badanych aktywnie poszukuje obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Aż 84 proc. badanych jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Poszukują pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia pracę – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.

25.04.2023

Można odliczyć CIT za okres, gdy spółka była jawna, a nie komandytowa

CIT Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na korzyść spółki jawnej, która w 2022 roku stała się podatnikiem CIT. Według sądu, w przypadku przekształcenia spółki na komandytową lub komandytowo-akcyjną w trakcie roku, spółka ta ma prawo do odliczenia CIT przypadającego na okres gdy funkcjonowała jako spółka jawna - pisze Marek Gwóźdź, counsel w ID Advisory.

25.04.2023

Sąd: Ochrona przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną nie tylko na etacie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo europejskie

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie w precedensowym wyroku wskazał, że TVP nie przedłużając współpracy z dziennikarzem dopuściła się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Orzeczenie jest spójne z wyrokiem TSUE, który w styczniu 2023 r. wskazał, że ochrona przed dyskryminacją przysługuje niezależnie od podstawy zatrudnienia.

25.04.2023

PIP podpisała porozumienie o współpracy ze związkami zawodowymi

Prawo pracy BHP

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r., Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, podpisała z liderami trzech organizacji związkowych - NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, porozumienia dotyczące zasad współpracy w zakresie ochrony pracy. Współpraca stron obejmować będzie współdziałanie w zakresie działalności kontrolnej, szkoleniowej oraz podejmowanie przedsięwzięć informacyjno -promocyjnych i prewencyjnych.

25.04.2023

MEiN publikuje materiały dla nauczycieli "Chat GPT w szkole - szanse i zagrożenia"

Szkoła i uczeń

Sztuczna inteligencja zyskuje ogromną popularność. Hitem jest teraz Chat GPT, z którego bardzo chętnie korzystają także uczniowie. Warto wiedzieć czym jest, jakie ma możliwości i jakie wiążą się z nim zagrożenia. Ministerstwo przygotowało nieodpłatne materiały dla nauczycieli, z których dowiedzą się m.in. czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację, jakie zagrożenia rodzi jego użycie, jak korzystać z niego mądrze oraz sprawdzić, czy praca domowa została przygotowana samodzielnie.

25.04.2023

Szybko rośnie liczba osób otrzymujących emerytury poniżej ustawowego limitu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W grudniu 2022 r. ZUS wypłacał 365,3 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa ustawowa wysokość emerytury, czyli o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Zakładu. W ciągu ostatnich 12 lat liczba takich emerytur wzrosła ponad piętnastokrotnie i w ciągu kilkunastu lat może dojść do 700-800 tys. To zwykle osoby, które pracowały krótko i płaciły niskie składki.

25.04.2023

Sprawozdawczość odpadowa kuleje, więc o monitoring rynku trudno

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Z opóźnieniem powstają przepisy wymagane unijnymi regulacjami, nie ma sprawnego systemu czy też odpowiednich warunków umożliwiających monitorowanie rynku gospodarowania odpadami komunalnymi i poużytkowymi - zwracają uwagę aktywiści i eksperci. Potwierdza to Najwyższa Izba Kontroli.

25.04.2023

Kandydaci na adwokatów i radców rozpoczęli czterodniowy egzaminacyjny maraton

Prawnicy Dla studenta

Cztery dni wytężonej pracy pod presją czasu nad kazusami naszpikowanymi prawnymi zagwozdkami - we wtorek, 25 kwietnia, kandydaci na adwokatów i radców prawnych rozpoczęli swój maraton egzaminacyjny. Kluczem do sukcesu - jak mówią Prawo.pl przedstawiciele komisji - może być skupienie, pełna koncentracja, uważne czytanie i stosowanie się do poleceń.

25.04.2023

Przedsiębiorcy mają dogadać się poza sądem – zmusi ich do tego obowiązkowa mediacja

Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Sąd ma obligatoryjnie kierować przedsiębiorców do mediacji, jeżeli przed złożeniem pozwu nie zdecydowali się na negocjacje, albo jeżeli nie wyjaśnią przekonująco przyczyn ich niepodjęcia - taka propozycja znalazła się w projekcie resortu rozwoju. Prawnicy odnoszą się do niej sceptycznie, wskazując zwłaszcza, że doprowadzi to do niepotrzebnego wydłużania postępowań, a nie promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

25.04.2023

Nie, bo nie - powierzenie stanowiska dyrektora można zablokować z byle powodu

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Nauczyciele nie rwą się do pełnienia funkcji dyrektora szkoły, a przepis nie dopuszcza „bezkrólewia” w szkole. Jeżeli więc nikt się nie zgłosi do konkursu, konieczne jest powierzenie komuś tego stanowiska - po osiągnięciu porozumienia z kuratorem. Przepis nie jest jednak precyzyjny - porozumienie może nie dojść do skutku z byle powodu. A procedura odwoławcza właściwie nie istnieje.

25.04.2023

Ulga rehabilitacyjna przysługuje wstecz - od daty powstania niepełnosprawności

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

W celu skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej istotna jest data powstania niepełnosprawności, a nie data orzeczenia ją potwierdzającego. Po wydaniu orzeczenia można skorzystać z ulgi, korygując zeznania za poprzednie lata, jeśli niepełnosprawność powstała wcześniej niż data orzeczenia. Warunkiem jest zawarcie tej informacji w orzeczeniu. Tę korzystną interpretację potwierdziły właśnie organy skarbowe.

25.04.2023

Opieka paliatywna w domu - refundowana, ale nisko wyceniona i z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.

25.04.2023

Sędzia nakłada grzywnę na przewoniczącą KRS, szefowa KRS skarży się na niego do ministra

Wymiar sprawiedliwości

Pod koniec lutego Sąd Rejonowy w Gliwicach nałożył na przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa grzywnę w wysokości 2 tys. zł. Powodem miało być nieudzielenie odpowiedzi na żądanie sądu. Teraz szefowa Rady skierowała skargę na prezesa sądu do Ministra Sprawiedliwości, zawiadomiono też prokuraturę o możliwości przekroczenia uprawnień przez sędziego z motywacji... politycznych.

24.04.2023

KRS dla TK: Immunitet państwa w sprawie odszkodowawczej budzi wątpliwości

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa należy podać w wątpliwość obowiązywanie immunitetu państwa w sprawie cywilnej odszkodowawczej stanowiącej jedynie element szerszej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, ludobójstwa i zbrodnie przeciw ludzkości. Chodzi o wyznaczoną na 10 maja br. rozprawę Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów k.p.c, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych.

24.04.2023

Niedzielski: Kwestia no-fault zostanie oddzielona od ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.

24.04.2023

Lewiatan: Różnorodność w firmach coraz istotniejsza dla pracowników

Rynek Prawo pracy

Nierówności w firmach są najczęściej dostrzegane na tle płci i wieku – takie wnioski płyną z 51. Monitora Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Wyraźnie wiąże się to z tym, które aspekty inkluzywności są dla pracowników najważniejsze: bo i tu wskazywane są w pierwszej kolejności płeć (58 proc.) oraz wiek (56 proc.).

24.04.2023

Compensa odstąpi od ubezpieczeń podwyższonych bez zgody klientów

Rynek i konsument

Jeśli konsument nie zareagował odmownie na propozycję dodatkowej ochrony za wyższą składkę, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie uznawało to za zgodę. Prezes UOKiK zakwestionował taką praktykę i zobowiązał spółkę do jej zaniechania i usunięcia skutków naruszeń, firma też zawiadomić konsumentów, że mogą anulować zmiany w umowie wprowadzone bez ich zgody i odzyskać pobrane składki za dodatkową ochronę.

24.04.2023

RPP: Szpital nie powinien wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji

Pacjent Zawody medyczne

Każdy szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy. Oznacza to wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz realizacji procedur medycznych z tym związanych - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zaznacza, że szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta.

24.04.2023