Szefowa działu prawnego w Benefit Systems Liderem Prawników Przedsiębiorstw

Prawnicy Prawo gospodarcze

Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w Benefit Systems otrzymała w tym roku tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie zostało wręczone 1 grudnia podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, m.in. za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

01.12.2022

Sejmowa komisja nie chce dopłat do gazu dla małych firm

Energetyka

W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła poprawki do tzw. ustawy gazowej. Nie otrzymały poparcia m.in. zmiany zgłoszone przez opozycję dotyczące objęcia wsparciem także małych i średnich przedsiębiorców Głównym celem projektu jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 roku.

01.12.2022

Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom 

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Śledczy chcą postawić im zarzuty przekazania informacji ze śledztwa i niedopełniania obowiązków. Obie zawieszono na pół roku.

01.12.2022

"Farmacja Polska" apeluje do wiceministra o nadzór nad listą leków o ograniczonej dostępności

Opieka zdrowotna Farmacja

Producenci alarmują, że na liście leków o ograniczonej dostępności, znalazły się produkty, które są dostępne. Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zwróciła się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o osobisty nadzór nad usunięciem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy i pacjentów.

01.12.2022

Edukacja domowa tylko w tym samym lub sąsiednim województwie

Zarządzanie oświatą

Lex Czarnek nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że chodzi o zapobieganie nieprawidłowościom. Nowela prawa oświatowego zmodyfikuje przepisy dotyczące edukacji domowej - resort wycofuje się z liberalizacji zasad w tym zakresie, mimo że rozwiązania mają niecałe dwa lata.

01.12.2022

Kto i dlaczego szuka nowej pracy – badanie

Rynek Prawo pracy

Zaledwie 3 na 10 badanych szuka obecnie nowej pracy, a co trzeci respondent wskazuje, że obecny pracodawca nie zaspokaja jego potrzeby rozwoju i docenienia – wynika z opracowania „Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023”. Co jest katalizatorem, który sprawia, że pracownicy decydują się na odejście z pracy i podjęcie się nowej?

01.12.2022

W 2021 roku Polacy spędzili 3 miliony dni na zwolnieniu z powodu wypadków w pracy

Prawo pracy BHP

Polacy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności w miejscu pracy. W ubiegłym roku wypadkom w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych uległo blisko 69 tys. osób - wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2021 roku”. To o 9,6 proc. więcej niż w 2020 roku.

01.12.2022

Zerowy PIT dla pracujących seniorów - RPO sygnalizuje problemy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.

01.12.2022

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny

Domowe finanse

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. To tysiąc złotych dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie i 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie.

01.12.2022

Senat konsultuje przepis o obrońcy z urzędu już od zatrzymania

Prawo karne Prawnicy Policja

Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.

01.12.2022

Na 5 lat przed emeryturą mężczyźni wypłacą z PPK, zamiast oszczędzać

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.

01.12.2022

Nawet najmniejszy POZ dostanie pieniądze na koordynatora dla przewlekłe chorych

Pacjent Opieka zdrowotna

Każda placówka POZ, która wejdzie do modelu opieki koordynowanej, przez rok będzie otrzymywać miesięcznie 6,5 tysiąca złotych na opłacenie osoby, która pilnuje planów leczenia przewlekle chorych pacjentów. Obecnie koszty pracy koordynatora są zbyt wysokie dla przychodni w małych miejscowościach. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni.

01.12.2022

Skarbnik gminny może wetować decyzje, ale to martwe prawo

Środowisko Prawo pracy Poprawmy prawo

Instytucja odmowy dokonania kontrasygnaty skarbnika gminy jest w praktyce martwa. W ciągu ostatnich 12 lat, regionalne izby obrachunkowe zanotowały raptem 20 takich zdarzeń. Przypadki dokonania kontrasygnaty na pisemne polecenie zwierzchnika są całkowicie incydentalne. Powodem jest krucha pozycja ustrojowa skarbnika, który może być odwołany w każdym czasie, bez uzasadnienia.

01.12.2022

Wsparcie dla przedsiębiorców z różnych programów nie pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.

01.12.2022

Poprawka do budżetu ma dać 2,7 mld dotacji dla rządowych mediów

Finanse publiczne

Zwiększenie do 2,7 mld zł wartości papierów wartościowych, jakie mają w 2023 r. zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach „rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych”, to cel poprawki do przyszłorocznego budżetu, którą zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

30.11.2022

Gaz dla gospodarstw domowych będzie wciąż bez VAT. Konfliktu z Brukselą też nie będzie

Domowe finanse VAT Prawo unijne

Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie częściowo kontynuowana w 2023 roku. Premier obiecuje przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymanie zerowego VAT na żywność. Gospodarstwa domowe zapłacą rachunki na gaz z tym podatkiem, ale będą mogły się starać o jego zwrot. Rząd wymyślił sprytny sposób na obejście unijnej dyrektywy - komentują eksperci.

30.11.2022

Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na razie odłożone

Rynek i konsument Finanse

Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowejWciąż nie wiadomo, jakie ceny za gaz zapłacą indywidualni odbiorcy w przyszłym roku. Rząd odłożył do przyszłego tygodnia prace nad projektem nowej ustawy ustalającej górny pułap cen gazu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorstwa obrotu gazem otrzymają rekompensaty. Na razie nie zapowiedziano mechanizmu finansowania tych rekompensat.

30.11.2022

Prezes UOKiK nie jest niezależny, a unijna dyrektywa wciąż w Polsce nie działa

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Niezależność organu antymonopolowego jest kluczowym zabezpieczeniem gospodarczych wolności jednostki wobec jego uznaniowej władzy. W Polsce obecnie Prezes UOKiK nie ma takiego statusu, ale prawo unijne wymaga, by był to organ niezależny. Stosowna dyrektywa została przyjęta w 2018 roku, ale projekt ustawy wdrażającej ją do krajowego prawa nie trafił jeszcze do Sejmu.

30.11.2022

Związkowcy dyskutowali z MEiN o podwyżkach i emeryturach

Zarządzanie oświatą

W Ministerstwie Edukacji i Nauki rozpoczęło się spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ "Solidarność" i WZZ "Forum Oświata". Dotyczy m.in. pensji i nauczycielskich emerytur.

30.11.2022