Obcokrajowiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce, ale tylko niektóry

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.

16.06.2021

Rząd pomoże mikrofirmom zawierać umowy, a przy okazji je sprawdzi

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce stworzyć system teleinformatyczny, w którym udostępni mikroprzedsiębiorcom, rolnikom i osobom fizycznym zatrudniającym nianie i pomoc domową gotowe wzory umów o pracę i umów zlecenia. Nie kryje, że chce w ten sposób przejąć kontrolę nad całym procesem zawierania i rozliczania takich umów.

16.06.2021

Gminy dostaną 40 mln za zeroemisyjne autobusy

Zarządzanie oświatą

Z programu „Kangur” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje przedsięwzięcia zmniejszające zużycie paliw w transporcie w gminach. Dofinansowane zostaną zeroemisyjne autobusy do przewozu uczniów - w drugiej edycji programu „Kangur” wsparcie otrzyma szesnaście gmin.

16.06.2021

Zdublowane postanowienie sądu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.

16.06.2021

Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Szczegółów Polskiego Ładu i zmian w podatkach ciągle nie znamy, jednak premier już zachęca przedsiębiorców do płacenia PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To prosta i niewymagająca wielu dokumentów metoda, jednak – zdaniem doradców podatkowych – jej zasadność nie jest taka oczywista. Może się bowiem okazać, że ryczałtowiec zapłaci wyższy podatek, niż stosujący zasady ogólne.

16.06.2021

Ceny krwi w 2022 roku bez zmian - centra krwiodawstwa chcą waloryzacji

Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.

16.06.2021

Umowa z weksla będzie badana przed wydaniem nakazu zapłaty

Prawo cywilne

Powód będzie miał obowiązek dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument, a sąd będzie musiał tę umowę zbadać. Co więcej - pozew taki będzie można wysłać nie tylko przez Pocztę Polską - to założenia nowelizacji kpc, nad którą pracuje Sejm.

15.06.2021

Ikea France skazana na milion euro grzywny za szpiegowanie pracowników

Prawo pracy Prawo unijne

We wtorek Trybunał Karny w Wersalu skazał firmę Ikea France na milion euro grzywny, a jednego z jej byłych dyrektorów na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz 50 tys. euro grzywny. Trybunał uznał francuską filię szwedzkiego giganta meblowego za winną szpiegowania kilkuset pracowników, w tym związkowców w latach 2009-2012.

15.06.2021

Rząd proponuje usprawnienia na rynku mocy

Rynek

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Nowe rozwiązania mają zapewnić sprawne funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących polityki ochrony środowiska.

15.06.2021

Czechy żądają 5 mln euro dziennie kary dla Polski za wydobycie w Turowie - polski rząd wyznaczył negocjatorów

Środowisko Prawo unijne

Wbrew zapowiedziom polskiego premiera rząd Czech nie tylko nie wycofał z Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku dotyczącego kopalni Turów, ale zwrócił się o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia tam węgla brunatnego. Polski rząd przyjął we wtorek strategię w sprawie rozwiązania tego sporu i wyznaczył ministrów, którzy mają to negocjować.

15.06.2021

Rząd: W 2022 r. płaca minimalna - 3 tys. zł, stawka godzinowa - 19,60

Prawo pracy

W 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wzrosnąć z obecnych 2,8 tys. zł do 3 tys. zł, a stawka godzinowa – z 18,30 zł do 19,60 zł. We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję w tej sprawie. Teraz trafią one do negocjacji z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego.

15.06.2021

Technologia i specjalizacja lekarstwem na covidowy kryzys na rynku prawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż 40 proc. prawników przyznaje, że pandemia wpłynęła na ich biznes, a 61 proc. kancelarii i działów prawnych firm dokonało w ciągu ostatniego roku cięć kosztów. Szanse na utrzymanie się na rynku respondenci widzą m.in. w nowych technologiach, aż 80 proc. z nich uważa, że koronawirus zwiększył zapotrzebowanie na takie rozwiązania - wynika z kolejnego raportu Wolters Kluwer 2021 Future Ready Lawyer.

15.06.2021

GUS: W pierwszym kwartale 2021 r. było o 23 proc. mniej wypadków przy pracy

Prawo pracy BHP

W I kwartale 2021 r. zgłoszono 10 891 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 23 proc. mniej niż w I kwartale 2020 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,04 w analogicznym okresie 2000 roku do 0,81 w omawianym okresie – wynika z danych GUS.

15.06.2021

UOKiK proponuje przepisy ograniczające sprzedaż na pokazach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy i przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – takie m.in. zmiany w prawie proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotowaliśmy projekt przepisów, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych

15.06.2021

NIK: Projekt aktywizacji zawodowej więźniów działa, ale wymaga zmian

Prawo karne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak przebiega realizacja projektu resocjalizacji osób pozbawionych wolności poprzez aktywizację zawodową. Nabycie przez osadzonych nowych umiejętności zawodowych miało im pomóc w płynnym i aktywnym odnalezieniu się na rynku pracy. W projekcie udział wzięło ponad 39 tysięcy osób osadzonych. Pomysł był dobry, ale w czasie realizacji projektu dochodziło do nieprawidłowości,

15.06.2021

Ponad 7 mln osób założyło profil na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Korzystać z niego mogą wszyscy ubezpieczeni w ZUS - pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym.

15.06.2021

TK na razie nie wypowie się, czy TSUE mógł zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się we wtorek 15 czerwca br. zagadnieniem skierowanym do niego przez Izbę Dyscyplinarną SN, czy Polska zobowiązana jest natychmiast wykonać postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prokurator Generalny twierdzi, że nie. Chodzi o to, że w zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania tej Izby.

15.06.2021

Podatnicy źle znoszą częste zmiany prawa, nawet jeśli są dobre

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Największym wyzwaniem branży księgowej i doradców podatkowych okazuje się zmienność i niejasność przepisów prawnych. Wskazuje na to 73 procent badanych. Kolejnym problemem są dodatkowe obowiązki związane ze wsparciem klientów przy pozyskiwaniu pomocy z tarcz antykryzysowych.

15.06.2021

"Nie" dla zamrożenia płac w sądach i prokuraturach - szykują się protesty

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zakłada, że w przyszłym roku nie będzie automatycznej podwyżki wynagrodzeń w sferze budżetowej, co budzi już duże emocje wśród zawiązków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Podkreślają, że w pandemii, jako nieliczni, pracowali praktycznie bez przerwy i bez pracy zdalnej. W środowisku coraz głośniej słychać o możliwych protestach.

15.06.2021

Fundusz kompensacyjny: rząd przyjmie projekt przed wakacjami

Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ostateczną wersją projektu tzw. ustawy o funduszu kompensacyjnym, czyli wprowadzającej zasady wypłaty odszkodowań dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Przewidziano w nim jednak, że odszkodowanie będzie zwolnione z podatku. Mimo postulatów, nie zostanie wprowadzona rekompensata za śmierć na skutek szczepienia.

15.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski