Będzie więcej czasu na sprawozdania finansowe

Rachunkowość Spółki

Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.

26.03.2021

Ważna zmiana dla firm. PFR przyjmuje odwołania od negatywnych decyzji do 15 kwietnia

Koronawirus Tarcza finansowa

Do Polskiego Funduszu Rozwoju wpłynęło 54 200 wniosków o subwencję z tarczy finansowej 2.0. Aż 7,7 tysiąca firm dostało jednak decyzje odmowne. Często przyczyną odmowy są rozbieżności z danymi w ZUS, CEIDG i Krajowego Rejestru Sądowego. Na szczęście rząd wydłuża termin na złożenie odwołania. Można to zrobić do 15 kwietnia. Warto, bo wiele protestów PFR uznaje. Wówczas nowy wniosek o wsparcie można złożyć do 21 czerwca.

26.03.2021

Prof. Budzyńska ukarana naganą za homofobiczne wypowiedzi

Szkolnictwo wyższe

Skład orzekający Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozstrzygnął sprawę dr hab. Ewy Budzyńskiej. Chodziło o skargi studentów, którzy zarzucali wykładowczyni m.in. wypowiedzi homofobiczne i wyrażające dyskryminację wyznaniową.

26.03.2021

Policja zapowiada egzekwowanie zakazów epidemicznych

Prawo karne Policja Koronawirus

Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, w egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, także aby rozliczać osoby, które je łamią - zapowiedział w piątek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący - podkreślił.

26.03.2021

Będzie więcej czasu na rozliczenie CIT

CIT Spółki

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które daje więcej czasu na rozliczenie CIT i wpłatę podatku za 2020 rok. Podatnicy podatku od osób prawnych, zamiast do końca marca, będą mogli rozliczyć się do końca czerwca. Zmiana ma dotyczyć podmiotów, których rok podatkowy zakończył się między 1 grudnia 2020 roku a 28 lutego br.

26.03.2021

Są już informatory maturalne na 2023 r.

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory dotyczące nowej, obowiązującej od 2023 r. formy egzaminów maturalnych. Informatory to dokumenty zawierające najważniejsze informacje na temat egzaminu (m.in. czasu jego trwania), a także opis arkusza egzaminacyjnego.

26.03.2021

NIK: Inwestycje drogowe na Podkarpaciu do poprawy

Samorząd terytorialny

Mimo szalejącej w 2020 roku epidemii, inwestycje drogowe nie zostały wstrzymane. NIK sprawdziła jak wyglądała ich realizacja na Podkarpaciu. Kontrola wykazała, że samorządy nie realizowały rzetelnie wszystkich obowiązków dotyczących planowania i przygotowania inwestycji drogowych. Jednak to, co udało się z inwestycji przeprowadzić, w oczywisty sposób poprawiło stan dróg w województwie.

26.03.2021

NFZ zapłaci za dodatkową hospitalizację pacjentów pocovidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dodatkową hospitalizację pacjentów przebywających na oddziałach innych niż covidowe, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wciąż wymagają pobytu w szpitalu. Fundusz za każdy dzień pobytu zapłaci placówce 50 zł.

26.03.2021

Gminy wciąż szukają dobrej metody naliczania opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Konieczne jest udoskonalanie metod naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. System musi być elastyczny, bo w zależności od rodzaju gminy, inny sposób jest korzystniejszy. Wśród głównych problemów samorządów jest wciąż nierozwiązana kwestia opłat od nieruchomości niezamieszkałych. Tymczasem selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemów recyklingu.

26.03.2021

E-doręczenia jednak przez portal informacyjny sądów - posłowie poprawiają nowelę k.p.c

Wymiar sprawiedliwości

Podczas sejmowych prac nad nowelą procedury cywilnej wprowadzono poprawkę, która zakłada e-doręczenia pism procesowych przez sądowy portal informacyjny. Plusem jest 14 dni na awizowanie, bo zgodnie z wstępną wersją projektu skutek doręczenia miał być następnego dnia. Prawnicy są jednak sceptyczni, bo nowa propozycja oznacza konieczność masowego rejestrowania się w systemie.

26.03.2021

Sposób na młodego hejtera - nie kara, a porządna edukacja

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Akt oskarżenia wobec uczniów, którzy stanęli przed sądem za znieważanie prezydenta RP Andrzeja Dudy wywołał dyskusję, czy taki czyn powinien w ogóle być przestępstwem. A nawet jeżeli, czy powinny za niego odpowiadać również nastolatki. Tym bardziej, że brakuje systemowych rozwiązań, które pozwalałyby na zwalczanie mowy nienawiści. Jednak prawnicy nie mają w tej sprawie jednoznacznej opinii.

26.03.2021

RODO wymówką, by nie uzasadniać odmów dla niepełnosprawnych

Ubezpieczenia społeczne RODO

Zespoły ds. orzekania o niepełnoprawności nie wyjaśniają powodów wydawanych przez siebie orzeczeń. Zasłaniają się ochroną danych osobowych i tym, że zainteresowani przedkładają orzeczenie w różnych instytucjach, które nie muszą znać stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. To utrudnia odwołanie się do sądu. Zdaniem UODO, w wielu przypadkach RODO stało się wymówką, by nie przekazywać pewnych danych.

26.03.2021

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.

26.03.2021

Senat proponuje przepisy o przekazywaniu państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Samorząd terytorialny

Senat przyjął w czwartek senacki projekt ustawy, która po nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach.

25.03.2021

Pandemia skróciła średnie dożycie Polaków o 13 miesięcy

Emerytury i renty Koronawirus

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wynika z niej, że w ciągu 2020 roku nastąpił spadek - o ponad rok - średniego dalszego trwania życia. Zdaniem ekspertów, dane te pokazują, w jak złej sytuacji znalazła się Polska z powodu pandemii. Ale przechodzący po 1 kwietnia na emeryturę mogą liczyć na wyższe świadczenia.

25.03.2021

Spotkania partyjne dozwolone, ale nie dla kandydatów

Koronawirus

Wprawdzie w pandemii zakazano organizacji spotkań, wyłączono jednak spod tego zakazu spotkania zawodowe i służbowe. Dzięki temu m.in. partie polityczne mogą swobodnie organizować swoje posiedzenia, ale nie mogą organizować spotkań z kandydatami do partii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to istotne ograniczenie działalności politycznej.

25.03.2021

Komisy samochodowe mogą spodziewać się nalotu skarbówki

VAT Akcyza

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała w czwartek akcję kontroli przeprowadzonych w komisach samochodowych w 2020 roku. Dzięki nim do kasy państwa trafiło niemal 6,5 milionów złotych zaległych podatków. Przeprowadzono łącznie 2313 kontroli podatkowych i sześć kontroli celno-skarbowych. MF zapowiada kolejne takie kontrole.

25.03.2021

Już 29 kwietnia kolejny wyrok TSUE w polskiej sprawie frankowej

Kredyty frankowe

29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się wypowiedzieć w kolejnej polskiej sprawie. Chodzi o pięć pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyrok będzie miał wpływ na kwestie przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy, o czym wkrótce będzie decydował także Sąd Najwyższy.

25.03.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski